Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Ово ће занимати све који су претходних дана добили увећане рачуне: О чему се ради?

28.08.2020. 17:28
Пише:
Србија Данас/Телеграф
račun
рачун / Извор: Профимедиа/илустрација

Порез је некима скочио, некима није, једнима је повећан у већем проценту, другима у мањем

Тек што је прошао датум за плаћање пореза на имовину за овај триместар, грађани се жале да им је овај рачун био увећан у односу на претходне месеце или године. Додатно, како се примећује, ти износи су различити од општине до општине.

ГРАЂАНИ, СТИЖЕ ВАМ НОВАЦ! Обезбеђена средства за МИЛИОН ЉУДИ, а овог датума можете очекивати уплату

ГРАЂАНИ, СТИЖЕ ВАМ НОВАЦ! Обезбеђена средства за МИЛИОН ЉУДИ, а овог датума можете очекивати уплату

КОЛИКО НОВЦА ЕВРОПЉАНИ ДАЈУ ЗА ХЛЕБ? Србија најјефтинија у региону

КОЛИКО НОВЦА ЕВРОПЉАНИ ДАЈУ ЗА ХЛЕБ? Србија најјефтинија у региону

Знате ли зашто никада не треба да користите ДОЗВОЉЕНИ МИНУС? Откривамо разлоге због којих је то ВЕЛИКА ГРЕШКА

Знате ли зашто никада не треба да користите ДОЗВОЉЕНИ МИНУС? Откривамо разлоге због којих је то ВЕЛИКА ГРЕШКА

Након провере код надлежне институције, установљено је да рачуни на име пореза за имовину јесу увећани. Тачно је и да нису једнако повећани на свим општинама, али и да нису увећани свима.

Кренимо редом. Порезе на имовину утврђује, контролише и наплаћује локална (општинска) пореска администрација - ЛПА. Тако да свака општина за себе одређује висину пореза. Постоје, даље, законски оквири који им дозвољавају тај маневар, али треба истаћи и да повећање не сме бити веће од 20 одсто на годишњем нивоу.

- Висина пореза на имовину за 2020. годину зависи од прописаних елемената, тако да нису сви обвезници добили повећање пореза - рекли су из Секретаријата за јавне приходе при Граду Београду.

Како објашњавају, порез на имовину утврђује се на основу просечне цене по метру квадратном одговарајућих непокретности у зони у складу са Одлукама града Београда. Према Закону о порезима на имовину, просечне цене се утврђују на основу цена непокретности остварених у промету у периоду јануар-септембар претходне године.

У складу са кретањима цена долази и до повећања или смањења просечних цена, па поједини обвезници имају повећање, а други смањење обавезе пореза на имовину за 2020. у односу на 2019. годину.

Отуда случајеви да су грађанима појединих општина стигли умањени рачуни, али се јављају и парадоксални примери, који се обично стављају под изузетке, односно, касније се решавају на друге начине.

porez na imovinu (ilustracija)
порез на имовину (илустрација) / Извор: Профимедиа/илустрација

Тако је на пример, ако постоји једна мала општина са малим прометом на тржишту некретнина, а прода се једна вила за високу цену, та трансакција може утицати на биланс целе општине.

Осим цене квадрата и самог (не) активног тржишта некретнина, дошло је и до промене података од значаја за утврђивање обавезе, до којих се дошло службеним путем, може доћи до промене у висини пореза. Ако је власник преминуо.

- Напомињемо да је након смрти пореског обвезника, држалац или наследник непокретности имао обавезу у складу са Законом о порезима на имовину да у року од 30 дана пријави порез на имовину на своје име - наглашавају нам у Секретаријату и додају да је управо због ове ставке долазило до недоумица.

Због ове 3 ставке скаче вам порез

Јелена Холцингер, стручњак на швајцарском програму "Реформа пореза на имовину" управо указује да су ово заиста и на терену разлози због којих порез може да буде увећан.

- Најчешћи разлог зашто неко добије већи порез на имовину је због пораста тржишне цене некретнина у одређеним зонама или услед увећања квадратуре. Овогодишња решења су увећана и у оним случајевима где се непокретност водила на умрло лице.

У таквим случајевима не постоји више порески кредит и за тај износ су обавезе веће. Законска је обавеза наследника имовине да непокретности пријави на своје име и регулише порески статус. У области пореза на имовину наш програм ради са 44 општине у Србији, и најчешћа повећања пореза су производ нерегулисаног власништва, односно код непокретности које се воде на умрла лица - рекла је Холцингер.

