VN VELIKE BRITANIJE: Sve po starom, Masin sjajan start i kiša samo donekle doneli neizvesnost (VIDEO)

05.07.2015. 16:35
Felipe Masa sjajno startuje na trci za Veliku nagradu Velike Britanije / Izvor: Tanjug
Tandem Mercedesa zabeležio treću uzastopnu dvostruku pobedu u šampionatu.

Luis Hamilton trijumfovao je u trci Formule 1 za Veliku nagradu Velike Britanije voženoj na stazi "Silverstoun" rezultatom 1:31:27,729 časova.

Britanac je iskoristio pol poziciju dsa subotnjeg treninga, zabeležeio treću pobedu u karijeri pred domaćim navijačima i postao prvi vozač od sunarodnika Dejvida Kultarda koji je dva puta zaredom uspeo da trijumfuje na legendarnoj stazi (1999. i 2000). Na drugom mestu trku je završio njegov timski kolega Niko Rozberg, čime je kompletirao šestu dvostruku pobedu Mercedesa u ovoj sezoni, a treću uzastopnu.

Treće mesto osvojio je još jedan nemački vozač, četvorostruki šampion sveta Sebastijan Fetel, dok je četvrti bio Brazilac Felipe Masa, koji je obeležio start trke kada je, kao iz topa, "poleteo" sa treće startne pozicije i izbio na čelo, dok je malo falilo da prvi red u potpunosti preuzme Vilijams, ali je Hamilton uspeo da zadrži Valterija Botasa iza sebe.

Ipak, veoma brzo nakon toga, u pokušaju da vrati pol poziciju, Hamilton je dozvolio Botasu da ga ipak pretekne, pa je Vilijams dobrim delom trke imao prve dve pozicije "u džepu", sve do prvih odlazaka u boks, kada je Hamilton preuzeo vođstvo ispred Mase, Botasa i Rozberga.

Sredinom trke nad "Silverstounom" su se nadvili kišonosni oblaci, a tada je pala odluka o pobedniku. Hamilton je u boks otišao pre pljuska i stavio intermedijum pneumatike, što se ispostavilo kao idealna taktika, pošto je već do odlaska Rozberga, koji je prethodno sjajnim manevrima pretekao oba vozača Vilijamsa, uz mnogo proklizavanja, po kiši stigao do boksa, ali je praktično izgubio šansu za pobedom. Poput Hamiltona, dobrom taktikom i rizikom sa ranom promenom na intermedijum pneumatike profitirao je i Sebastijan Fetel, jer su ga oni odveli do treče pozicije i prvog podijuma od VN Monaka.

Luis Hamilton slavi pobedu na trci za Veliku nagradu Velike Britanije / Izvor: Tanjug

Hamilton je do kraja odvezao sigurno i upisao novi trijumf kojim je povećao prednost u generalnom plasmanu na 17 bodova u odnosu na timskog druga. Zanimljivo je da je na ovoj trci prve bodove u šampionatu osvojio i dvostruki šampion sveta Fernando Alonso, koji je trku završio kao deseti.

Naredna trka vozi se za Veliku nagradu Mađarske na stazi "Hungaroring" pokraj Budimpešte, 26. jula.

10. Fernando Alonso (Meklaren) + 1 krug

GENERALNI PLASMAN: Hamilton 194, Rozberg 177, Fetel 135, Botas 77, Raikonen 76, Masa 74, Rikardo 36, Kvjat 27, Hulkenberg 24, Grožan 17, Nasr 16, Perez 15, Maldonado 12, Verstapen 10, Sainc 9, Erikson 5, Baton 4, Alonso 1.

KONSTRUKTORI: Mercedes 371, Ferari 211, Vilijams 151, Red Bul 63, Fors Indija 39, Lotus 29, Zauber 21, Toro Roso 19, Meklaren 5.