Padaju i najbolji? - NY Times otpušta 100 ljudi

01.10.2014. 18:41
Piše:
Beta
Novinari u Americi / Izvor: Profimedia/ilustracija
Jedan od najuticajnijih listova na svetu Njujork Tajms planira ukidanje stotinu radnih mesta u redakciji kako bi osigurao dugoročnu profitabilnost kompanije.

"Smanjenje broja zaposlenih je neophodno kako bismo kontrolisali troškove i kako bismo nastavili da investiramo u digitalnu budućnost Njujork Tajmsa, iako znamo da je to bolno i za one koji ostaju bez posla i za njihove kolege", navodi se u poruci izdavača Artura Sulcbergera Juniora i generalnog direktora Marka Tomsona, koju je objavio njujorški dnevnik.

Najavljeno je, takođe, ukidanje aplikacije za mobilne uređaje "NYT Opinion", jer nije privukla dovoljan broj pretplatnika.

Izvršni urednik Njujork Tajmsa Din Baket saopštio je zaposlenima da će najavljeno otpuštanje iskoristiti da ozbiljno preispita neke od poslova Tajmsa - od broja rubrika, pa do količine novca koja se troši za nabavku sadržaja od frilensera.

 

mediji, novine, računar / Izvor: Profimedia

 

Njujork Tajms podseća da nije usamljen u SAD kada je reč o otpuštanju zaposlenih u novinskim redakcijama, pa tako navodi da su od početka godine novine širom zemlje pribegle smanjenju broja zaposlenih.

Volstrit DŽornal je ukinuo desetine radnih mesta ovog leta, JU-ES-EJ Tudej je smanjio svoju redakciju za 70 radnih mesta u septembru, dok je Fridom Komjunikejšns u januaru sproveo otpuštanja u nekoliko svojih lokalnih listova.

U poslednjih šest godina Njujork Tajms je već nekoliko puta otpuštao zaposlene, pa je tako 2008. godine ukinuto stotinu radnih mesta, još stotinu godinu dana kasnije, a početkom prošle godine ukinuto je još 30 mesta.

Uprkos tim otpuštanjima, redakcija Njujork Tajmsa raste, pa je u listu sada oko 1.300 ljudi i to je blizu najvećeg broja zaposlenih koji je list ikada imao.

Za deo tog rasta broja zaposlenih zaslužne su digitalne platforme i poslovi koji su u vezi sa tim, poput veb-producenata ili video-novinara.

"Nema čarobnog rešenja za sadašnje finansijske probleme koji vladaju u medijskom biznisu. Ali novinari Tajmsa, svojom kreativnošću i verom u budućnost, pomogli su u vođenju ove kompanije i kroz mnogo turbulentnija vremena nego što su ova", rekao je izvršni urednik Tajmsa Din Baket.

Pročitajte i:

Za novinare ni SAD više nije zemlja snova

Piše:
Beta
01.10.2014. 18:41
Pogledajte više