Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

У СРБИЈИ НЕМА ПЕЛЕТА, ГРАЂАНИ У ПАНИЦИ! Директор ЈП "Србијашуме" збуњен - укључује се и инспекција

11.08.2022. 16:24
Пише:
Србија Данас/П.Стојковић
Pelet
Пелет / Извор: Фото: Shutterstock

Иако је Влада ограничила цену пелета, појавили су се нови проблеми за купце

После вишемесечног дивљања цена пелета, Влада Републике Србије донела је одлуку о ограничењу максималне малопродајне цене овог енергента на 38.000 динара за тону. Уредба је донета у циљу спречавања поремећаја на тржишту која може угрозити енергетску безбедност Србије. Влада је донела и одлуку о привременом ограничењу извоза одређених дрвних сортимената од битне важности за Србију на период од шест месеци и увела привремено ограничење извоза одређених дрвних сортимената у циљу спречавања несташице тих производа.

ШТА НАС ЧЕКА НА ЗИМУ? Вучић: У гасу имамо 1,3 милијарди евра, али ово ће се и те како одразити на нас

ШТА НАС ЧЕКА НА ЗИМУ? Вучић: У гасу имамо 1,3 милијарди евра, али ово ће се и те како одразити на нас

ЈОРГОВАНКА ОБРАДОВАЛА ГРАЂАНЕ: Постигнут договор са банкама који ће заштитити животни стандард

ЈОРГОВАНКА ОБРАДОВАЛА ГРАЂАНЕ: Постигнут договор са банкама који ће заштитити животни стандард

УКИНУТА ЗАБРАНА ИЗВОЗА: Влада Србије донела важну одлуку за пољопривреднике

УКИНУТА ЗАБРАНА ИЗВОЗА: Влада Србије донела важну одлуку за пољопривреднике

Међутим, иако су уредбе донете и цена ограничена, појавили су се нови проблеми за купце, тачније, завладала је несташица овог огрева на стовариштима широм Србије. 

Трагом ових информација, контактирали смо више произвођача и стоваришта и добили исти одговор: Нема пелета. Како наводе, разлози за несташицу су бројни, а као главни истичу да имају проблем са набавком сировина за производњу пелета те да су стога у немогућности да набаве нове количине за своју малопродају.

Из једног стоваришта у Београду се сазнаје да пелета има, али само за поруџбине које су направљене раније, док нових количина неће бити. 

– Сада послујемо са губитком од 4.000 до 5.000 динара по тони пелета. Једноставно нисмо у могућности да покријемо све трошкове који се створе када купујемо пелет на велико када је реч о цени производа и његовог транспорта. Поштујемо уредбу Владе Србије коју је донела и због тога су све залихе које имамо купцима понуђене на продају. Нове пак док је ситуација оваква нећемо узимати јер смо на губитку. Велики број трговаца пелетом неће моћи да издржи ово с чиме се сада суочава и биће принуђен да прекине са пословањем. По свему судећи купци ће да би дошли до пелета потребног за зиму морати да иду директно до фабричких хала произвођача и да тамо преузимају тај огрев огранизујући сопствени превоз – кажу у овом стоваришту.

pelet
пелет / Извор: Профимедиа

Грађани у паници

Наша читатељка, која се годинама греје на пелет, истиче за наш портал да је хвата паника због новонастале ситуације и каже да је забринута због несташице, јер се зима ближи.

- Искрено, у паници сам. Већ две недеље зовем стоваришта и добијам исте информације, а то је да пелета нема. Зима се ближи, а ја не знам шта ћу. Мислила сам да купим дрва, али ми је цена превисока. Требаће ми 30 метара, а како сам сазнала, један метар кошта 11.000 динара. Пелет ми се и поред високе цене више исплати, па тражим начин да га обезбедим. Видећу како ће се ситуација одвијати у наредним данима - каже С.Ц. за СрбијаДанас

 

pelet
пелет / Извор: Профимедиа
Директор ЈП "Србијашуме" збуњен

Директор Јавног предузећа "Србијашуме" Игор Брауновић каже да мере Владе, пре свега, имају за циљ да ограниче "неосновано дивљање цена пелета".

Што се испорука Србијашума тиче према пелетарима, она је настављена у још већем обиму и биће настављена. Србијашуме су на данашњи дан ове године испоручиле произвођачима пелета већу количину него на исти дан 2021. године, што значи да смо обезбедили произвођачима између 40 и 50 процената сировине, да би задовољили потребе домаћинстава у Србији - каже Брауновић.

Каже да је дошло и до пораста броја произвођача пелета, због чега су морали равномерно да испоручују сировину, па су произвођачи са већим капацитетом трпели.

 На стовариштима готово да нема пелета, произвођачи кажу да чекају од "Србијашума" сировину, али Брауновић наглашава да му није јасно зашто су стоваришта празна ако су "Србијашуме", како тврди, обезбедиле скоро половину сировине за пелет за годишње потребе грађана Србије.

Мислим да ће ове мере довести до тога да се то врло брзо реши - истиче Брауновић.

Pelet
Пелет / Извор: Фото: Shutterstock

 Брауновић наглашава да имају велики проблем радне снаге, поготово физичке радне снаге која ради тешке послове у шумарству - сечу и извлачење. Из Министарства енергетике најављено је да ће у сечи помоћи и војска.

Кубик дрва код "Србијашума" кошта 4.000 динара, али је одобрено повећање. Брауновић каже да ће цена бити повећана за 15 процената.

И грађани се могу јавити газдинствима и директно купити дрва, међутим "Србијашуме" су 25. јула привремено обуставиле продају.

Брауновић истиче да су организовали кол-центар због огромне потражње, али да се јављају и они који, како каже, никада нису куповали дрва од "Србијашума". Наглашава да не желе да буду неозбиљни и приме поруџбине које не могу да испоштују.

- Обуставили смо пријаве за огревно дрво и чекамо да испоручимо становништву поруџбине које смо примили. Ове године смо, на данашњи дан, испоручили 100.000 кубних метара грађанима, у односу на 70.000 кубних метара прошле године - наводи Брауновић.

Истиче да потражња енормно расте и да је највећа у Београду. 

- Ту ћемо мало имати проблем јер немамо ту сировину у Београду и околини. Мораће да се довози из наших других газдинстава, што ће повећати цену свакако - истиче Брауновић.

Pelet
Пелет / Извор: Фото: Shutterstock

Министарство: Инспекције ће обављати контролу

Министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић изјавила је да је цена пелета ограничена и да ће инспекције у наредном периоду обављати контроле како би се осигурало поштовање мера.    

Она је казала да је цена пелета ограничена на 320 евра по тони, на основу уредбе коју је Влада донела и да сада предстоје активности да се помогне Србијашумама да на тржишту има довољно сировог дрвета.

- Додатно, инспекција ће контролисати и пелетаре и складишта, јер не можемо да дозволимо да неколико стотина хиљада домаћинстава пређе да се греје на струју због проблема са другим енергентима - рекла је министарка.

Додала је да је држава урадила све да обезбеди да има довољно струје и гаса ове зиме и да се на томе ради већ годину дана.

- Наравно, могу се догодити и неочекиване ситуације, да постоје проблеми са увозом, али за то смо припремили кризне планове. Криза ће трајати и поред свега што предузима држава, важно је да сви заједно поведемо рачуна и о потрошњи - навела је министарка.