SP: Magično veče za Halilhodžićev Alžir

22.06.2014. 20:46 14:43
Jasin Brahimi postiže četvrti pogodak u meču Svetskog prvenstva između Alžira i Koreje / Izvor: Tanjug
Tim nekadašnjeg reprezentativca SFRJ do istorijske pobede stigao je posle furiozne igre u prvih 45 minuta i ubedljivih 3:0, koje Korejci nisu uspeli da nadoknade u nastavku.

Reprezentacija Alžira napravila je iznenađenje savladavši favorizovanu selekciju Južne Koreje rezultatom 4:2 (3:0), u meču drugog kola Grupe H na Svetskom prvenstvu u Brazilu.

GRUPA H

Tabela:
1. Belgija 6
2. Alžir 3
3. Rusija 1
4. Koreja 1

Tim Vahida Halilhodžića je do istorijskog trijumfa, prvog na Mundijalima posle 32 godine i Svetskog prvenstva u Španiji stigla posle "magičnog" prvog dela igre u kojem su postigli tri gola za samo 13 minuta,  nadigravši Koreju koja je u ovaj meč ušla sa bremenom favorita, ali potpuno taktički iznenađena od strane taktike bivšeg reprezentativca SFR Jugolsavije.

Alžirci su odigrali nestvarno prvo poluvreme u kojem su golove postizali u periodu od 26. do 38. minuta. Slimani je doveo Alžirce u vođstvo posle sjajne dubinske lopte Međanija, da bi samo dva minuta kasnije Hališ povisio na 2:0. Tačku na katastrofalnih 45 minuta korejskog tima stavio je Đabu deset minuta kasnije.

Islam Slimani postiže prvi gol na meču Koreja - Alžir na Svetskom prvenstvu u Brazilu / Izvor: Tanjug

Nastavak je počeo idealno za Korejce koji se posle samo pet minuta vraćaju u igru golom Sona. Usledio je period totalne ofanzivne azijske reprezentacije, ali čim su se oslobodili pritiska Alžirci su ponovo "poentirali", a strelac je posle sjajnog duplog pasa sa Fegulijem bio Brahimi. Neizvesnost u meč donekle je vratio Ja Čol Ku koji je u 72. minutu smanjio na 4:2, ali Korejci nisu imali snage za više.

U prvom meču 11. dana Mundijala, Belgija je obezbedila plasman u osminu finala posle "uspavanke" u Riju, ali i druge pobede na šampionatu izvojevane u finišu meča protiv Rusije (1:0).

Grupa H: KOREJA - ALŽIR 2:4 (0:3)

Stadion: Beira-Rio, Porto Alegre.
Sudija: Vilmar Roldan (Kolumbija).
Strelci: Son 50, Ku 72. - Slimani 26, Hališ 28, Đabu 38, Brahimi 62.

KOREJA: Jung, Jun, J.G. Kim, Hong, J. Li, Ku, Č.J. Li (K.H. Li 64), Han (Đi 78), Ki, Park (S.V. Kim 57), Son. Selektor: Mjung-Bo Hong.
ALŽIR: M'Boli, Mesbah, Hališ, Bugera (Belkalem 89), Međani, Mandi, Bentaleb, Đabu (Gilas 73), Brahimi (Lasen 77), Feguli, Slimani. Selektor: Vahid Halilhodžić.

Meč Koreja - Alžir mogli da pratite u tekstualnom prenosu na sajtu "Srbije Danas".

TOK MEČA:

90+4. minut - KRAJ!!! Šokantna ali potpuno zaslužena, istorijska pobeda Alžiraca - 4:2!

87. minut - Slobodan udarac sa nekih 25 metara od gola M'Bolija, izgledna prilika, Son šutira, ali pogađa živi zid.

Čini se da su Korejci počeli da osećaju posledice jakog pritiska,dok Alžirci pokušavaju da maksimalno umrtve igru u završnici.

79. minut - Halilhodžić sa nekoliko izmena pokušava da iseče tempo Koreje, a posle dužeg vremena novi igrač Gilas ima prvu priliku po ulasku u igru, ali prebacuje gol.

