Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

ЂАЦИ, РОДИТЕЉИ И НАСТАВНИЦИ У АПСОЛУТНОМ ЗБУНУ: Шта ће бити са школом - на столу ТРИ ОПЦИЈЕ - чека се званична одлука

10.08.2021. 07:06
Пише:
Србија Данас/Блиц
škola
школа / Извор: Профимедиа

Коначна одлука о предстојећој школској години требало би да буде донета у наредних десетак дана на релацији Кризни штаб - Министарство посвете

Три недеље је преостало до почетка нове школске године, а не само да још није познато како ће настава изгледати, већ у последње време добијамо различите информације, које уносе забуну у ионако стресан предшколски период за ђаке, наставнике и родитеље.

ПРЕ КОРОНЕ НА ПОПРАВНИ ИСПИТ У СРБИЈИ ИЗЛАЗИЛО И ПО ХИЉАДУ ЂАКА! Данас је ситуација другачија - бројка обећава

ПРЕ КОРОНЕ НА ПОПРАВНИ ИСПИТ У СРБИЈИ ИЗЛАЗИЛО И ПО ХИЉАДУ ЂАКА! Данас је ситуација другачија - бројка обећава

ШТА ЧЕКА ЂАКЕ И НАСТАВНИКЕ ОД СЕПТЕМБРА? Уводи се неколико новина: Неколико у програму, а једна у вези са распустом

ШТА ЧЕКА ЂАКЕ И НАСТАВНИКЕ ОД СЕПТЕМБРА? Уводи се неколико новина: Неколико у програму, а једна у вези са распустом

НИ ОНЛАЈН, НИ КОМБИНОВАНО - СВИ У КЛУПЕ? Следеће недеље коначна одлука о томе како ће ђаци на наставу

НИ ОНЛАЈН, НИ КОМБИНОВАНО - СВИ У КЛУПЕ? Следеће недеље коначна одлука о томе како ће ђаци на наставу

Коначна одлука о предстојећој школској години требало би да буде донета у наредних десетак дана на релацији Кризни штаб - Министарство посвете, а умногоме ће зависити од епидемиолошке ситуације у земљи која се погоршава из недеље у недељу.

И док родитељи размишљају да ли да прво крену у набавку уџбеника, било нових или половних, или техничке опреме попут лаптопова и таблета, у случају да поново буде озваничена онлајн или комбинована настава, чланови Кризног штаба последњих дана као да се утркују с новим, различитим, често нереалним решењима.

У последњих пет-шест дана смо чули: сва деца ће ићи нормално у школе, али да ће морати нон-стоп да носе маске; био је предлог да сва деца, уколико желе да похађају наставу у учионицама, морају да буду вакцинисана; чули смо и да ће бити обавезно тестирање ђака једном недељно, било ПЦР или брзим антигенским тестовима, а на крају и да би у градовима и општинама у којима је задовољавајући степен вакцинације ђаци требало нормално да иду у школу, а у онима где је мало вакцинисаних, да се иде онлајн.

Одвајање вакцинисаних и невакцинисаних

- Одвајање вакцинисаних од невакцинисаних ученика старијих од 12 година једино је логично решење које видим за почетак школске године. Они који су примили вакцину да иду на наставу, а они који нису да буду на онлајн настави - рекао је пре недељу дана епидемиолог др Предраг Кон.

Како је објаснио, "иако је препоручена, готово уопште да нема вакцинације деце старије од 12 година".

Predrag Kon
Предраг Кон / Извор: Србија Данас / Саша Џамбић

- Као епидемиолог тврдим, и то је жива истина - прављење колектива у ком се мешају вакцинисани и невакцинисани вирусу практично оставља мотор да живи колико год хоће. Али одлуку мора да донесе Министарство просвете. Не можете да остављате заједно заштићене и незаштићене, и то првенствено у интересу незаштићених. Што се тиче млађих од 12 година, то треба да реши Министарство просвете, а највероватније ће бити да ученици од првог до четвртог разреда иду на наставу, а петог и шестог да комбинују дан онлајн, дан настава. И ношење маски је обавезно.

Дан касније, међутим, др Кон је своју изјаву мало кориговао.

- Као и ковид пропуснице, тако је и одвајање ученика нешто што делује логично, посебно што не знамо код младих колико вакцина штити од преношења. Ја сам изјавио јуче то, али морам да коригујем став - превише је комплексно да би било идеално. Идеално би било да су сва деца вакцинисана, тога неће бити и тога смо свесни. Министарство просвете ће заједно са Институтом за јавно здравље "Батут" донети професионалну одлуку. Ту разне ствари долазе у обзир. Оно што је прошле године изашло било је врло коректно за тадашњу ситуацију, верујем да ће тако бити и сад - рекао је др Кон.

Неки нормално у школу, а неки "разређени"

Да је Кризни штаб заузео став да се снажно препоручи вакцинација ученика старијих од 12 година, потврдио је члан тог тела др Бранислав Тиодоровић. Уз напомену да препоруку школама није послао Кризни штаб, већ Министарство просвете у сарадњи са Институтом "Батут".

branislav-tiodorovic
бранислав-тиодоровиц / Извор: Србија Данас / Саша Џамбић

- Морамо да видимо каква ће бити епидемиолошка ситуација током августа, па ћемо тада моћи да кажемо који је наш коначан став. У овом тренутку став је да, као и до сада, до петог разреда деца могу да иду слободно, без икаквог ограничења, а старији ће морати да иду у разређеном саставу, док не проценимо целу ситуацију. Боље од тога може бити само уколико вакцинација свих старијих буде тако добро изведена, да можемо да пустимо децу да сасвим слободно иду. То би била једна позитивна промена, јер без обзира што је онлајн настава добро организована и рађена, она не може достићи ни квалитет ни квантитет који се добија регуларном наставом - рекао је професор Тиодоровић.

