Siva ekonomija pravi milionske štete srpskoj privredi

25.04.2014. 16:02
Piše:
Beta
novac / Izvor: Profimedia
BEOGRAD - Zbog sive ekonomije privreda u Srbiji gubi više od 250 miliona evra godišnje, a kada bi se ona smanjila za samo jedan odsto, stvorili bi se uslovi za otvaranje 1.200 radnih mesta, rečeno je u Američkoj privrednoj komori, na konferenciji povodom obeležavanja Svetskog dana intelektualne svojine.

Na konferenciji je saopšteno da je Srbija napredovala u suzbijanju softverske piraterije, koja je 2000. godine bila zastupljena 99 odsto, u 2011. godini 72 odsto, dok se ove godine očekuje smanjenje za još pet odsto.

Ambasador SAD u Srbiji Majkl Kirbi kazao je da je u Evropskoj uniji softverska piraterija zastupljena 35 odsto, ocenivši da bi Srbija stvorila uslove za otvaranje više od 40.000 radnih mesta, ukoliko bi dostigla taj nivo.

Prema njegovim rečima, intelektualna svojina se odnosi na softver, muziku, filmove, lekove i razne usluge. "Više od 70 odsto svetske ekonomije zasnovano je na uslugama, koje su ukorenjene u intelektualnoj svojini, a Srbija ukoliko želi da napreduje mora da unapredi tržište usluga", ocenio je Kirbi.

Svetski dan intelektualne svojine, obeležava se 26. aprila u oko 180 država, a ovogodišnja tema je "Inovacija povezuje svet".

Predstavnik Američke privredne komore Dragomir Kojić naveo je da se napredak u oblasti zaštite prava intelektualne svojine u Srbiji očekuje izmenama Zakona o autorskim pravima, specijalizacijom administrativne uprave i formiranjem Tužilaštva za visokotehnološki kriminal.

Više od polovine građana Srbije ne opravdava postojanje sive ekonomije i tri četvrtine smatra da država ne kažnjava adekvatno poslovanje u sivoj zoni, rečeno je iz Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED).
Anketa koju je za potrebe NALED-a i Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) uradila agencija Ipsos stratedžik marketing na reprezentativnom uzorku od 1.000 ispitanika pokazala je da građani sivu ekonomiju pre svega vide kao rad na crno (34 odsto).

Anketa je, takođe, pokazala i da građani u sivoj zoni, odnosno na pijačnim tezgama, preko oglasa, u neprijavljenim radnjama, na ulici ili od prijatelja i poznanika najčešće kupuju tekstil, odeću i obuću i glavni razlog takve kupovine su niže cene.

Piše:
Beta
25.04.2014. 16:02
Pogledajte više