72. minut - GOOOOOL!!! 2:4! Podigli su se Korejci posle novog šokantnog pogotka Alžiraca, da bi se 10 minuta kasnije Son našao u izglednoj prilici, ali je promašio loptu na petercu. Ipak, na nju je natrčao rezervista Keun Ho Li i uposlio Kua koji sa tri-četiri metra pogađa za novu neizvesnost.

62. minut - GOOOOOL!!! 1:4! U momentima kada su Korejci negoveštavali potpuni povratak u igru, Alžirci su ponovo vratili sigurnu prednost. Brahimi i Feguli su odlično odigrali dupli pas, a ovaj prvi pogodio ispod Junga.

60. minut - Sung-Jong Ki šutira iz daljine, ali njegovu bombu iz rašlji vadi M'Boli i šalje u korner.

Reprezentativci Koreje su prvi udarac u okvir gola uputili u 50. minutu i odmah postigli gol.

Heung-Min Son postiže gol za reprezentaciju Koreje u meču sa Alžirom na SP u Brazilu / Izvor: Tanjug

50. minut - GOOOOOL!!! 1:3! Ofanzivan start Korejaca koji više nemaju šta da izgube, a prvu pravu priliku u gol pretvara Son koji se odlično okrenuo sa loptom u šesnaestercu protivnika, sa 7-8 metara šalje loptu kroz noge M'Boliju. Pravi način da se započne drugo poluvreme i možda nagovesti preokret.

45+2. minut - Kraj prvog poluvremena! Magično prvo poluvreme Alžiraca! Rapsodija u igri tima Vahida Halilhodžića nagoveštava plasman u nokaut fazu! 0:3!

Alžir je na Svetskim šampionatima samo jednom postigao tri gola, u pobedi od 3:2 nad Čileom na Mundijalu u Španiji 1982. godine. Na ovom meču postigli su isto toliko za nepuno prvo poluvreme.

38. minut - GOOOOOL!!! 0:3! Fenomenalno prvo poluvreme Alžira kruniše Đabu, posle sjajnog prodora Slimanija koji je izbacio pola odbrane Koreje i u pravom momentu prosledio do usamljenog Đabua za ogromnih 0:3 za Alžir!

Rafik Hališ postiže drugi gol na meču Koreja - Alžir na Mundijalu u Brazilu / Izvor: Tanjug

28. minut - GOOOOOL!!! 0:2! Tek što su krenuli sa centra Korejci su ponovo izvadili loptu iz svoje mreže. Posle kornera Jung je "zaplivao" u prazno, a Hališ je odlično skočio i zakucao loptu u mrežu!

26. minut - GOOOOOL!!! 0:1! Međani je uputio sjajnu dubinsku loptu sa svoje polovine ka Slimaniju, on je odlično primio loptu i lagano savladao Junga!

Neki izvori kažu da je za napadača Alžira Islama Slimanija zainteresovan londonski Vest Hem.

21. minut - Taman kad su Korejci preuzeli inicijativu, Alžirci ponovo prete. Slimani se našao u idealnoj šansi posle centaršuta sa desnog krila, ali kao da ga je lopta iznenadila, pa nije uspeo da savlada Junga koji je već odleteo u prazno.

Desetak minuta je trebalo Korejcima da se oslobode početnog pritiska i konačno preuzmu posed lopte. Ipak, još uvek nema ozbiljnih šansi pred golom M'Bolija.

9. minut - Alžir nastavlja sa napadima. Posle kornera sa desne strane Slimani je ostao sam, šutirao glavom, ali za malo bio neprecizan.

4. minut - Alžirci su možda oštećeni već na startu. Feguli se ponovo našao u kaznenom prostoru protivnika, sklonio loptu, na njega je startovao Kim, ali sudija Roldan je smatrao da je štoper korejskog tima prvo stigao do lopte.

Da u Porto Alegre nisu došli da se brane, Alžirci su pokazali već na samom startu. Feguli je pokušao iz srca šesnaesterca već u 2. minutu.