KRALJ ZA ROĐENDAN ZAVRŠIO U ŠLJACI: Novak samleo Nadala i grabi ka tituli na Rolan Garosu!

03.06.2015. 15:15 19:06
Novak Đoković i Rafael Nadal / Izvor: Reuters
Srpski teniser stigao do prve pobede u Parizu nad španskim igračem, koji je poražen posle pet godina vladavine na Otvorenom prvenstvu Francuske.

Najbolji teniser sveta Novak Đoković prvi je polufinalista ovogodišnjeg Rolan Garosa, pošto je u tri seta savladao Rafaela Nadala (7:5, 6:3, 6:1). Ovo je bila 21 pobeda Đokovića (27 uzastopna u 2015. godini), u 44. međusobnom duelu dvojice giganata „belog“ sporta, a u borbi za finale igraće sa pobednikom duela Endi Marej-David Ferer. Đoković je ovim trijumfom prekinuo devetogodišnju dominaciju Španca, koji je zabeležio tek drugi neuspeh na šljaci u Bulonjskoj šumi i sada ima odnos pobeda i poraza 70-2. Đoković sada ima skor 43-10 u glavnom gradu zemlje petlova i kroasana. Takođe, ovo je bio prvi uspeh svetskog broja jedan u Parizu protiv tenisera iz Manakora, posle šest poraza.

Novqak Đoković slavi poen u meču četvrtfinala Rolan Garosa protiv Rafaela Nadala / Izvor: Reuters

3. set - 6:1.

Malo teže nego što se očekivalo, Đoković stiže do petog konsekutivnog gema i posle 13 minuta stiže do prednosti od 2:0.

Niko očigledno ne očekuje ovakav ishod meča Đokovića i Nadala.

- Kako li se Nadal oseća posle gubitka brejka u trećem setu - pita se korisnik sa Tvitera.

Đoković nastavlja da melje Nadala u trećem setu, pa je posle 31 minut igre na semaforu rezultat 5:1. U sedmom gemu, Nole pravi šesti brejk na susretu i stiže do dugoočekivane pobede na španskim teniserom.

2. set - 6:3.

Prva četiri gema protekla su bez većih uzbuđenja, pa je posle 19 minuta igre na semaforu rezultat 2:2. Tempo igre evidentno je opao u odnosu na kraj prvog perioda igre, ali toj činjenici treba dodati i da jak vetar duva u glavnom gradu Francuske, što dodatno otežava posao dvojici rivala. Posle 28 minuta, rezultat je poravnat, 3:3.

Navijači na Tviteru smatraju da je ovo izuzetno bitan set za Nadala, jer će se u slučaju poravnanja na 1:1, Đoković ponovo morati da se suoči sa "demonima" iz prošlogodišnjeg finala, kada je posle osvojenog prvog seta, izgubio tri konsekutivna.

Đoković materijalizuje drugu brejk šansu u osmom gemu i stiže do prednosti od 5:3. U devetom gemu, Novak koristi tek četvrtu set loptu, ali na svoj servis posle 46 minuta igre stiže do vođstva od 2:0 u setovima.

1. set - 7:5.

Đoković posle samo dva minuta igre, stiže do osvajanje uvodnog gema bez izgubljenog poena. Već u drugom gemu, Novak pravi brejk na servis protivnika. Đoković je svojim prepoznatljivim udarcima slao Rafu daleko van terena, a Španac jednostavno nije uspeo da vrati nijedan njegov napad, 2:0.

U narednom gemu, Đoković stiže do 3:0, za nešto više od 10 minuta igre. U četvrtom, po prvi put viđen je delić vanzemaljskog arsenala koji pripremila dvojica takmičara. Đoković je lobovao Nadala posle izlaska na mrežu, a Španac je jedva iz bekhenda vratio lopticu na samu liniju i sam jedva vratio na Špančevu stranu, da bi Nadal potom pogrešio iz forhenda. Tim poenom, Đoković stiže do drugog brejka na meču, 4:0.

Činilo se tada da je Nadal završio svoju priču u prvom setu, ali Španac uzima četiri uzastopna gema i poravnava na 4:4. U devetom gemu, Novak prekida seriju protvnika i sa nulom stiže do prednosti od 5:4. Naredni gem trajao je gotovo 12 punih minuta igre, srpski teniser je imao tri set lopte, ali Nadal je uspeo da se vrati zahvaljujući jakim servisima. Poslednji poen dobio je servis vinerom od 203km/h.

U 12. gemu, Đoković koristi šestu set loptu i dolazi do prvog seta posle 67 minuta igre. Poslednji poen je takođe bio maratonski, srpski teniser je sjajnim napadom iz forhenda poslao lopticu pod noge Nadala, koji nije uspeo da se uštopuje.

Rafael Nadal / Izvor: Reuters
  • Đoković je u prvom setu imao 19 vinera naspram devet Nadalovih, dok je odnost neiznuđenih grešaka bio 11/10. Oba tenisera imala su identičan postotak osvojenih poena na prvi servis - 63 odsto.

Sve je spremno za duel na centralnom terenu kompleksa Rolan Garosa, "Filip Šatrijeu". Ovo je njihov drugi susret u četvrtfinalima Rolan Garosa, prvi je bio još davne 2006. godine, kada je predao meč Nadalu posle 6:4, 6:4.

Rafael Nadal je dobio samo jedan od prethodnih šest okršaja, a to je bilo finale Rolan Garosa prošle godine. Španac i dalje ima prednost u međusobnim duelima (23-20).