RG FINALE: Nadal ostao francuski musketar!

08.06.2014. 15:00 23:06
Novak Đoković / Izvor: Beta/AP
Peta uzastopna titula španskog tenisera na Rolan Garosu.

Prvi reket sveta Rafael Nadal pokazao je da niko ne može da mu parira na pariskoj šljaci. Španac je u finalu savladao Novaka Đokovića sa 3:1 u setovima (3:6, 7:5, 6:2, 6:4). Novak je posle dobijenog prvog seta, ispustio kontrolu nad mečom i tako propustio priliku da osvoji poslednji gren slem koji mu nedostaje u karijeri.

Ovo je deveta titula za "kralja šljake" na turniru u Bulonjskoj šumi, koji je ovom pobedom popravio svoj već impresivan skor na 66-1 i tako postao najtrofejniji teniser na nekom od gren slemova u Open eri. Novak je meč završio sa 43 vinera i 49 grešaka, dok je Nadal imao 44 direktna poena i 38 neiznuđenih grešaka. Na kraju susreta Novak je podigao palac ka publici, verovatno u znak nezadovoljstva i mogućeg uzroka njegove duple servis greške, kojom je okončao ovo finale.

Rolan Garos / Izvor: Beta/AP

Među prvima koji je čestitao Rafi je španski košarkaški reprezentativac Po Gasol.

4. set

Novak je propustio priliku da ugrozi Rafu u trećem gemu, iako je imao prednost od 30:15, dve neiznuđene greške našeg tenisera, obezbedile su prednost za Španca od 2:1. Bekhend Đokovića kao da je zatajio, što Nadal nije propustio da iskoristi i dođe do petog brejka u meču, 4:2. Novak je pametnom igru u narednom gemu onemogućio Nadala da materijalizuje osvojen brejk i, tako smanjio na 3:4. Naredni servis gem Nole je lako osvojio i tako zadržao svoje šanse u ovom susretu, 4:4. Novak je u desetom gemu imao prednost od 30:0 i tada se činilo da će lako poravnati na 5:5. Međutim, nove oscilacije u igri našeg tenisera, koji je sa četiri greške, uključujući i onu na meč loptu, omogućio Nadalu da potvrdi potpunu dominaciju u Parizu i tako osvoji petu uzastopnu titulu posle tri i po sata igre.

Rafael Nadal / Izvor: Beta/AP

3. set

Nadal je nastavio seriju osvojenih gemova iz drugog seta, nastavio i na početku trećeg. Španac je delovao puno svežije na terenu i, nakon bolje igre u prvih 15 minuta, poveo sa 3:0. Novak je prekinuo ovu neprijatnu seriju i smanjio na 3:1, međutim u narednom gemu Nadal nije dopustio iznenađenje i nakon 31. minuta rezultat na semaforu glasio je 4:1 u korist osmostrukog šampiona turnira u Parizu. Lošu i bezvoljnu igru Novaka, Nadal je kaznio još jednim brejkom u osmom gemu, koji je označio trijumf u trećem periodu igre, 6:2.

2. set

Prva dva gema protekla su u sličnom maniru kao sa početka susreta. Obojica tenisera napravili su po dve neiznuđene greške na svoj servis. Nadal je imao malih problema i trećem gemu, međutim kod rezultata 30:30, ispalio je dva vinera iz bekhenda i tako poveo sa 2:1.

Prvu duplu servis grešku napravio je Nadal u petom gemu, koji je ipak bez većih problema osvojio (3:2) i tako zadržao pritisak na Đokovićevoj strani. Prvu brejk šansu u drugom setu imao je Nadal, međutim nije uspeo da iskoristi. Španac je poslao svoju prepoznatljivu bekhend dijagonalu i, činilo se da je pogodio liniju, ali na reakciju sudije Paskala Marije, loptica je ipak završila u autu. Ipak, prvi teniser sveta je oduzeo servis Novaku i nakon dva sjajna forhend vinera, poveo sa 4:2.

Sabrao se Novak i uzvratio istom merom u narednom gemu i smanjio na 4:3. Osmi, deveti i deseti gem, nisu doneli previše uzbuđenja, sem što je Nadal imao jednu brejk priliku. Rafa je poveo sa 6:5 bez izgubljenog poena na svoj servis. Đoković u narednom gemu ipak nije uspeo da se odbrani od strašnih udaraca koje je Španac slao u njegovom pravcu i, na žalost prepustio drugi set Nadalu, koji je iskoristio prvu set loptu za konačnih 7:5.

1. set

Nadal je izabrao da Đoković prvi servira, tako da je naš teniser započeo susret. Tri neznuđene greške španskog tenisera na startu i jedan direktan poen, doneli su prednost Đokoviću od 1:0. Veoma sličan ishod u drugom gemu, Nadal je poravnao na 1:1. Posle četiri gema i 16 minuta igre, rezultat je izjednačen, 2:2. Drugim as udarcem na susretu, Novak je poveo sa 3:2. Prve dve brejk lopte na meču Đoković je propustio da iskoristi u osmom gemu meča.

Novak Đoković i Rafael Nadal / Izvor: Beta/AP

Nadal je prvo sjajnom forhend paralelom spasio jednu a zatim i odličnim kik servisom u telo, drugu brejk loptu. Međutim, Novaka nije poremetio sjajan potez Rafe, već je materijalizovao treću priliku i oduzeo servis protivniku za 5:3. Nadal je po običaju u narednom gemu tražio ribrejk i šansu da ostane u prvom setu. Međutim, Novak je nakon 15:40, osvojio četiri poena za redom i okončao prvi deo igre u svoju korist 6:3.