EVROLIGA: Crno-beli vulkan istopio Olimpijakos, Partizan na pragu Top 8!

24.03.2023. 20:49 22:49
Džejms Naneli / Izvor: MN Press
Meč 30. kola elitnog takmičenja.

Velika pobeda, verovatno vredna plasmana u plej-of Evrolige! Košarkaši Partizana nadigrali su Olimpijakos 90:75 u 30. kolu elitnog takmičenja i uoči poslednja četiri kola imaju dve pobede više i bolji međusobni skor od prvih pratilaca Baskonije i Žalgirisa.

ŽOCOVIH 100: Evo kako Obradović izlazi na kraj sa crveno-belima

NIJE SAMO POBEDA PROTIV CRVENO-BELIH: Ovo Partizan vodi na PRAG TOP 8

MUSA UPOZORIO SAIGRAČE: Partizan ima sjajan domaći teren, neće biti lako!

Crno-beli su odigrali sjajnu napadačku utakmicu s apuno atraktivnih zakucavanja i asistencija, dok je lider Evrolige podbacio u šutu za tri poena, pogodivši samo tri puta iz 20 pokušaja. Domaćin je imao više junaka, od "dabl-dabl" heroja Matijasa Lesora (12 poena, 10 skokova), preko Džejmsa Nanelija (19 poena, pet asistencija, četiri skoka), Dantea Egzuma (15 poena, tri osvojene lopte), Kevina Pantera (17 poena) i Janisa Papapetrua (10 poena).

Jam Madar je na startu pogurao crno-bele sa četiri poena, dok se tim iz Pireja držao ravnopravon do polovine prve deonice zahvaljujući Tomasu Vokapu i Mustafi Falu. Domaćin je uspeo da stekne plus pet u finišu uvodnog kvartala nošen energijom Džejmsa Nanelija koji je ubacio 10 poena (dve trojke iz tri pokušaja). Odličan je bio i Matijas Lesor, a važne poene dao je i Zek Ledej.

Crno-beli su bili vrlo koncentrisani u napadu, dok su u odbrani odahnuli kada je džin Mustafa Fal, koji je postigao osam poena, napustio parket u poslednjim sekundama prve četvrtine. Trećom trojkom Nanelija Partizan je prvi put stekao dvocifrenu prednost, 34:24 u 12. minutu.

Olimpijakos nije pogodio nijednu trojku iz 10 pokušaja, a posle "bombe" Kevina Pantera tim Željka Obradovića se odlepio na ogromnih plus 14, 40:26.

Drugom trojkom kapitena Partizan je stekao maksimalno vođstvo, 43:28. Gosti, koje je zbog bolesti Jorgosa Barcokasa, sa klupe predvodio pomoćni trener Kristos Papas, ispucavali su se u šutu za tri poena (0/12) i tako omogućili crno-belima da mirnije privedu kraju prvo poluvreme.

Ponovo je Panter trojkom pomerio granicu vođstva na plus 16, 48:32 u poslednjem minutu drugog kvartala. Na kraju poluvremena 48:34 uz osam trojki Partizana.

Napad crno-belih poptuno je stao u prvoj polovini treće deonice. Partizan je postigao samo dva poena za pet minuta, pa su gosti smanjili na 50:46 posle dve polukontre Kenana i lakih poena Vezenkova.

Egzum je prekinuo post, pogodio trojku, a onda je Australijanac pogodio jedno od dva slobodna bacanja, 54:46 u 27. minutu. Imao je Partizan ponovo dvocifrenu prednost, ali je Slukas ponovo spustio Pirejce na jednocifreni minus uoči poslednje deonice, 60:52.

Kada se činilo da Olimpijakos hvata priključak proradio je Janis Papaetru. Nekadašnji košarkaš Olimpijakosa i  Panatinaikosa probudio se u 10 minuta odluke. Grk je postigao sedam poena, četvrtom trojkom se nadovezao Panter i crno-beli su se odlepili na 79:63 u 36. minutu. U finišu meča ponovo je proradio Naneli i posle atraktivnog zakucavanja jednom rukom doneo je Partizanu nedostižnih 17 poena viška, 83:66 u 38. minutu.

Olimpijakos je napravio seriju 7:0 na minut i po pre kraja i smanjio na 83:73, ali je tim Željka Obradovića rutinski priveo utakmicu kraju, pošto je Egzum poentirao za sigurnu završnicu.

Partizan - Olimpijakos 90:75  (27:22, 21:12, 12:18, 30:23)

Partizan: Vukčević, Ledej 6, Avramović 2, Panter 17, Smailagić 5, Papapetru 10, Egzum 15, Naneli 19 (5as, 4sk), Lesor 12 (10sk, 3as), Trifunović, Anđušić, Madar 4.

Olimpijakos: Vokap 8 (9as), Kenan 4, Lancis, Larenzakis 2, Fal 13 (6sk), Slukas 8, Vezenkov 6, Papanikolau 9, Bolomboj, Piters 2, Blek 2, Mekisik 21.