Сваки порески обвезник који има примедбу на своје пореско решење може се обратити надлежном одељењу Секретаријата за јавне приходе да добије потребна објашњења или уложити жалбу на своје решење, поручују наши саговорници.

Порез на имовину се плаћа тромесечно, у року од 45 дана од почетка тромесечја, према Закону о порезима на имовину. Он се плаћа, иначе, квартално, и то у року од 45 дана од дана почетка тромесечја, тако да рате доспевају око 15. у месецу: фебруару, мају, августу и новембру.

За сваки дан кашњења уплате пореза на имовину обвезник плаћа затезну камату, која тренутно износи 9,25 одсто. За избегавање плаћања пореза на имовину предвиђена је казна од 5.000 динара.

Како то изгледа по градовима у Србији, ко је и колико наплатио од пореза

Према уступљеним подацима, пет општина у Србији имало је или мању наплату или очекују да ће бити на нивоу прошле године.

ТРСТЕНИК

- У Трстенику је донето 18.080 решења, масовни разрез је одрађен 03.06.2020., а уручења преко поште су кренула око 20.06.2020. До данашњег дана уплаћено је за порез на имовину физичких лица у односу на исти период прошле године око 600.000,00 динара мање због целе ове ситуације која нас је снашла, односно око 2 одсто мање уплаћено него прошле године.

Са 31.12.2019. уплаћено је пореза на имовину физичких лица 54.439.704,69, проценат наплате у односу на задужења 83,51 одсто.

У овој општини очекују приход од пореза на имовину физичких лица у распону од 55-60. милиона динара.

ВРАЊЕ

- Пореска решења за порез на имовину су у јуну уручена пореским обвезницима. Очекивана наплата за 2020 годину је око 130 милиона динара по основу пореза на имовину физичких лица.

ВРЊАЧКА БАЊА

- Решења су послата 26.02.2020. године. У односу на исти период прошле године наплата је мања за 6,3 процента. Све снаге су нам усмерене на наплату и евидентирање нових обвезника.

ЋУПРИЈА

- У Ћуприји је при крају подела овогодишњих решења за порез на имовину. Решења су рађена 18.06, а дистрибуција је почела почетком јула. Наплата по добијеним решењима је уобичајена, али укупна наплата је мања због целокупне ситуације.

До краја године можда буде око 80 одсто од планиране. Много људи који овде имају некретнине живи у иностранству, и сада нису дошли, па је наплата и зато мања.

СОМБОР

- Решења за 2020. годину достављена су у периоду од 04.03. - 28.03.2020. године. Проценат уручења био је 81,74%. Очекују да ће проценат наплате бити на нивоу -5% у односу на претходну годину.

КАКО ДА ТРОШИТЕ МАЊЕ СТРУЈЕ: Подесите ову температуру на клима уређају

КАКО ДА ТРОШИТЕ МАЊЕ СТРУЈЕ: Подесите ову температуру на клима уређају

ПОКЛАЊАЈУ ВАУЧЕРЕ ОД 10.000 И 5.000 ДИНАРА: Потребно је само да УРАДИШ ОВО и новац је ТВОЈ!

ПОКЛАЊАЈУ ВАУЧЕРЕ ОД 10.000 И 5.000 ДИНАРА: Потребно је само да УРАДИШ ОВО и новац је ТВОЈ!

ВРЕЛИ ЛЕТЊИ ИЗАЗОВ: Буквално ти ПОКЛАЊАЈУ 10.000 динара ако успеш да урадиш ОВО!

ВРЕЛИ ЛЕТЊИ ИЗАЗОВ: Буквално ти ПОКЛАЊАЈУ 10.000 динара ако успеш да урадиш ОВО!

СВИМ ФИРМАМА 18.000 ДИНАРА: 60 одсто од минималаца стиже до 10. септембра за сваког радника

СВИМ ФИРМАМА 18.000 ДИНАРА: 60 одсто од минималаца стиже до 10. септембра за сваког радника

СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА ГРАЂАНЕ: Ако сте на овом списку, на ваш рачун данас стиже новац

СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА ГРАЂАНЕ: Ако сте на овом списку, на ваш рачун данас стиже новац