Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

РОДИТЕЉИ ЧУПАЈУ КОСУ, А ЂАЦИ ПЛАЧУ: Како тече онлајн настава за основце и који су највећи проблеми?

03.12.2020. 16:58
Пише:
Србија Данас/Б92
Škole
Школе / Извор: Фото: СД/Илустрација

Четврти је дан онлајн наставе за старије основце и средњошколце. Почетни хаос само се нагомилава, а деца су под тешким стресом.

Подсетимо, према одлуци Владе Србије, донете према препоруци Кризног штаба, старији основци, дакле ђаци од петог до осмог разреда, као и средњошколци, прешли су на онлајн наставу у понедељак, 30. новембра. Тако ће и остати све до почетка распуста, 21. децембра.

ОГЛАСИЛА СЕ РЕКТОРКА УНИВЕРЗИТЕТА У БЕОГРАДУ: Да ли ће бити онлајн полагања испита?

ОГЛАСИЛА СЕ РЕКТОРКА УНИВЕРЗИТЕТА У БЕОГРАДУ: Да ли ће бити онлајн полагања испита?

"НАСТАВНИЦИ РАДЕ ОД ЈУТРА ДО СУТРА" Немају сви ђаци исте услове за школовање, који су највећи проблеми онлајн наставе?

"НАСТАВНИЦИ РАДЕ ОД ЈУТРА ДО СУТРА" Немају сви ђаци исте услове за школовање, који су највећи проблеми онлајн наставе?

НОВЕ, ОШТРИЈЕ МЕРЕ СУ НА СТОЛУ! Министар Ружић објаснио зашто је против онлајн наставе за млађе разреде

НОВЕ, ОШТРИЈЕ МЕРЕ СУ НА СТОЛУ! Министар Ружић објаснио зашто је против онлајн наставе за млађе разреде

Ако је ико мислио, а сигурно да су бар деца помислила да је супер што не иду у школу, грдно се преварио.

Школама је остављено да саме организују наставе на даљину, одржани су састанци са директорима школа на којима је било речи о свим препорукама Министарства просвете, а родитељима су преко viber група и разредних старешина подељена општа упутства: нема долазака у школу због писмених и контролних задатака, поправљање оцена је могуће само ако се најави, оцењивања има као и за време ванредног стања - формативно (шире о овом начину оцењивања на сајту Педагошког друштва Србије). И да, часови више неће бити 30 минута као када су ђаци ишли сваког другог дана у школу, него пуних 45.

Наставницима је остављено да одлуче и осмисле коју ће платформу да користе. У пракси то значи - ко коју зна да користи.

Ништа боље није ни код ђака, јер није баш да су сви стручњаци за њихово коришћење. Многи од њих никада нису ни чули за апликацију "Зоом", а поготово за "Гоогле меет". То је потврдило неколико родитеља чија деца су старији основци.

Пример у пракси, број два: Деца устају ујутру и у осам су већ спремна за часове. Држе телефоне у рукама и чекају како ће им се који наставник обратити.

- Први час биологија, пети разред. Син виче из собе: "Мама, ја имам контролни. Послала је наставница. Имам неки линк, шта треба да радим?" Ја устајем, остављам посао који морам да радим, наравно од куће и одлазим да помогнем - каже Б.П., мајка петака и седмакиње.

- Први час, седми разред. Чека се историја. Стиже обавештење: Децо, шаљем вам линк за "Гоогле меет" састанак. Креће паника. Иако је све инсталирано и због онлајн наставе купљен нови телефон с већим екраном, линк не ради. Зашто, па вероватно јер је тридесеторо њих нагрнуло у исто време. Дете у паници почиње да плаче и пита шта сада да ради... - наставља Б.П.

Deca nose maske
Деца носе маске / Извор: Профимедиа/илустрација

- Други час, пети разред иде преко заказане апликације "Зоом", а наставница говори да је тек и сама савладала исту. Успевају да се повежу након неких 10 покушаја. Други час, седми разред, наставница географије шаље 27 слајдова који би требало да се препишу у свеску до краја часа и све то пошаље назад на гугл учионицу. Опет паника.... - наставља Б.П и додаје да се све то понавља и трећи, четврти, пети, шести и седми час.

Истиче да има и треће дете, предшколског узраста ког није послала у вртић јер је његова учитељица позитивна на коронавирус, док је друга у изолацији. За све то време она покушава да ради од куће, као и супруг.

Њено искуство није усамљено, већ напротив, многи родитељи с којима смо разговарали, дословно кажу да "чупају косу" док су им деца под тешким стресом. Немали број њих, као уосталом и Б.П, морали су да набаве бар по један уређај због онлајн наставе, појачају интернет... а све то кошта, док нико не пита како.

Отац двоје деце такође виших узраста основне школе прича исту причу. Наводи да је његовом сину тражено да набавио веб-камеру, на шта се он побунио.

Т.Р. каже да има срећу, ако се тако може рећи, јер не ради и има више времена да помогне деци. Али, њен проблем је што има један компјутер, двоје деце и, како каже, "не разуме се у све то".

Наравно, нико није рекао и да је наставницима лако. Поједини од њих су пред пензијом, да се разумемо, и нису навикли на овакав вид рада. Такође, ради сео просветним радницима чији је примарни посао рад с децом, али уживо. Не може се све објаснити онлајн, нити видети ко у ком предмету "запиње", ко је забринут, ко лењ....