Opasne aplikacije unapred ubačene u telefone - korisnici se NIŠTA ne pitaju!

28.01.2020. 10:31
Piše:
Srbija Danas/B92
telefon / Izvor: Profimedia/ilustracija
Srećom, postoji rešenje!

Nova opasnost za Android korisnike: Otkrivene su aplikacije koje štete vašem telefonu, a unapred su instalirane kada ga kupite. Što je još gore, brisanje aplikacija koje sadrže štetne programe moglo bi uređaj da učini beskorisnim.

Sa sajta Malwarebytes upozoravaju na softvere koji su štetni po vaš telefon, a već se nalaze na njemu kada ga izvadite iz kutije. Radi se o dve aplikacije. Prvi štetan softver deo je Wireless update aplikacije koju morate da imate na telefonu, jer je to jedini način da ažurirate operativni sistem Androida.

Međutim, osim te funkcije, Wireless update može i da automatski instalira aplikacije bez pristanka korisnika.

telefon / Izvor: Profimedia

Ovu aplikaciju otkrili smo kao Android/PUP.Riskware.Autoins.Fota.fbcvd. U pitanju je deo nečega što se zove Adups, ​​kompanije sa sedištem u Kini koja je uhvaćena u prikupljanju podataka o korisnicima, kreiranju 'zadnjih vrata' na koja štetni softveri mogu da uđu u telefon, piše Malwarebytes, a prenosi Engadget.

Od trenutka kada se prijavite na mobilni telefon, Wireless Update započinje automatsku instalaciju aplikacija. Ne postoji pristanak korisnika da se to učini, već se aplikacije instaliraju samostalno.

NOVA DIMENZIJA: Evo šta je EGZABAJT

NOVA DIMENZIJA: Evo šta je EGZABAJT

NEMA VEZE ŠTO SU POLOVNI: Broj ovakvih telefona mogao bi da dostigne cifru od 333 MILIONA

NEMA VEZE ŠTO SU POLOVNI: Broj ovakvih telefona mogao bi da dostigne cifru od 333 MILIONA

MUVANJE SVE BEZBEDNIJE: Ova društvena mreža uvodi nove bezbednosne mere

MUVANJE SVE BEZBEDNIJE: Ova društvena mreža uvodi nove bezbednosne mere

Ovako se stvara mogućnost ubacivanja bil kakvog softvera bez znanja korisnika, jer vas niko ni ne pita šta biste želeli u svom telefonu, a šta ne.

Druga štetna aplikacija je Settings. Stručnjaci su tu otkrili štetan softver pod nazivom Android/Trojan.Dropper.Agent.UMX.

Tu nastaje veći problem: S obzirom na to da je Settings glavni način da promenite sva podešavanja na svom uređaju, brisanjem ove aplikacije telefon bi postao neupotrebljiv. Ovaj softver pronađen je na telefonima koje je američka vlada subvencionisala siromašnim osobama.

Savetujući korisnike, na sajtu Malwarebytes rekli su da je isplativo izbrisati prvu aplikaciju (Wireless update), ali da nemaju pravo rešenje za drugu, jer ako se Settings izbriše iz telefona, postaće "samo skupi teg za papir".

 

Piše:
Srbija Danas/B92
28.01.2020. 10:31
Pogledajte više