Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Ево зашто је у Србији плин за кола јефтинији од боце

24.09.2017. 10:42
Пише:
Србија Данас/Данас
čovek popravlja kola
човек поправља кола / Извор: Профимедиа/илустрација

Сада 10 килограма гаса кошта чак 1.900 динара

Иако поједини грађани покушавају да уштеде на потрошњи струје тако што кувају на шпоретима који користе гас у боцама, то им све теже полази за руком, јер цена плина стално расте.

Тако боца од 10 килограма гаса сада кошта чак 1.900 динара. Незадовољство грађана додатно је подстакнуто тиме што је гас у плинским боцама идентичан гасу који се користи у аутомобилима, али је цена ТНГ ипак знатно нижа, чиме се поставља питање оправданости оволико високе цене плинских боца. 

У овој земљи нико не жели кеш иако су сиромашни, а овако плаћају за све што купују

Власти смислиле начин како да не умре село: Сваком ђаку дају по 65 евра

Ако се килограми прерачунају у литре, литар плин-гаса потрошача кошта 100 динара. Цена литра ТНГ је на пумпама око 76 динара из чега се лако може извести рачуница да је плин у боцама иако истог квалитета скупљи од ТНГ-а за 30-ак процената. Људи који дуже време користе плинске боце сећају се да је раније њихова цена била скоро изједначена са ценом ТНГ-а. 

Томислав Мићовић, генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије, каже да има неколико разлога због чега је цена гаса за домаћинства већа него ТНГ-а на бензинским пумпама. 

plin, gas
плин, гас / Извор: Профимедиа

- Једино легално и безбедно место где гас у боцама може да се купи су пунионице. Самим тим трошкови су већи када се гас пуни у боце него кад се на пумпама сипа као гориво. Поред трошкова превоза ту су и трошкови пунионица. Такође, у међувремену су прописани и строжи критеријуми како боца треба да изгледа, како да буде офарбана, које стандарде мора да испуни да би била безбедна за употребу. То је изискивало додатне трошкове па је утицало и на повећање цена боца за домаћинства. Ипак, треба нагласити да су основни разлог тако велике разлике у цени гаса за домаћинства и ТНГ иако је порекло оба исто, акцизе које је одредила држава. Раније акцизе на боце за домаћинства нису прелазиле 20 динара по килограму, пре две године су се попеле на 41 динар док је та цифра од 1. фебруара 41,65 динара по килограму. Због тог државног захватања су повећане и цене - објашњава Мићовић и додаје да високе акцизе на плин боце оптерећују и забрињавају и произвођаче јер смањују заинтересованост грађана за њихову куповину. 

Војислав Вулетић, генерални секретар Удружења за гас Србије се слаже да је висина акцизе основни разлог за знатно вишу цену гаса за домаћинства од цене ТНГ . 

Из плуса у плус: Председник открио какво је стање српске економје

- Проблем је у томе што у Србији индустрија готово да и не постоји. Због тога држава нема одакле да пуни буџет већ мора да посеже за акцизама. Између осталог и када је реч о гасу за домаћинства, што повећава и његову цену. Акцизе у Србији су веома високе. Пракса показује кад држава једном одреди износ акциза да оне углавном после тога иду на горе а никако на доле - закључује Вулетић. 

Међутим, иако произвођачи гаса за домаћинства оправдање за високе цене покушавају да нађу у висини акцизе ипак се стиче утисак да и они "лове у мутном" у потрази за већом зарадом. Наиме, пре две године акциза за гас за домаћинства у боцама је са 20 динара скочила на 41 динар по килограму.

auto-gas
ауто-гас / Извор: Профимедиа

То се аутоматски одразило на цену гаса за домаћинства јер је боце од 10 килограма са 1.300 поскупела на 1.600 динара. Оно што је индикативно је да је од тада па до 1. фебруара овде године акциза на гас за домаћинства порасла за свега 65 пара по килограму али је свеједно у истом периоду цена боце од 10 килограма скочила на чак 1.900 динара.

Ако на цену гаса за домаћинства, у највећој мери утиче износ акцизе, због чега онда она расте и када је повећање акциза симболично? Такође, 1. фебруара је повећана и акциза за ТНГ на 41,65 динара по килограму али је и поред тога цена тог горива 30 одсто нижа од цене бутан боце од 10 килограма, што поспешује тврдње да се цене гаса за домаћинства ипак подижу и мимо износа акцизе. 

Горан Паповић, председник Националне организације потрошача Србије каже да висина акциза пунионицама служи само као изговор за што веће уграђивање у цену гаса за домаћинства.

Рекао је да нема ништа да пријави, али онда су га цариници ипак прегледали и одмах га УХАПСИЛИ! 

- Не постоји ниједан једини економски разлог да тај гас који је потпуно исти као и ТНГ који служи као гориво буде скупљи од овог другог. Једноставно, ради се о жељи произвођача за што већом зарадом на рачун купца. Како би уштедели на струји грађани све чешће користе гас у кухињи, а нарочито плинске боце. Произвођачи су то осетили и подигли су цене тих производа који коштају скупље него што би требало - сматра Паповић. 

И професор Економског факултета у Београду Љубодраг Савић сматра да не постоји оправдани разлог да плин у боцама буде скупљи од ТНГ. 

- С обзиром да је акциза висока, а потражња за гасом у боцама велика трговци ту виде простор да увећају своју зараду правдајући се акцизама. Са друга стране купцима је апсолутно свеједно да ли у њихов џеп руку завлаче продавци или држава, они то оправдано сматрају нападом на свој кућни буџет - закључује Савић.