Како је додао, "и старији и млађи ученици, у затвореном простору мораће да носе маске".

- Мораћемо, вероватно, да оставимо и ту могућност да родитељ затражи онлајн наставу, ако постоји неки разлог за то - додао је проф. Тиодоровић.

Тестирање ђака барем једном недељно

Идеју о тестирању ђака једном или два пута недељно прва је лансирала Светска здравствена организација (СЗО). Пре неколико месеци они су утврдили "да је потребно урадити све како би се избегла онлајн настава, тамо где је то могуће". Као један од предлога било је често тестирање ученика брзим тестовима као што је спроведено у појединим земљама попут Грчке или Немачке.

Овај предлог СЗО је од наших епидемиолога, али и просветних радника, међутим, у старту одбијен као нереалан, са финансијске и организационе стране. Ипак, пре неколико дана њега је отворено подржала Тања Јовановић, вирусолог и чланица Кризног штаба.

koronavirus škole
коронавирус школе / Извор: Профимедиа

- Важно је да се настава врати у реалне оквире, због чега је важна вакцинација ђака од 12 година па навише. Они који нису имунизовани, радиће тест сваке недеље - рекла је проф. др Тања Јовановић.

Како је додала, "била би велика штета да и ове године настава почне на онлајн платформи".

- Уколико се не вакцинишу, ђаци старији од 12 година мораће да бар једном недељно раде тестирање на ковид 19 - рекла је Јовановићева, која је подржала предлог епидемиолога др Предрага Кона о одвајању вакцинисаних и невакцинисаних ђака старијих од 12 година.

Један град нормално, други онлајн

Проф. др Бранислав Тиодоровић је јуче навео "да морамо да правимо разлику између локалних самоуправа које имају висок проценат вакцинисаних и оних који немају и да се тако одреди ко ће ићи онлајн, а ко регуларно у школу".

- Сви желимо да школска година крене регуларно, као пре короне. Не можемо да притискамо децу од 12 година да се вакцинишу, а да немамо задовољавајуће резултате вакцинације код одраслих. Просветни радници морају да схвате да треба себе да заштите и да ће тако да заштите децу. Подстакнимо да деца носе маске, и свако инсистирање на масовном тестирању је неизводљиво, не можемо то да радимо стално - истакао је Тиодоровић за РТС.

Он је навео да би требало да имамо мирнију епидемијску ситуацију да би се деца вратила у клупе, али да је то ипак тешко очекивати.

Деца већ изгубила 17 месеци школе

Поводом скорашњег почетка школске године огласио се и заменик градоначелника Београда Горан Весић, такође члан Кризног штаба.

Deca u školi
Деца у школи / Извор: Профимедиа

- Све школе, основне и средње, од 1. септембра треба нормално да раде као пре епидемије вируса корона. За ђаке не треба да важе било каква правила која не важе за друге грађане односно за њихове родитеље. Кризни штаб ову одлуку треба што пре да саопшти како се не би уносила забуна и како родитеље не би збуњивале различите поруке чланова Кризног штаба. Мој став је да све школе од 1. септембра треба да раде нормално као пре епидемије вируса корона. Једноставно, деца су сигурнија у школама него на приватним окупљањима. Не треба да заборавимо да су наша деца већ изгубила 17 месеци на онлајн настави која није и не може да буде истог квалитета као редовна настава - рекао је Весић.

Дилема: Часови 30 или 45 минута?

Осим врсте наставе која ће се спроводити по школама, постоји још једна недоумица која је изузетно важна по мишљењу просветних радника. А то је да ли ће часови трајати регуларних 45 минута или само 30 као што је то био случај прошле године.

Цепљено мање од 50% наставника

Према последњим подацима у основним и средњим школама широм србије вакцинисано је мање од половине наставника! О деци од 12 до 18 година да и не говоримо, њих је цепљено тек око 4.000. Дакле, ослањање на вакцину је - нереално.

ТРИ ОПЦИЈЕ

1. НОРМАЛНА

Опција коју сви највише прижељкују, али која посебно због раста броја новозаражених, али и малог броја вакцинисаних ђака и наставника, није реална. По њој би се сви ђаци вратили у учионице, не би било подељених разреда, сваки дан би били у школама, баш као у време пре короне.

2. ОНЛАЈН

Опција коју би сви желели по сваку цену да избегну, а која је била актуелна током ванредног стања. Она би значила да су сви ђаци, од најмлађих основаца до најстаријих средњошколаца, на онлајн настави, односно да уче од куће, а евентуално долазе у школу да одговарају.

3. КОМБИНОВАНА

Тренутно најреалнија опција. Да млађи основци (од првог до четвртог разреда) буду нон-стоп у школи, са подељеним одељењима или не, а старији основци (од петог до осмог) и средњошколци час у школи, час на онлајн настави. И ту постоји неколико подваријанти које тек треба разрадити.