ODVRATNO I BIZARNO: Baterija koja se aktivira jednom kapi sline

16.08.2017. 17:40
Piše:
Srbija Danas/Zimo
sline / Izvor: Foto: Youtube printscreen/Balkan Channel
Baterija bi mogla napajati medicinske naprave poput testova za trudnoću ili HIV testova.

Možete izraditi bateriju od limuna, narandže, ili nekoliko kovanica. A sada, zahvaljujući čudu moderne tehnologije, možete izraditi bateriju i od sline.

sline / Izvor: Foto: Youtube printscreen/BinghamtonUniversity

Istraživači sa Univerziteta u Binghamtonu napravili su bateriju koju aktivira jedna kap sline, a potom može generisati dovoljno električne energije da 20 minuta napaja LED sijalice.

"Baterija je napravljena od posebnih bakterijskih stanica koje imaju sposobnost prikupljanja spoljnih elektrona na elektrodu", rekao je Seokheun Choi, profesor na Univerzitetu u Binghamton i jedan od istraživača.

AUTOBUSI BUDUĆNOSTI: Pogledajte kako će uskoro izgledati gradski prevoz! (VIDEO)

"Ova baterija može se koristiti i u ekstremnim klimatskim uslovima poput onih u pustinji. Sve što vam treba je organska stvar kako bi ste rehidrirali i aktivirali bakterijske stanice koje su zamrznute", objasnio je Choi.

U ovoj bateriji slina ima dve funkcije, objašnjeno je u članku "Popular Sciencea", Ona zamrznute stanice budi iz njihovog sna i pruža hranu za mikroorganizme. Baterija će početi proizvoditi energiju samo nekoliko minuta nakon što pljunete na nju. Choi je rekao da je ovo "prva bio baterija bazirana na papiru koju aktiviraju telesne tečnosti".

SAVRŠENA ZA ŠPIJUNAŽU: Kamera za prenos uživo skrivena u ogrlici! (VIDEO)

Baterija se može koristiti kako bi napajala testove za trudnoću, HIV testova, i ostale medicinske uređaje. To je velika prednost u državama u razvoju, u kojima si mnogi ljudi ne mogu priuštiti konvencionalne baterije. 

Osim sline, bateriju može pokrenuti bilo koji izvor organskog materijala, uključujući kapi prljave vode. Baterija je izrađena od nekoliko materijala, uključujući papir, ugljenik i vosak za štampanje. Lako se proizvodi i lako ju je baciti, što je prednost kada se upoređuje s konvencionalnim baterijama, koje nakon bacanja ispuštaju otrovne hemikalije.

 

Piše:
Srbija Danas/Zimo
16.08.2017. 17:40
Pogledajte više