Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ПОЧИЊЕ ЗИМСКО СНИЖЕЊЕ: Погледајте шта су дужности трговца и како да се заштитите од преваре

23.12.2020. 15:17
Пише:
Србија Данас/Телеграф Биз
plaćanje
плаћање / Извор: Shutterstock

Важно је и правити разлику између термина "снижење" и "распродаја".

За два дана, тачније 25. децембра, а како то и закон налаже, почиње снижење зимске колекције. Ови сезонски попусти могу да трају до 10. јануара.

КОЛИКО СЕ ЗАРАЂУЈЕ У СРБИЈИ? Велике разлике између плата у јавном и приватном сектору

КОЛИКО СЕ ЗАРАЂУЈЕ У СРБИЈИ? Велике разлике између плата у јавном и приватном сектору

ИМА ЛИ РАЗЛОГА ЗА ЗАБРИНУТОСТ? Шта се дешава са дужницима и кредитима у Србији ако се банка прода

ИМА ЛИ РАЗЛОГА ЗА ЗАБРИНУТОСТ? Шта се дешава са дужницима и кредитима у Србији ако се банка прода

ПОКС предложио како да се помогне грађанима: Одложити поскупљење струје због короне

ПОКС предложио како да се помогне грађанима: Одложити поскупљење струје због короне

По новом Закону о трговини који је ступио на снагу 30. јула прошле године, предвиђено је да се сезонска снижења започињу 25. децембра и 10. јануара и 1. и 15. јула, и да највише могу да трају до 60 дана. Такође, у новим Закону је ограничено трајање акцијске продаје најдуже тридесет један дан од дана почетка акције.

Важно је да правите разлику између снижења и распродаја. Наредних дана термин распродаја се може користити једино у случају када трговац затвара продавницу или када престаје да се бави том делатношћу.

Препорука је да купујете online, и то што вам је неопходно, да носите маску и држите дистанцу. Корона је и трговцима "начела" пословање, па многи не планирају да искористе дане које долазе да би понудили драстичне попусте. Међутим, чињеница је да их закон обавезује да део артикала мора бити снижен

Како бирати "паметно"

Када су у питању маркети, свакако треба куповати проверену робу. Не треба куповати робу сумњивог порекла или квалитета, такође роба при истеку рока трајања је за избегавање.

Када су у питању снижења или акцијске цене, трговци се веома често користе методом да цене подигну пре самог снижења, а када почне сезонско снижење врате првобитне цене и на тај начин варају потрошаче.

Овакве и/или сличне случајеве треба да санкциониште тржишна инпекција прекршајем, тако што ће извршити контролу над пословним књигама трговца и утврдити у ком периоду је промењена цена.

Када је реч о одећи, проверити квалитет производа тј. декларацију, да ли је једна цена на рафу а друга на каси, да ли је назначено снежење заиста у висини попуста који је дефинисан.

Када потрошач сумња у квалитет прехрамбеног производа потребно је да упути приговор надлежној инспекцији у зависности ког порекла је производ (санитарна, пољопривредна, итд).

Када су у питању цене, декларације, висине попуста, када потрошач примети било какав пропуст трговца, случај може пријавити надлежној тржишној инспекцији која може да казни трговца новчано у виду прекршајног налога.

0263081183
0263081183 / Извор: Профимедиа

Ако у петак видите и нешто што је "за лето"

- Када су у питању сезонска снижења морају се примењивати и поштовати рокови који су предвиђени Законом о трговини. Када је у питању зимско снижење у том периоду је на снижењу само зимска роба, док када је летње снижење онда само летња - рекао је раније Марко Драгић, правник при НОПС.

Забрањено је неистинито приказивање раније цене и неистинито приказивање обима снижења. Такође, уколико акцијска продаја траје дуже од три дана, трговац је дужан да истакне снижену и претходну цену, а за акције које трају краће од три дана, трговац је дужан да истакне јасно одређење процента снижења.

Такође, како је раније речено из Сектора тржишне инспекције при Министарству трговине, оглашавање понуде по цени пре снижења не сме бити у занемарљиво кратком периоду, а што се тиче обима снижења цена, највећи проценат снижења може да се наведе уколико се односи на најмање једну петину робе у асортиману у оквиру продајног места на који се продајни подстицај односи.

Ако на пример, као што стоји у најави да ће цене бити и до 80% ниже, трговац огласи ,"снижење до 80%" онда по Закону о трговини мора постојати најмање једна петина робе у асортиману трговца у продајном објекту са ценом сниженом 80%.

Како то раде у свету?

Дефинисање периода снижења је дато на основу анализе упоредне праксе земаља чланица Европске уније. Сезонска снижења су прописана у 10 земаља чланица и то углавном два пута годишње, зимско и летње снижење у трајању од 60 дана и односе се на текстил и обућу.

На пример, Словенија има два утврђена термина, зимско не може започети пре првог радног понедељка у јануару, а друго пре другог радног понедељка у јулу и у том утврђеном раздобљу трговци сами одређују када им почиње снижење и не сме трајати дуже од 60 дана.

Два термина сезонских снижења има и Хрватска у којој се спроводе од 27. децембра зимско и од 1. јула летње која, такође, не смеју трајати дуже од 60 дана.

У Италији свака регија одредује своје термине снижења, док у Француској трговци могу имати само два сезонска снижења годишње, зимско и летње, и могу трајати најдуже шест недеља.

Новим законом којим се уређује трговина ближе су прописани услови и начин нуђења робе/услуга са нарочитим продајним подстицајима и оглашавање продаје робе са продајним подстицајима.

Унапређење продаје подразумева подстицање продаје на самом месту продаје, односно приликом склапања купопродајног уговора, и имајући у виду да се тада доноси коначна одлука о куповини прописан је сет података који морају бити обезбеђени.

Прописано је и шта не сме да садржи огласна порука која се односи на продајни подстицај.