Pronađen začin koji štiti mozak od fluora

04.12.2014. 21:52
Voda u čaši / Izvor: Facebook
Izloženost fluoru danas je neizbežna, jer se on nalazi svuda, od antibiotika, pitke vode, posuđa do paste za zube.

Neurotoksičnost fluora bila je predmet rasprave mnogih debata, a sada je došlo do kulminacije. Tim povodom, pokrenuta je nova studija pod nazivom "Kurkumin umanjuje neurotoksičnost izazvanu fluorom: dokazi in vivo" koja dodaje eksperimentalnu potporu činjenici da je fluor zaista supstanca koja oštećuje mozak, a prirodni začin kurkumin je zaštitni aditiv mnogih zdravstvenih efekata, pa tako i fluora.

Tim istraživača Sektora zoologije sa poznatog indijskog univerziteta radio je na ovom ispitivanju prethodnih 10 godina, istražujući mehanizme kroz koje fluor izaziva snažne neurodegenerativne promene u mozgu sisara, posebno u hipotalamusu i moždanom korteksu.

Pasta za zube / Izvor: Profimedia

"Fluor je verovatno prvi nedostatak koji je privukao pažnju kruga vrhunskih naučnika zbog svojih toksičnih efekata i sada je fluoridna toksičnost kroz pitku vodu prepoznata kao globalni problem. Izveštaji o zdravstvenim efektima izloženosti fluoru takođe uključuju mnoge karcinome, nepovoljne reproduktivne aktivnosti, kardiovaskularne i neurološke bolesti", objašnjaju predstavnici studije.

Ispitivanje se fokusira na tezi da fluor inicira neurotoksičnost, ekscitotoksičnost (stimulisanje neurona do tačke smrti) i oksidativni stres koji su glavni okidači neurodegeneracije. Znajući ovu činjenicu, naučnici su izumeli primarni polifenom u začinu turmeric, poznat kao kurkumin. On ima sposobnost da podiže proizvodnju endogenog glutationa u mozgu, ogroman antioksidantski odbrambeni sastojak, prenosi portal znano.st. 

Delotvornost kurkumina otkrivena je zahvaljujući jednomesečnom praćenju nekoliko grupa miševa.  U jednoj grupi nalazili su se miševi koji nisu imali kontakt sa fluorom, drugoj je fluor davan u destilovanoj vodi, u trećoj se konzumirao fluor i naknadno je dodat kurkumin, dok su u četvrtoj skupini miševi imali kontakt samo sa kurkuminom.

Istovremeno, praćena su stanja moždanih funkcija miševa, tačnije merili su udeo malondialdehida (MDA), poznatog kao okidača oksidativnog stresa. Kao što se i očekivalo, grupa koja  je dobijala samo fluor imala je najveću količinu MDA, naspram grupe koja nije imala kontak sa fluorom. 

 

04.12.2014. 21:52
Pogledajte više