AKO NE PLATITE KAZNU ZA BUS PLUS NA VREME, moraćete da platite trostruko!

03.12.2015. 13:51
Bus Plus / Izvor: Tanjug
Ako ste kojim slučajem dobili kaznu za Bus plus ili za nepropisno parkiranje, nikako nemojte okretati glavu od njih i izbegavati da ih platite, jer ćete biti u situaciji da ih platite troduplo više

Naime, komunalna preduzeća za svoje dugove moraju da angažuju izvršitelje, a naplata preko njih delimično pada na teret dužnika. Na pimer, u kaznu za prevoz koja je 6.000 dinara ulazi: kamata uračunavanja takse MUP-a, dostava zaključka, taksa PIO fonda, sastavljanje podneska, dostavljanje pisma, nadzor nad izvršenjem i nagrada za izvršeitelja.

Šta sve izvršitelji naplaćuju:

  • Dug od 6.500
  • Kamata i troškovi postupka 4.680
  • Pribavljanje dokumenata od MUP-a 1.800
  • Dostava zaključka dužniku 360
  • Pribavljanje podataka od PIO fonda 1.800
  • Sastavljanje podneska 720
  • Dostavljanje pismena 360
  • Nadzor nad izvršenjem 1.440
  • Nagrada za izvršitelja 3.600
  • Ukupno 21.260

Ivan Milošević iz Komore izvršitelja Srbije kaže da se radi na ublažavanju dodatnih troškova naplate

– Nadležni su prepoznali da nema smisla nekome kome je dug 1.000 dinara naplaćivati na kraju 3.000 i nov zakon koji je u pripremi trebalo bi da smanji troškove izvršenja za sitne dugove – rekao je on za 24sata.

Milošević je dodao i da je posebno bitno da građani ne ignorišu kazne i na vreme vide iznos duga koji će morati da plate.

– Ostala je navika u našem narodu da ako dovoljno dugo ignorišeš poštara, računi i potraživanja nestaju, ali je situacija sada suprotna. Dva puta će biti pokušano uručenje pošiljke dužniku, ako to ne uspe, onda se Zaključak stavlja na oglasnu tablu suda. Dužnik ima osam dana da plati dug i troškove, ali i pet dana da uloži prigovor čime se izvršenje odlaže. Neprimanjem pošiljke građani sebi čine medveđu uslugu i skraćuju vreme žalbe.

Inače, izvršitelji mogu biti privatni i sudski. Privatni izvršitelj je diplomirani pravnik s iskustvom u struci koji je položio ispit za izvršitelja i na koga su preneta javna ovlašćenja da donosi odluke i sprovodi izvršenje, dok je sudski lice sa srednom stručnom spremom koje izvršni sudija zadužuje da završi manje složene radnje sprovođenja izvršenja, pa samim tim privatni izvršitelj ima veća ovlašćenja.

Ova profesija je uvedena 2012. godine kada je prvih 59 izvršitelja stupilo na dužnost i počela s radom. Danas u Srbiji ih ima 232, imenovanih prema područjima Viših i Privrednih sudova.

03.12.2015. 13:51
Pogledajte više