Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ДА ЛИ БИСТЕ ВРАТИЛИ ИЗГУБЉЕНИ НОВЧАНИК ВЛАСНИКУ? Обављено највеће истраживање до сада, у 40 земаља - РЕЗУЛТАТИ ШОКИРАЛИ

08.12.2020. 15:09
Пише:
Србија Данас/Сциенце Маг
Beograd, ljudi, šetnja
Београд, људи, шетња / Извор: Србија Данас / Саша Џамбић

Искрено понашање је централна карактеристика економског и друштвеног живота

Без искрености, обећања се крше, уговори се не спроводе, порези остају неплаћени, а владе постају корумпиране. Таква кршења поштења скупа су за појединце, организације и читава друштва.

КОЈУ ЈЕЛКУ НАЈЧЕШЋЕ КУПУЈЕТЕ? Које су предности вештачких и природних и како се крећу цене ове године

КОЈУ ЈЕЛКУ НАЈЧЕШЋЕ КУПУЈЕТЕ? Које су предности вештачких и природних и како се крећу цене ове године

ДУГОВИ ЈОСИПА БРОЗА ТИТА СТИЖУ НА НАПЛАТУ: Платићемо рату која премашује 20 МИЛИОНА ЕВРА

ДУГОВИ ЈОСИПА БРОЗА ТИТА СТИЖУ НА НАПЛАТУ: Платићемо рату која премашује 20 МИЛИОНА ЕВРА

КОРОНА ДЕВАСТИРАЛА СЛОВЕНАЧКУ ЕКОНОМИЈУ: Други талас епидемије досад коштао 520 милиона евра

КОРОНА ДЕВАСТИРАЛА СЛОВЕНАЧКУ ЕКОНОМИЈУ: Други талас епидемије досад коштао 520 милиона евра

На пример, губици услед утаје пореза у Сједињеним Државама процењују се на стотине милијарди долара сваке године, а трошкови корупције и других недозвољених финансијских токова у земљама у развоју процењују се на 1,3 трилиона америчких долара годишње.

Износ отприлике једнак бруто домаћем производу Аустралије.

У овом извештају испитано је како новчани подстицаји могу да делују, другачије утичу на дела грађанске искрености, где се људи добровољно уздржавају од опортунистичког понашања.

Иако постоји робусна експериментална литература о условима који доводе до поштеног понашања, мало је познато о томе како материјални подстицаји утичу на грађанску искреност, посебно у теренским условима. Разумевање односа између грађанске искрености и материјалних подстицаја није само практично релевантно већ и теоријски важно.

Novčanik
Новчаник / Извор: Профимедиа

Теорије о поштењу дају различита предвиђања о улози материјалних подстицаја. Према њима, док су сви једнаки, искрено понашање постајаће све ређе како се повећавају материјални подстицаји за непоштење.

Модели људског понашања који укључују алтруистичке или друге склоности такође предвиђају да ће непоштење расти са све већим подстицајима, јер лични интерес практично увек доминира над бригом за добробит других - ми бринемо о другима, али не онолико колико бринемо о себи.

Као резултат тога, лични интерес ће играти све значајнију улогу у понашању како материјални подстицаји за непоштење буду расли.

Психолошки модели засновани на одржавању слике о себи предвиђају да ће људи варати због профита све док њихово понашање не буде захтевало негативан приказ њиховог понашања.

Међутим, нејасно је да ли ће забринутост око самоподобности постати више или мање важна како се повећавају подстицаји за неискреност, а такође и у каквом ће облику бити тај однос.

Dolari
Долари / Извор: Профимедиа/илустрација

Даља компликација је што већина експерименталне литературе о поштеном понашању укључује скромне финансијске улоге, спроведена је у лабораторијским условима (где људи схватају да се њихово понашање прати) и склона је ослањању на популације са Запада, образоване, индустријализоване, богате људе и демократска друштва.

