ORLOVI SLAVILI POSLE DRAME: Avramović trojkom UTIŠAO Beč! (VIDEO)

25.02.2018. 22:08
Aleksandar Đorđević / Izvor: Profimedia
Meč četvrtog kola.

Košarkaška reprezentacija Srbije pobedila je u utakmici 4. kola kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u Kini 2019. godine odgovarajuću selekciju Austrije 82:81 (21:18, 20:25, 25:20, 16:18). Ekipa selektora Aleksandra Saše Đorđevića brzo je zaboravila prethodni neuspeh od Nemaca i, iako oslabljena neigranjem Milana Mačvana, Stefana Jovića i Vladimira Lučića, savladala žilavog domaćina koji je tokom većeg dela meča bio u vođstvu.

KVALIFIKACIJE ZA SP: Nemci nezaustavljivi, pali i Gruzini (FOTO)

SASVIM ISKRENO: Jokić otkrio u kom klubu nastavlja karijeru

Iskoristili su Austrijanci opuštanje Orlova na početku susreta i serijom od 9:2 stekli prvu opipljiviju prednost. Usledio je odgovor Đorđevićeve čete, koja se revanširala začarvši obruč i sa 6:0 uhvatila rezultatski priključak. Uzastopnim koševima Stevana Jelovca i Đorđa Gagića, Srbija je otišla na prvi mali odmor sa tri poena prednosti (21:18).

Kako je počeo uvodnu, tako je i nastavio domaćin na početku druge deonice. Sa četiri uzastopna poena, vratili su prednost na svoju stranu, pa je selektor Orlova reagovao tajm-autom. Ni to nije pomoglo, pošto su se ubrzo Austrijanci sa još osam koševa u nizu, sredinom prvog poluvremena, odlepili na maksimalnih +10 (34:24). Briljirao je tada tandem Šrajner - Mahalbašić, za koje odbrana Srbije nije imala rešenje.

Usledio je odgovor naše selekcije, koja je uspela da prepolovi zaostatak (36:31), ali greškama u napadu nije koristila svaku priliku da tu razliku još više ublaži. Domaći su, sa druge strane koristili svaki "poklon" Srbije u napadu, i ponovo vratili dvocifrenu prednost (41:31).

Ponovo je, međutim, Srbija zaigrala kako treba. Samo malo angažovanija igra u odbrani, bila je dovoljna Orlovima da naprave novu seriju (10:2). Najpre košem Tepića, a zatim i "trojkom" Simonovića pred odlazak na poluvreme, prednost Austrije istopljena je samo na poen prednosti (43:41).

DRHTALI SU LEJKERSI: Bogdan Bogdanović zablistao u derbiju Kalifornije (VIDEO)

U nastavku - ista slika. Očekivalo se da srpska selekcija zaigra još bolje, međutim, usledio je novi pad, što su Austrijanci iskoristili i serijom 7:0 ponovo otišli na visokih +9. Promašaj Raduljice i horog Mahalbašića u duelu "jedan na jedan" sa istim igračem, doneo je novu dvocifrenu razliku (52:41). Bes Miroslava Raduljice osetili su domaćini već u sledećem napadu Orlova, kada je centar kineskog Đijangsua brutalno zakucao.

Raspoloženi Stefan Birčević je vezanim trojkama smanjio na 55:49, ali je Klepic odgovorio na isti način i vratio Austriji devet koševa prednosti. Aleksa Avramović je sa linije slobodnih bacanja oba puta pogodio, a Birčević novim košem u napadu doveo Orlove na samo poen prednosti 58:56.

Tek u 7. minutu treće četvrtine Srbija je posle dugo vremena stigla do izjednačenja, a odmah potom i povela (60:58). Prvom trojkom iz četvrtog pokušaja, Stevan Jelovac je pogodio za najveće vođstvo Srbije za (65:61) u finišu trećeg perioda, pa su Đorđevićevi izabranici u odlučujuću četvrtinu ušli sa prednošću od tri poena razlike (66:63).

Poslednju deonicu trojkom je otvorio Šajner, da bi na isti način se revanširao Jelovac na drugoj strani. Novi pogodak van linije 6,25 za Benedika Daneta razgalila je domaću publiku, a Austrijancima donela izjednačenje (71:71). Upozoravao je selektor Đorđević na Rašida Mahalbašića, tokom tajm-auta, koji je doneo novu prednost (75:73), ali glavni motor domaćina zadavao je velike glavobolje srpskoj reprezentaciji.

Kada je bilo najpotrebnije Mahalbašiću nije zadrhtala ruka (81:75), ali je Birčević već u narednoj akciji trojkom vratio nadu Srbiji. Miroslav Raduljica promašio je jedno od dva slobodna bacanja, a onda ubrzo zatim i da "zakuca", što je izazvalo razočaranje na klupi Orlova. Usledila je dramatična završnica i fenomenalna trojka Avramovića u poslednjem minutu za novo vođstvo Srbije 82:81.

Orlovi su pobedom obezbedili prolaz u drugu fazu kvalifikacija, dok su Austrijanci izgubili sve šanse za plasman dalje. Srbija naredni meč igra 2. jula, kada im u goste dolazi Nemačka. Biće to prilika da tim Aleksandra Đorđevića vrati Pancerima milo za drago, zbog jedinog poraza u dosadašnjem delu takmičenja.

AUSTRIJA - SRBIJA 81:82 (18:21, 25:20, 20:25, 18:16)

DVORANA: "Švečat".

SUDIJE: Panajotis Anastopulos (Grčka), Petr Hrusa (Češka), Tanel Suslov (Estonija).

AUSTRIJA: Danek 3, Duvije 9, Gutl, Klepic 6, Koč 6, Mahalbašić 22, Murati 10, Mateo, Ogunsipe 6, Rados 10, Šrejner 9.

SRBIJA: Avramović 13, Birčević 15, Đoković, Gagić 2, Jaramaz, Jelovac 21, Lešić, Paunić 5, Peno, Raduljica 16, Simonović 8, Tepić 2.

Tabela: Nemačka 4-0, Srbija 3-1, Gruzija 1-3, Austrija 0:4.

Rezultati kvalifikacija za Mundobasket: Francuska - Belgija 64:49, Rusija - Bosna i Hercegovina 70:53, Austrija - Srbija 81:82, Gruzija - Nemačka 77:87, Estonija - Izrael 78:62, Island - Češka 76:75, Grčka - Velika Britanija 75:70, Finska - Bugarska 75:70.

Sve najnovije sportske vesti možete da pročitate OVDE.