Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ЖЕЛИТЕ ДА ШТЕДИТЕ, АЛИ И ЗАРАДИТЕ? Ово се највише исплати - једна ствар је ризична

21.09.2021. 15:42
Пише:
Србија Данас/Курир
Foto: Profimedia
Фото: Профимедиа / Извор: Профимедиа

Да сте пре годину дана 1.000 евра уложили у најјачу дигиталну валуту, сада бисте на продаји зарадили четири пута више, а да сте их орочили у банку или купили акције на берзи, зарада би била од 10 до 40 евра.

Имате уштеђених 1.000 евра, где их уложити, шта се највише исплати, где је минимални ризик - питања су која многи постављају. Поред грађана Србије, који и даље верују штедњи у сламарици, има и оних који хоће да уложе на дужи период, са одређеним ризиком, али и шансом за зараду.

ОД ДРЖАВЕ И ДО 5.000 ЕВРА! Обезбеђена додатна средства за субвенције, ово су услови

ОД ДРЖАВЕ И ДО 5.000 ЕВРА! Обезбеђена додатна средства за субвенције, ово су услови

Исплата редовне и привремене новчане накнаде за август

Исплата редовне и привремене новчане накнаде за август

ТРЕБА ЛИ ПОТРОШАЧИ ДА БРИНУ? Цена сунцокретовог уља у једном тренутку одлетела високо, да ли ће бити новог поскупљења?

ТРЕБА ЛИ ПОТРОШАЧИ ДА БРИНУ? Цена сунцокретовог уља у једном тренутку одлетела високо, да ли ће бити новог поскупљења?

Преко ноћи тешко да неко може постати експерт за куповину деоница или инвестирање у виртуелне валуте. Ипак, постоје одређени параметри за процену ризика и могућности зараде које је открио брокер Бранислав Јоргић. Које су предности, а које мане инвестирања новца у банци, а које у државним обвезницама, трговином акцијама или златом на берзи или пак биткоинима?

- Државне обвезнице и орочавање новца у банци веома су поуздан вид штедње, куповина акција је свакако најузбудљивија, али високоризична, а улагање у биткоине је равно коцкању - сумирао је Јоргић.

Уколико, на пример, имате уштеђених 1.000 евра које желите да уложите ради додатне зараде, то можете учинити на више начина. Детаљан приручник за инвестирање дао је Јоргић, и ови савети могу много значити онима који први пут улазе у овакве видове штедње.

Дигиталне валуте

Биткоин је виртуелна валута и, као и све виртуелно у животу, изложено великом ризику.

- Зарада на биткоину на годину дана је могућа, и може да буде и знатна, али се не може знати колико процентуално. Ово улагање носи висок ризик не само од губитка зараде већ и дела главнице. Инвестирање у биткоин је као инвестирање у коцкарници - сматра Јоргић.

Да сте у септембру 2020. године уложили 1.000 евра у ову виртуелну валуту, чија је цена тада била 11.000 долара, сада бисте, годину дана касније, имали четири пута више, колико је од тада биткоин поскупео јер данас износи рекордних 47.000 долара. Ипак, од септембра 2019. године (биткоин је тада коштао 10.000 долара) до септембра 2020. цена ове виртуелне валуте порасла је само за 1.000 долара, па бисте улагањем у њу зарадили само сто евра.

Bitkoin
Биткоин / Извор: Профимедиа

Штедња у банци

Новац се у банци може орочити девизно или динарски. Ово је веома поуздан вид штедње јер са собом носи висок ниво сигурности, али су зато приноси релативно мали - крећу се до три одсто, у зависности од рочности или валуте - каже Јоргић.

Ако орочавате новац на годину дана, каматна стопа у банкама креће се и између 1,7 и три одсто, а ако орочавате новац у девизама, камата је знатно нижа, и креће се до један одсто. Ове информације доступне су на званичним сајтовима домаћих банака. Тако, уколико желите да орочите 1.000 евра у динарима, у банци која даје три одсто камате, можете за годину дана зарадити 30 евра у динарској противвредности. С друге стране, ако штедите у еврима, за годину дана зарадићете само 10 евра. Притом треба имати у виду да се камата на динарску штедњу не опорезује, а камата на штедњу у еврима се опорезује по стопи од 15 одсто.

Државне обвезнице

Један од најпоузданијих видова штедње је куповина државних обвезница у динарима или девизама. Државне хартије од вредности са становишта ризика врло су поуздане, али су приноси мали, и крећу се од 0,75 до два одсто камате, зависно од рочности - наводи Јоргић.

На период орочавања од, на пример, годину дана, камата је око 0,75 одсто. На износ од 1.000 евра зарадићете свега 7,5 евра, али сигурних.

Београдска берза Инвестирање у акције на берзи носи већу дозу ризика, и што је рок на који се инвестира у акције краћи, то је ризик већи. Ако инвестирамо на годину дана, повећан је ниво ризика у односу на то да, на пример, новац уложимо на пет година, објашњава брокер.

- Уколико се купују акције, паметно је узимати акције неких наших реномираних фирми, где су мале шансе да ће нешто лоше да се деси - наводи Јоргић.

Поједине фирме дају и годишње дивиденде, а приноси зависе од успешности пословања фирме и иду од један до три одсто на годишњом нивоу. Тако зарада на овакво уложених 1.000 евра може ићи од 10 до 30 евра годишње. Ту се може остварити и капитални раст, као додатна зарада која није загарантована.

Стране берзе

Наши грађани новац могу да инвестирају и на светским берзама, и то у акције реномираних компанија.

- Дивиденде на тим компанијама су од два до четири одсто на годишњем нивоу, мада оне зависе од резултата пословања саме компаније, али је незахвално давати предвиђања за капитални раст - рекао је Јоргић.

Тако се инвестирањем од 1.000 евра у акције страних компанија може зарадити између 20 и 40 евра за период од годину дана! Према речима брокера Јоргића, с обзиром на то да су реномиране светске компаније економски снажније од многих држава, ризик на краћи рок постоји, али на дужи рок ризика нема. За три до пет година може да се оствари значајан профит, а ризик је мали.

Zlato
Злато / Извор: Профимедиа/илустрација

Берзанско злато

Цена злато је последње две године скочила, тако да се данас креће између 1.750 до 1.800 долара по унци.

- Не препоручујем куповину злата за оне који хоће да ороче новац на годину јер је злато већ достигло знатан ценовни ниво. Међутим, и ако неко планира да формира штедњу за дужи период, 10 до 20 година, онда је злато врло интересантна инвестиција. Злато је сада изложено ризику малог пада, а скакати ускоро вероватно неће - објаснио је Јоргић.

У пракси све ово значи да уколико сте пре годину дана, у септембру 2020, када је злато на берзи коштало 1.947 долара по унци, уложили 1.000 евра, сада бисте били на губитку 75 евра, будући да је цена на берзи у том периоду пала за 7,5 одсто јер унца сада кошта 1.833 долара.

Али да сте исту суму уложили у септембру 2019. године (унца злата коштала 1.515 долара), за годину дана бисте зарадили 300 евра јер је цена злата у том периоду порасла за 30 одсто.