SARAJEVO - GRAD OPASNIH NAMERA: Pokušaj atentata o kome se ćuti, tajni planovi... da li je premijer bezbedan?

04.11.2015. 06:39
Piše:
SrbijaDanas
Panorama grada Sarajeva / Izvor: Profimedia
Premijer Aleksandar Vučić večeras je zajedno sa delegacijom Srbije doputovao u Sarajevo, kako bi učestvovao na zajedničkoj sednici Veća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Srbije, a imajući u vidu situaciju koja mu se dogodila prilikom poslednje posete BiH, kada je na premijera pokušan atentat, nameće se logično pitanje - koliko je Sarajevo bezbedno?

Moramo se složiti oko toga da je Sarajevo specifično, posebno zbog fundamentalističkih grupa prisutnih u BiH, i stoga su uvek mogući propusti u osiguranju bezbednosti delegacija koje ga posećuju.

U Sarajevu su preduzete sve mere u cilju kreiranja sigurnosnog ambijenta da poseta premijera protekne na najbezbedniji način. Policijske agencije u BiH, Obaveštajno-sigurnosna agencija BiH i Oružane snage BiH sačinile su zajednički plan aktivnosti na procene bezbednosne situacije. Ipak, ne smemo zaboraviti da je Premijer Srbije na komemoraciji u Srebrenici, održanoj 11. jula ove godine, pogođen kamenom u lice i tom prilikom lakše povređen. 

Problem je taj što u BiH dejstvuje više bezbednosnih agencija, čije se nadležnosti prepliću, i samim tim se stvara jedna krajnje zapetljana, a iznad svega zamagljena mreža bezbednosnih odnosa.

Ko to seje strah po Sarajevu?

Najveća pretnja bezbednosti u BiH, u ovom trenutku verovatno da dolazi od terorističkih organizacija, odnosno pojedinaca i grupa inspirisanih ideologijama Al-Kaide, Islamske države i Al-Nusre.

Dvostruko ubistvo i planiranje atentata na visokog državnika BiH

Naravno, moramo i pomenuti čuveni sarajevski atentat kada je član tajne organizacije "Mlada Bosna" 28. juna 1914. izvršio atentat na austrougarskog prestolonaslednika i nadvojvodu Franca Ferdinanda i slučajno ubio i nadvojvodinu suprugu Sofiju.

Prema nekim navodima, u početku atentat nije bio usmeren na prestolonaslednika, već na guvernera Bosne i Hercegovine, Oskara Poćoreka.

"Dobrovoljci i povratnici sa stranih ratišta predstavljaće u idućem periodu jednu od značajnijih bezbednosnih pretnji i veliki rizik. Osim toga u BiH i dalje boravi određeni broj stranih državljana poreklom iz afro-azijskih zemalja koji su u ranijem periodu bili u kontaktu sa osobama dovođenim u vezu sa međunarodnim terorizmom", upozoreno je u Strategiji suzbijanja terorizma i s terorizmom povezanih pojava, usvojenoj u BiH 8. jula ove godine.

Pokušaj atentata o kome se ne priča

Kada je Papa Ivan Pavao II posetio Sarajevo, 12. aprila 1997. godine, na putu kojim je od aerodroma do centra grada trebalo da prođe Sveti Otac pronađena je, a na sreću i demontirana, veća količina eksploziva pripremljenog za detonaciju. Ispod mosta u sarajevskom naselju Alipašino Polje, u blizini zgrade Televizije pronađene su 23 protivtenkovske mine, plastična vrećica sa eksplozivom, dva eksplozivna punjenja, amaterska radio stanica, pet električnih detonatora i drugo. Prema procenama stručnjaka, planirana eksplozija ne samo da bi u potpunosti uništila most kojim je trebalo da prođe Papa, već bi izazvala i oštećenja na objektima i ugrozila živote ljudi na širem području.

Istraga ovog slučaja od početka je zataškavana, a nadležni organi pokušali su da je predstave javnosti kao "bezazlen incident". Mi se samo nadamo da takvih incidenata ovoga puta za vreme posete premijera neće biti.

Piše:
SrbijaDanas
04.11.2015. 06:39
Pogledajte više