Skup: Pokrenuti privatni sektor uključivanjem srpske dijaspore

14.04.2014. 17:02
Piše:
Tanjug
Okrugli sto u Tanjug / Izvor: Tanjug
BEOGRAD - Srpsku dijasporu treba uključiti u reforme koje će sprovoditi buduća vlada, a novac koji dolazi iz inostranstva treba preusmeriti u investicije umesto u potrošnju, poručili su učesnici današnje konferencije "Uključiti dijasporu u reforme" u Tanjugovom pres centru.

Dijaspora može da bude pokretač privatnog sektora i da doprinese stručnošću i znanjem, ocenjeno je na konferenciji. Učesnici su ukazali da u dijaspori živi veliki broj visokoobrazovanih ljudi, koji bi svojim znanjem doprineli razvoju Srbije, ali njihovo uključivanje u reforme treba da potekne od države.

Direktorka vladine kancelarije za dijasporu i Srbe u regionu Slavka Drašković izjavila je da dijasporu treba uključiti u reforme, jer ona može da bude jedan od ključnih faktora za zapošljavanje Srbije i pokretač privatnog sektora. Ona je takođe dodala da dijaspora ima veliki broj stručnih poslovnih ljudi koji znaju kako se posluje na zapadu i da nisu samo reforme u privredi jedine koje će dovesti do uspeha koji predstoji, nego da su za to neophodne reforme u zakonodavstvu, obrazovanju, ali i javnoj upravi.

Predstavnik Kancelarije Milomir Mandić rekao je da je cilj reformi izvođenje društva iz tranzicije i izgradnja jakih, stabilnih i nezavisnih institucija koje će dovesti do stabilnog, privrednog ambijenta.

On je naveo da nije dovoljno samo doneti zakone, već ih i sprovoditi, kao i da u Srbiji slede sveobuhvatne reforme javnog sektora, penzionog sistema, radnog zakona i stvaranje "jakog privrednog ambijenta".

"Ako država ozbiljno misli da iskoristi resurse i sarađuje sa stručnjacima i visokoobrazovanim iz dijaspore mora da učini više tokom reformi da bi se otvorio put za saradnju", rekla je predsednica Beogradskog fonda za političku izuzetnost, Sonja Liht i dodala da mora da postoji odgovornost države na svim nivoima.

Ona smatra i da nije neophodno da se ti stručnjaci vrate u Srbiju, već da se napravi most između institucija u inostranstvu i onih u našoj zemlji. Kao spremnost da pomogne Srbiji navela je primer londonsko-srpskog kluba koji okuplja, između ostalih, i oko 1.500 doktora nauka i magistara. "Kad bi se oni vratili u zemlju, ne bismo imali problema sa stručnjacima", poručila je Liht.

Predsednik Upravnog odbora NALED Vladan Atanasijević smatra da bi bilo dobro kada bi proizvod nastao u Srbiji, dijaspora plasirala na inostrana tržišta gde imaju dobre veze.

Svoje mišljenje istakao je i izvršni direktor Asocijacije malih i srednjih preduzeća Zoran Vujović koji je rekao da bi trebalo uključiti Srbe iz dijaspore u javne rasprave u procesu donošenja zakona, kao i da bi trebalo, "po hitnom postupku omogućiti dijaspori da glasa na izborima u Srbiji".

Privrednik iz Liona Milovan Jovanović istakao je da su uspešni Srbi u dijaspori ambasadori zemlje koji mogu dosta da lobiraju za našu zemlju, ali i da država mora da drži svoju reč i poštuje ono što obeća.

On smatra da je Srbija poslednjih nekoliko godina prihvatila činjenicu da je dijaspora važan faktor za zemlju, da može mnogo da investira, ali da je potrebno izmeniti poslovni ambijent i prilagoditi ga zakonodavstvu u inostranstvu.

Piše:
Tanjug
14.04.2014. 17:02
Pogledajte više