Спроведена је серија великих теренских експеримената широм света како би се испитали како финансијски подстицаји утичу на стопу грађанске искрености.

Извршен је експеримент "изгубљених" новчаника и количина новца је намерно била различита у новчаницима, што је омогућило да се утврди како новчани улози утичу на стопу враћања изгубљених новчаника њиховим власницима у великом броју различитих друштава и институција.

Експеримент је надахнут класичним студијама "изгубљеног писма", којим се испитују понашање у природном окружењу, али се пружа строжа експериментална контрола са претходних студија, а експеримент су извели анкетари и истраживачи са научно-истраживачког портала science.sciencemag.org.

Švedska
Шведска / Извор: Профимедиа

Експеримент је обављен у 355 градова у 40 земаља и предато је укупно 17.303 новчаника.

Циљано је пет до осам највећих градова у земљи, са отприлике 400 случајева по земљи. Новчаници су предати једној од пет врста друштвених институција: банкама, позориштима, музејима или другим културним установама, поштама, хотелима и полицијским станицама, судовима или другим јавним канцеларијама. Ове институције служе као корисна мерила јер су уобичајене у свим земљама и обично имају јавну рецепцију у којој би се могао извршити експеримент и остављање "изгубљеног" новчаника са одређеном свотом новца.

Новчаници су били транспарентни као за визиткарте, који су коришћени да би се осигурао моменат да примаоци новчаника могу да виде садржај без физичког отварања новчаника.

Најважније је било то да ли новчаник садржи новац, а ситуација је варирала од тога да не садржи новац или да има око 13,45 долара по новчанику (примери "Нема новца" и "Има новца").

Коришћене су локалне валуте у наведеном износу како би се осигурала уверљивост, прилагођен је износ према куповној моћи сваке земље.

SAD
САД / Извор: Профимедиа/илустрација

Сваки новчаник је такође садржао три идентичне визит карте, списак намирница и кључ. На визит картама је било приказано име и адреса власника, коришћена су измишљена имена, али уобичајена мушка имена за сваку земљу. И листа прехрамбених производа и визит карте написани су на локалном језику земље да би сигнализирали да је власник становник те државе.

Након што је ушао у зграду, један од истраживача (један од 11 мушких и 2 женске асистенткиње) пришао би запосленом на шалтеру и рекао: "Здраво, пронашао сам ово (показујући на новчаник) на улици иза угла".

Затим би асистент истраживача ставио новчаник на пулт и гурнуо га запосленом, рекавши: "Неко га је сигурно изгубио. Журим и морам да идем. Можете ли се побринути за то?".  

Затим би асистент изашао из зграде не остављајући детаље за контакт и не захтевајући писмени доказ да је предао новчаник.

Velika Britanija
Велика Британија / Извор: Профимедиа

Кључна мера експеримента исхода била је да ли су примаоци контактирали власника да би му вратили новчаник. Направљена је јединствена е-мејл адреса за сваки новчаник и забележена је е-мејл пошта која је послата у року од 100 дана од почетка експеримента. 

Грађани су претежно пријављивали изгубљене новчанике који садрже новац више него оне без новца.

Примећен је тај образац за 38 од 40 земаља и ни у једној земљи није пронађена статистички значајно мала стопа извештавања када је новчаник садржао новац.

У просеку би додавање новца у новчаник повећавало вероватноћу пријављивања са 40 % у условима "Без новца" на 51 % у стању "Има новца".

Даље, иако се стопе грађанске искрености знатно разликују од земље до земље, апсолутни пораст искрености у свим условима био је стабилан.

Грађани су показивали већу грађанску искреност када су новчаници садржали новац, али можда је то зато што износ није био довољно велик да би имао финансијски значај.

Varšava, Poljska
Варшава, Пољска / Извор: Профимедиа

Да би се испитала ова ситуација, покренут је експеримент "Велики новац" у три државе (Сједињене Државе, Уједињено Краљевство и Пољска) где је повећан износ у новчанику на 94,15 америчких долара, или седам пута више од износа у изворном новчаном износу.

