POČELO JE RUŠENJE BRIKS-a: Na čelo Brazila postavljen američki čovek

21.05.2016. 07:00
Piše:
Srbija Danas - N. M.
Mišel Temer / Izvor: Reuters
Reći da se Brazil suočava sa velikim izazovima posle opoziva predsednice Dilme Rusef bi bilo potcenjivanje.

Nakon žustre debate do duboko u noć, brazilski Senat je sredinom prošle nedelje glasao za opoziv predsednice Dilme Rusef zbog navodnih malverzacija sa budžetom, lako prešavši 41 glas potreban da taj predlog prođe. Takav ishod bio je očekivan, jer je već postojala neophodna većina da bi se proces opoziva uopšte i pokrenuo pred palamentom.

Glasanjem je Rusef automatski suspendovana sa funckije predsednika Brazila, a tu funkciju će do kraja mandata obavljati podpredsednik Mišel Temer.

Aesio Neveš i Mišel Temer / Izvor: Reuters

Ono što para oči u celom ovom postupku nije sama institucija opoziva predsednika države, ako je isti kršio zakon, već činjenica da su je u Brazilu izveli ljudi koji se i sami sumnjiče da su kršili zakon. Čak 60 odsto Senata nalazi se pod istragom zbog neke vrste kriminalnog ponašanja.

Ova MAPA je dokaz da će Arktik biti sledeće veliko svetsko RATIŠTE!

"Transparency Brazil" već neko vreme upozorava da su i članovi Temereove stranke povezivani sa mnogim korupcionaškim skandalima i da je određen broj njih pod istragom. Štaviše, najviše političara pod istragom je upravo iz ove partije, koja je najglasnije vodila kampanju za opoziv predsednice Rusef, a Mišel Temer pominjan je kao jedan od onih koji su primili milionski mito u aferi vezanoj za naftnu kompaniju "Petrobras".

Zato kada Rusef i njene pristalice tvrde da je u Brazilu izveden "puč" to ne treba odbaciti tek kao puki pokušaj odbrane vlasti.

Kome se brazilska vlast zamerila? 

Dilma Rusef / Izvor: Reuters

Brazil je jedna od najmoćnijih država Južne Amerike koja je u jednom trenutku bila šesta ekonomija sveta. Ekspanziji Brazila umnogome je doprinela nafta. Od 2010. godine Brazil postaje najveći proizvođač nafte u Južnoj Americi, s obimom proizvodnje na nivou Iraka. Međutim, zbog veštačkog obaranja cena nafte na svetskom tržištu, ekonomska moć Brazila je počela da opada, što je i dovelo do ekonomske krize koja danas izjeda tamošnje društvo. 

Brazil je takođe jedna od država osnivača BRIKS-a, ekonomsko-političkog saveza Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južnoafričke Republike, koji je prošle godine osnovao svoju razvojnu banku na čijoj zvaničnoj internet stranici stoji da je "alternativa postojećoj Svetskoj banci i MMF-u", tj. zapadnim strukturama moći.

RUSIJA NA SIRIJSKOM RASKRŠĆU: Koliko se Moskvi isplati savezništvo s Kurdima?

Možda i više od toga, Brazil je jedina zemlja Amerike koja ja imala sve preduslove da bude konkurencija SAD, izjavio je nedavno Džordž Fridman, osnivač Stratfora, kompanije za strateška predviđanja koju mnogi nazivaju "CIA iz senke". 

Vojska Brazila / Izvor: Profimedia

- Postoji samo jedna latinoamerička zemlja s potencijalom da se pojavi kao konkurencija Sjedinjenim Američkim Državama sa svojim vlastitim pravom, a to je Brazil - tvrdi Fridman. Njegova predviđanja za Brazil možete pročitati na OVOM linku.

Američki špijun postao predsednik

Malo toga se desi u svetu, a da SAD o tome nisu obaveštene. Alli, postoji sumnja da su direktno radile da se smena vlasti u Brazilu dogodi, a javno, naravno, odbijajući svaku vezu. Naime, pre nekoliko nedelja, predvodnik opoziva u Senatu Aloisio Nunes došao je u SAD gde se sastao sa Visokim zvaničnikom američkog Stejt departmenta, Tomasom Šanonom, koji je poznat po tome da je bio uključen u pomaganje drugih državnih udara u regionu (poput onog u Hondurasu 2009. godine). Reč je o bivšem ambasadoru SAD u Brazilu i trećem čoveku Stejt departmenta koji o ovom pitanju i savetuje američku vladu.

Tomas Šanon / Izvor: Profimedia

Šanon je mogao da odbije susret sa liderom opoziva, ali se ipak sastao sa njim dok je proces protiv Rusef uveliko trajao čime je pokazao da Amerikanci i te kako "imaju svojih favorita", ali i da daljeg eksponiranja vlade od toga neće biti radi zadržavanja privida neutralnosti. 

A ko je američki favorit, otkrio je Vikiliks. U pitanju je bio novi predsednik Brazila, Mišel Temer, bivši doušnik američke obaveštajne službe pri ambasadi SAD. Sajt je objavio dva telegrama iz 2006. godine koje je on poslao Amerikancima pod oznakom "osetljivo". 

Sa predsednikom u Brazilu, osetljiviim na američke želje, Vašington osigurava svoju poziciju kao neprikosloveni "vladar Amerika", koji ujedno može da nanese veliku štetu nastojanjima Rusije, Kine i drugih da koje kroz institucije poput BRIKS-a rade na stvaranju multipolarnog sveta. Nema već američkog udarca za BRIKS nego izostajnje moćnog Brazila, što bi i u imenu organizacije ostavilo gorak ukus - od BRIKS-a postao bi "RIKS", odnosno u prevodu sa engleskog - "smrdi".

NATO GENERALI PRIZNALI: Ruska vojska će PREGAZITI našu odbranu za manje od 48 sati

No, nije sve završeno. Dilma Rusef je najavila borbu i posle opoziva. Senat sada ima 180 dana da je osudi tj. dokaže da je prekršila zakon pre nego što i zvanično bude odstranjena sa funkcije. A kako se natpolovična većina senatora nalazi pod nekon vrstom istrage, ovaj proces će biti sve samo ne nezanimljiv.

Reći da se Brazil u narednom periodu suočava sa velikim izazovima posle opoziva predsednice Dilme Rusef bi bilo podcenjivanje. Za dobrobit nacije od 200 miliona, kao i mnogih država čije ekonomije zavise od oporavka brazilske države, ostaje nada da će se ovaj južnoamerički gigant izvući.

Piše:
Srbija Danas - N. M.
21.05.2016. 07:00
Pogledajte više