Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ТРИКОВИ ЗА ШТЕДЊУ! Ово су начини уштеде наших мама којих се и даље придржавају

05.11.2021. 22:15
Пише:
Србија Danas/Nova.rs
Novac - dinari
Новац - динари / Извор: Профимедиа

Нова поскупљења траже и нове мере штедње, а захваљујући нашим мамама - присетили смо се неких трикова из деведесетих.

Многи који су преживели време инфлације присећају се како је вредност новца опадала толико да кад преузмеш плату у милионима динара, док стигнеш до продавнице, евентуално можеш да купиш хлеб и млеко - за целу плату. Под условом да је, наравно, уопште било хлеба и млека на рафовима.

Проблем је у НЕДОСТАТКУ ЕДУКАЦИЈЕ: Оснивачица удружења “Друг није мета” о вршњачком насиљу

Проблем је у НЕДОСТАТКУ ЕДУКАЦИЈЕ: Оснивачица удружења “Друг није мета” о вршњачком насиљу

ИНФЛАЦИЈА ЈЕДЕ КУЋНИ БУЏЕТ: Купци у Србији највише троше на ОВЕ три намернице, а оне прве по расту ЦЕНА

ИНФЛАЦИЈА ЈЕДЕ КУЋНИ БУЏЕТ: Купци у Србији највише троше на ОВЕ три намернице, а оне прве по расту ЦЕНА

ИСПЛИВАЛА РАЧУНИЦА! Ево за колико ће бити веће плате и пензије - држава уводи и дотатне мере око пореза на зараду

ИСПЛИВАЛА РАЧУНИЦА! Ево за колико ће бити веће плате и пензије - држава уводи и дотатне мере око пореза на зараду

У таквој ситуацији не пале савети данашњих стручњака. Не можеш сваки пут да штрпнеш по мало и оставиш са стране, јер баш и немаш шта да штрпнеш. Не можеш да прераспоређујеш приоритете, јер немаш ни за најосновније намирнице. Како штедети у таквој ситуацији? Заправо, како преживети цео месец? Наше маме налазиле су начине, којих се и даље придржавају.

Аниној мами највећи изазов је био како прехранити четворочлану породицу.

- Често се присећамо како је дедин рецепт био "шака пиринча" - пошто од једне шаке пиринча може да се направи ручак за целу породицу. То нам је и остало, да увек кад је фрка купујемо пиринач, сочиво, пасуљ - прича Ана (35).

pirinač
пиринач / Извор: Профимедиа

- За остало се ишло у село, скупиле би се и по три породице да се деле за бензин па заједно купе намирнице по повољнијим ценама.

Проблем с несташицом и скупоћом намирница осликавао се и у другим креативним решењима. Домаћице су, на пример, размењивале такозване "ембарго" рецепте, који су били сведени на најосновније састојке за јела и колаче, по принципу: "како да направиш торту од једног јајета и две кашике шећера, а да деца хоће да једу".

Штедело се и на козметичким третманима.

- Сећам се тог једног ритуала моје маме који се деведесетих показао као супер користан. Сваке недеље предвече је улазила у купатило и детаљно се сама сређивала за предстојећу недељу. Депилација, маске за лице и косу које је сама правила, сређивање руку, педикир, обрве... За све то јој је требало око два сата и ми у кући смо знали да је само тад не дирамо, да је то време које је њено. Временом је и мене научила да све то сама радим и тога сам се сетила ових дана, како је супер што могу да се негујем сама, а и уштедим - присећа се Ивана (45).

novac
новац / Извор: Профимедиа/илустрација

- Једино што није сама радила је коса, за фризуру је скоро увек ишла код фризера, али би кад добије плату одвојила те неке паре за месечно фенирање и платила унапред - као претплата за тип-топ косу.

А шта остане? Љубицина мама има трик којег се придржава од деведесетих до данас.

- Имала је школску свеску А5 формата, на коцкице и на свакој страни је написала по један број од 1 до 31. Свака страна представља по један дан у месецу. Кад легне плата, на сваку страницу стави одређену своту новца и то је новац који тог дана може да потроши. Наравно, не иду у свеску све паре које има, већ оно што остане када одбије новац за рачуне и остале обавезне дажбине од плате, плус одређену своту коју жели да уштеди. И онда сваког јутра узме само паре за тај дан и заборави да све остале постоје. Задатак је искомбиновати се да те паре буду довољне на дневном нивоу, а веће куповине остављају се за крај месеца од новца који је остао - објашњава Љубица (28).

То онда аутоматски подразумева планирање потреба, нема навлачења на акцијске понуде, нити изненадних кафа с другарицама.

- У почетку може да делује тешко, посебно ако вам је зацртана свота новца за дан јако мала. Било је периода када је ова метода служила само томе да распоредимо новац тако да преживимо цео месец, па је "штедња" увек остајала празна. Али било је и периода када смо овако заиста успевали да уштедимо - закључује Љубица.

Код Бојанине (33) маме је прилично једноставно: "Одвојим од плате за дажбине и дневни трошак, а остатак сакријем у преграду, као немам". Ипак, Јеленина (26) мама је додатно разрадила тај систем.

- Моја мама има укупно четири новчаника: један је мини - за продавницу и дневне потрепштине, један који је кућни "јавни буџет" и где је такође проток новца врло флуидан, постоји трећи који је штек и који у ствари представља породичну штедњу и четврти за црне дане о ком кружи гласина да постоји, а нико га у кући никад није видео. Срећа, па није често било ни потребно да се дира - објашњава Јелена.

Па, остаје да се надамо да још дуго неће морати.