Стопе извештавања у све три земље још више се повећавају када новчаници садрже велику количину новца. Удружене у три државе, стопе извештавања повећале су се са 46 % у условима "Нема новца" на 61 % у стању "Има новца" и достигле 72 % у ситуацији "Велики новац".

Следеће питање је зашто људи посебно враћају изгубљени новчаник када садржи више, а не мање новца.

Израда студије омогућава да се искључи неколико могућих објашњења. Прво је истражена могућност да су примаоци "изгубљеног" новчаника забринути због законских казни уколико пропусте да врате новчаник, посебно када је новчаник имао веће количине новца.

Да би се позабавили овим проблемом, испитали су да ли је на релативне стопе пријављивања утицало присуство других појединаца када су примили "изгубљени" новчаник.

Vreme, leto, Beograd, ljudi
Време, лето, Београд, људи / Извор: Србија Данас / Саша Џамбић

Грађанска искреност би се требала повећати у функцији ових променљивих ако су примаоци забринути због могуће казне или вероватноће откривања, али откривено је да ниједан од ових фактора не објашњава значајне разлике у стопама извештавања у различитим условима.

Враћено је више од 98 % новца у новчаницима који су на крају прикупљени. Могуће објашњење је да су примаоци очекивали већу накнаду за налазаче по враћању новчаника са већим износима новца.

У националним репрезентативним анкетама спроведеним у Сједињеним Државама, Великој Британији и Пољској, упитани су испитаници коју величину награде би очекивали по враћању новчаника са износима новца који је коришћен у експерименту. Нису успели да докажу да људи очекују већу награду за враћање новчаника са више новца.

У оквиру истраживања, грађанска искреност одређује се међусобним деловањем четири компоненте:  економске исплативости држања новчаника, фиксних трошкова напора да се контактира власник новчаника, алтруистичке бриге за добробит власника новчаника и проблемом повезаним са негативном представом себе као лопова (оно што називамо одбојношћу према крађи).

Ljudi
Људи / Извор: Профимедиа/илустрација

Кључна карактеристика истраживања је да на алтруистичке забринутости утиче садржај новчаника за који се сматра да је вредан за власника, док на забринутост због одбојности према крађи утиче само садржај новчаника који је такође вредан за примаоца (нпр. новац).

Да би се разликовале ове две мотивације, спроведен је оглед "Новац-без кључа" на локацијама широм САД, Велике Британије и Пољске са новчаницима, али где није било кључа.

За разлику од новца, кључ је вредан за власника, али не и за примаоца, па се свака разлика између услова "Новац" и "Новац без кључа" може приписати алтруизму.

Примаоци "изгубљеног" новчаника су у просеку имали 9,2 процента већу вероватноћу да пријаве новчаник са кључем него онај без њега (када се резултати обједињују у свим земљама). То сугерише да су примаоци пријавили изгубљени новчаник делимично зато што су били забринути због штете коју могу направити власнику уколико не пријаве "изгубљени" новчаник.

Други део истраживања - који је пресудан за објашњење повећања стопе извештавања за новчанике са већим износима новца - укључује аверзију према томе да себе видимо као лопова.

Novčanik
Новчаник / Извор: Профимедиа

Користећи национално транспарентне анкете спроведене у Сједињеним Државама, Великој Британији и Пољској, анкетари су замолили испитанике да замисле да добијају новчаник на један од четири начина (без новца, са новцем, великом свотом новца и новац без кључа) и да оцене у којој мери ако не врате тај новчаник, би себе сматрали лоповом на скали од 0 (никако) до 10 (велики лопов).

Испитаници су известили да би неуспех враћања новчаника више изгледао као крађа када новчаник садржи мању количину новца него кад не садржи новац и да би такво понашање било још више крађа када новчаник садржи значајну количину новца. Забринутост због одбојности према крађи вероватно је повезана са садржајем који је вредан проналазачу, као што је количина новца у новчанику, али не и са осталим садржајима који су вредни само за власника. 

