Postoji razlog zašto se Zapad plaši ruskog medveda (FOTO)

26.10.2015. 10:11
Piše:
Srbija Danas - M.N.
Rusija / Izvor: SD/ilustracija
Ako ste ikada pomislili da se Zapadu ledi krv u žilama od Rusije, samo zato što je njen predsednik bivši agent KGB-a, koji vozi avion, bavi se džudoom i ima vođu "Noćnih vukova" za ličnog prijatelja, samo ste delimično bili u pravu.

Vladimir Putin je svakako jedan od najznačajnijih lidera u novijoj ruskoj istoriji, koji je umnogome zaslužan za status koji njegova država ima u svet danas. Ali i pre njega, Rusija je bila jedna od najvećih, najopasnijih i najbogatijih zemalja na svetu.

Osim što je stalna članica Saveta bezbednosti UN, osnivač Zajednice Nezavisnih Država (ZND), bezbednosnih saveza ODKB i Šangajske organizacija za saradnju, koosnivač ekonomske organizacije BRIKS, Rusija je prevashodno jedan nezavistan vojno-ekonomski džin, zbog čega je redovno "trn u oku" vodećim državama na Zapadu.

Resursi

Kao pravna naslednica bivšeg Sovjetskog Saveza, Rusija je teritorijalno najveća država na svetu (17.125.187 km²). Prostire se preko ogromnih prostranstva istočne Evrope i Azije, pokrivajući gotovo dvostruko veću teritoriju od država koje su joj glavni konkurenti na ''svetskom tronu moći'', poput Kine i Sjedinjenih Američkih Država.

Pored velike teritorije Rusija je zemlja izuzetno bogata prirodnim resursima, naročito naftom i gasom, što su njeni glavni izvozni energenti. Samo Sibir, to enormno prostranstvo divljine i prirodnih bogatstava, energijom i sirovinama može da "hrani" čitav svet. Ali Sibirom tek treba ovladati i to će biti veliki, ako ne i sudbinski izazov Rusije u 21. veku.

gasne cevi / Izvor: Profimedia/ilustracija

Kada se na sve ovo doda i predstojeći ''pohod na Arktik'', bogatstva Rusije će se samo uvećati. A to je upravo jedna od činjenica koja mnoge države na Zapadu čini nervoznim, jer to znači da će u budućnosti, za koju se uveliko najavljuje velika oskudnost u resursima, one sve više zavisti od Rusije. Današnje krize u istočnoj Evropi, problemi oko izgradnje Južnog toka, kao i obaranja cena nafte su upravo pokušaji pojedinih faktora na Zapadu da se ta ''nezamisliva'' budućnost spreči!

"Najopasniji" s razlogom

Rusija je "opasna", ne zato što ide po svetu i nameće "svoje vrednosti" drugima, već zato što kad ste najveći i najbogatiji, ljudi po pravilu žele ono što vi imate i učiniće sve da do toga dođu. A današnja pozicija zapadnog sveta prema Rusija govori sve.

NATO i Rusija / Izvor: SD/ilustracija

Setimo se samo nedavnog diplomatskog "lapsusa" bivše američke državne sekretarka Medlin Olbrajt, kada je izjavila da je "nepravedno da Rusija raspolaže tolikim prostorom i tolikim prirodnim bogatstvima dok druge zemlje u tome jako oskudevaju. Na prostorima Sibira i ruskog Dalekog istoka, bilo bi mesta i za mnoge druge".  Međutim, sadašnji predsednik Rusije Vladimir Putin je na takve i slične "komentare" uvek odgovarao metaforično, ali vrlo jasno: "Hvala dobrom Bogu pa Rusija nije Irak".

Međutim, Olbrajtova nije sama u tome. Još je čuveni američki politikolog poljskog porekla Zbignjev Bžežinski, na čijim teorijama se i danas zasnivaju čitave doktrine američke spoljne politke, rekao svojevremeno da "nije dovoljno samo slamanje komunizma i raspad SSSR, jer onaj ko bude kontrolisao Evroazijsku ploču ("Hartland") kontrolisaće čitav svet", jer budućnost pripada resursima, a ne ratovima!

Vladimir Putin / Izvor: Profimedia

Na veliku nesreću Bžežinskog i čitavog Zapada, najveći deo "Hartlend-a" se upravo nalazi na području bivšeg Sovjetskog Saveza, tj. Rusije i ZND, pa i buduće Evroazijske Unije. Zato i ne čudi vreme i energija koju Putin ulaže u finalizaciju planiranih saveza i Unija. Jer upravo ovakve ličnosti na Zapadu, koji često zauzimaju ili visoke politički funkcije ili deluju kao stručni savetnici zapadnih vlada, Rusiji žele i predviđaju "jugoslovenski scenario" u paketu sa "arapskim prolećem". Oni znaju da kada plansko proširenje nove Evroazijske unije bude završeno, njom će biti obuhvaćeno više od 60 odsto svetskih zaliha gasa i skoro 50 odsto zaliha nafte. Rudna bogatstva nove Unije biće ubedljivo najveća od svih država i saveza na svetu, kao i šumska i rečna bogatstva. To su ogromne površine netaknute prirode sa gustim šumama i najrazličitijim vrstama životinja kao i pitkom vodom koja se već smatram "najskupljim namirnicom budućnosti".

Ovaj "medved" nosi veliku toljagu!

Na braniku otadžbine Ruske Federacije danas stoji velika i modernizovana ruska armija koja iz godine u godinu dostiže i prestiže standarde koji su ranije činili armiju Sovjetskog Saveza protivnikom s kojim nije bilo šale.

Oružane snage Rusije - statistika / Izvor: SD/ilustracija

Pod vođstvom predsednika Putin, oružane snage Ruske Federacije podvrgnute su najvećim reformama u poslednjih 200 godina. Kao takve, postoje od 1992. godine, kada su sve oružane snage bivšeg SSSR-a na teritoriji Ruske Socijalističke Republike stavljene pod kontrolu nove Ruske Federacije.

Kada su u pitanju rodovi oružanih snaga, ruska vojska treba da dobije najmoderniju opremu i oružje. Avijacija, koja uvek bila u svetskom vrhu, već je proizvela avion pete generacije sa "stelt" karakteristikama (T-50 Pak Fa). Takođe, tokom "Parade Pobede 2015" godine biće predstavljena i najnovija generacija ruskog tenka po imenu "Armata". A kada je reč o svemirskoj tehnologiji, ruski inženjeri su oduvek predstavljali svetski vrh. Nova raketa za prenos tereta "Angar" već je uspešno testirana tokom julu 2014. godine, a kada uđe u operativnu upotrebu Rusija će biti u poziciji da lansira sve vrste satelita sa svoje teritorije, čime će dobiti zagarantovan nezavisan pristup svemiru.

Na kraju, tu su i ruski nuklearni kapaciteti, čija modernizacija takođe uveliko traje. Najnoviji dodatak ovih snagama je interkontinentalna raketa "Bulva", koja je već dva puta uspešno lansirana sa ruskih nuklearnih podmornica.

Vladimir Putin / Izvor: Profimedia

Više je nego jasno da ko god bude želeo da kontroliše "Hartlend" ili barem pokuša da primeni praksu "obuzdavanja" ruske političke i ekonomske ekspanzije, mora imati na umu da je "ruski medved" naoružan do zuba, sa snažnim vođstvom i voljom koja je tokom istorije već osujetila slične pokušaje mnogih osvajača. 

Piše:
Srbija Danas - M.N.
26.10.2015. 10:11
Pogledajte više