У завршном низу студија истражено је да ли људи предвиђају овакав облик грађанске искрености.

Затражено је од 299 учесника да предвиде стопе извештаја о пронађеним новчаницима у Сједињеним Државама за новчанике који садрже 0; 13,45 и 94,15 америчких долара (што одговара експерименту Нема новца, Новац и Велики новац).

Да би се утврдила тачност, обавештени су испитаници да ће најтачнији међу њима добити новчани бонус. Откривено је да су се уверења испитаника косила са подацима о понашању. Испитаници су предвидели да ће стопе грађанске искрености бити највише када новчаник не садржи новац, мање када новчаник садржи умерену количину новца, и још мање када је новчаник имао значајну количину новца.

ljudi
људи / Извор: Профимедиа/илустрација

Просечна предвиђена променљива стопа извештавања од стања до стања значајно се разликовала од стварне промене стопе извештавања.

Како се количина новца повећавала, 64 % испитаника је погрешно предвидело да ће се стопе извештавања смањити, а 18 % тачно да ће стопе извештавања порасти.

Додатно испитивање сугерише да су предвиђања испитаника одражавала ментални модел људског понашања који преувеличава улогу уског личног интереса. Када су новчаници имали више новца, испитаници су очекивали да порасте лични интерес и да нестану алтруистичке забринутости власника, а они су дали малу тежину утицају аверзије према крађи на стопе пријављивања.

Шира јавност погрешно предвиђа како ће грађани реаговати како се новчана вредност новчаника повећава, али можда ће професионални економисти бити прецизнији.

Затражено је од 279 академских економиста са најбољим оценама да направе исти сет предвиђања. Ни у овом узорку није очекивано да ће се стопе поштеног пријављивања изгубљеног новчаника повећати за новчанике са већим износима новца.

Испитаници су у просеку предвидели да ће стопе грађанске искрености бити веће у условима "Нема новца" и "Новац" него у стању "Велики новац".

Ова предвиђања су се опет значајно разликовала од стварних промена које се уочавају у различитим условима.

Како се количина новца повећавала, 49 % економиста је погрешно предвидело да ће се стопе грађанског поштеног јављања смањити, а 29 % тачно да ће стопе извештавања порасти.

gužva
гужва / Извор: Профимедиа/илустрација

Спроведени су теренски експерименти у 40 земаља да би се испитало да ли се људи понашају неискрено када је већи новац у питању, а откривено је да је тачно супротно. Грађани су чешће враћали новчанике у којима се налазио релативно већи износ новца. Ово откриће је поуздано у свим земљама и институцијама и важи чак и када су новчани подстицаји за непоштење већи.

Када људи тешко профитирају од неискреног понашања, жеља за варањем расте, али повећавају се и психолошки проблеми посматрања себе као лопова - а понекад ће потоњи проблем доминирати првим проблемом.

Налази такође представљају препознатљив скуп података за испитивање разлика у грађанској искрености међу земљама. Искреност је кључна компонента социјалног капитала.

Користећи просечне стопе извештавања у свим земљама, откривају се значајне разлике у стопама грађанске искрености, у распону од 14 % до 76%. Ова варијација се у великој мери задржава чак и када се контролише бруто домаћи производ земље, што сугерише да су у игри и други фактори, осим богатства земље.

Vreme, Beograd, šetnja, ljudi
Време, Београд, шетња, људи / Извор: Србија Данас / Саша Џамбић

Пружа се анализа која сугерише да су економски и повољни географски услови, инклузивне политичке институције, национално образовање и културне вредности које истичу моралне норме јаче од оних из групе такође позитивно повезаних са стопама грађанске искрености. П

Потребна су још многа будућа истраживања како би се утврдило како ови и други фактори могу допринети друштвеним разликама у поштеном одлучивању и понашању.