Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ! 1. септембра ВЕЛИКА НОВИНА у свим школама Србије, огласио се министар Ружић и све појаснио

29.08.2021. 08:21
Пише:
Србија Данас/Новости
đaci
ђаци / Извор: Профимедиа/илустрација

Ресорни министар коментарисао је и актуелну тему модела наставе

Поносан сам што ће школска година почети нормално и што смо донели одлуку да 1. септембар у свим школама широм Србије отпочне интонирањем или извођењем државне химне "Боже правде". Први пут у историји то чинимо и важно је да као грађани поштујемо своју заставу, грб и химну и тиме на најлепши могући начин чувамо свој идентитет.

НАРЕДНА ДВА ДАНА ВАЖНА ЗА БУДУЋЕ СРЕДЊОШКОЛЦЕ: Почиње упис ученика који су малу матуру полагали у августу

НАРЕДНА ДВА ДАНА ВАЖНА ЗА БУДУЋЕ СРЕДЊОШКОЛЦЕ: Почиње упис ученика који су малу матуру полагали у августу

БЕОГРАДСКИ УНИВЕРЗИТЕТ ПРВИ ПУТ НИ У 500 НАЈБОЉИХ: Ово су разлози због којих није на престижној Шангајској листи

БЕОГРАДСКИ УНИВЕРЗИТЕТ ПРВИ ПУТ НИ У 500 НАЈБОЉИХ: Ово су разлози због којих није на престижној Шангајској листи

ДА ЛИ ИДЕТЕ У ШКОЛУ ИЛИ НЕ ЗНАЋЕТЕ СВАКОГ ПЕТКА: Стигло ново обавештење за школарце - ово су упутства која морате знати

ДА ЛИ ИДЕТЕ У ШКОЛУ ИЛИ НЕ ЗНАЋЕТЕ СВАКОГ ПЕТКА: Стигло ново обавештење за школарце - ово су упутства која морате знати

Ово, у интервјуу за "Новости", најављује министар просвете, науке и технолошког развоја и први потпредседник Владе Бранко Ружић, наглашавајући да би сви који седе у Кризном штабу, а посебно они у Министарству просвете, волели да деца све време похађају наставу непосредним путем, у својим школама, а не пред телевизором, односно рачунаром.

Део јавности, ипак, страхује да ће окупљање деце у школама распламсати епидемију короне, те да свакодневно повећавање броја заражених не иде наруку нормалном поласку у школу.

- То што део јавности изражава бојазан о евентуалном ризику по свеобухватно здравље нације не треба да се доживљава аутоматски као непријатељски гест. То и јесте поента изналажења најбољег решења, да до њега дођемо сви заједно, сагледавајући све могуће опције, као и наше капацитете и могућности који су, показала је пракса, били изнад многих у Европи, али приоритетно да саслушамо здравствену струку, као најрелевантнију у борби против вируса. Драго ми је да ће деца кренути у школе регуларно, а ситуацију ћемо пратити и одлуке прилагођавати, ако, не дај боже, за то буде потребе. Да до тог сценарија не дођемо, важно је, пре свега, да стриктно поштујемо епидемиолошке мере, али и да се вакцинишу сви који то до сада нису учинили. Понављам, вакцина је цивилизацијска тековина и једини начин да ово све пребродимо. Што већи број грађана има свест о потреби за одговорним и солидарним понашањем, то ћемо се лакше суочавати са изазовом. Није реално удовољити свима, и то и не очекујем. Једино што радимо јесте да удовољимо правом развоју наше деце и на најбољем могућем образовању у датим околностима. Нема пречег. Свакако уз константно консултовање надлежних из здравственог сектора.

Đaci
Ђаци / Извор: Профимедиа

Када сте доносили одлуку о начину одржавања наставе који подразумева три зоне - зелену, жуту и црвену - чиме сте се руководили? Ко је одговоран за спровођење овог модела, ко ће тачно одредити када нека школа из једне зоне прелази у другу?

- Одговоран је посебно формиран стручни тим састављен од представника "Батута" и Министарства просвете науке и технолошког развоја, који се већ дуже време бави координирањем и праћењем ситуације у школама широм Србије. Сада са новим задатком сагледавања неколико критеријума, као што су број заражених, број вакцинисаних, проценат позитивно тестираних, као и у којој мери се школа придржава мера за спречавање ризика од вируса, опредељиваће која локална самоуправа ће припасти којој зони. О томе свакако не треба да размишљају родитељи, већ да прате информације које ће школе давати петком у случају да дође до промене модела. Прва одлука је да сви крену на непосредну наставу осим средњих школа у 15 општина и градова који ће бити у комбинованом моделу и средњих школа у Тутину, где имамо онлајн наставу. Места у којима ће се у првој седмици септембра примењивати комбиновани модел су Нови Пазар, Прешево, Кладово, Петровац на Млави, Нова Варош, Прибој, Ужице, Ваљево, Деспотовац, Јагодина, Параћин, Свилајнац, Рековац, Ћуприја и Бојник.

Како оцењујете резултате онлајн наставе која је била окосница наставног процеса годину и по дана? Многи наставници, па и родитељи, сматрају да је та генерација упропашћена, да деца готово ништа нису научила..?

- Сматрам да су сви дали максимум да образовање буде квалитетно и доступно сваком детету у Србији. Уопште не мислим нити да је година прошла узалудно, а посебно ни да је генерација упропашћена. То су субјективне оцене које заиста не стоје. Онлајн настава је била и остаје најбоља опција за све, у ситуацији када је здравље становништва приоритет, а притом угрожено. Просветни радници су посвећено и предано радили да образовање не трпи у тим околностима, и зато им дугујемо велику захвалност, као уосталом и деци на одговорном понашању. Генерација би била упропашћена и образовно-васпитни рад обесмишљен да свега тога у претходном периоду није било.

Докле се стигло са изменама Закона о уџбеницима које ће омогућити да уџбенике од националног значаја српски језик и књижевност, историју и географију издаје државни Завод за уџбенике? Шта ће у том закону бити измењено...?

- Нацрт закона чека на даље консултације са кабинетом председника, имајући у виду да је управо председник Вучић био иницијатор ове одличне идеје, али и са кабинетом премијерке, која се стара о примени државних политика. Сматрам, као што је то било и у почетку, да је реализација ове идеје драгоцена како бисмо, као што су то урадиле многе земље у свету, заштитили и наше наслеђе, културу и српски језик и то свакако треба, првенствено, учинити кроз образовање. Треба свакако сагледати и потребне предрадње, ревитализовање државног Завода, временски оквир у коме је све то могуће урадити на смислен и ефектан начин, и најбољи могући модел који бисмо применили. Важан елемент у доношењу одрживог решења јесте и чињеница да је тржиште уџбеника либерализовано поодавно и да постоје различити легитимни комерцијални интереси. Међутим, здраворазумско промишљање ваљда ставља национални интерес на прво место.

Да ли ће тај закон бити завршен до 15. септембра, када се обележава Дан српског јединства, како је недавно најавио председник Вучић? И да ли се може очекивати да се од септембра следеће године учи по новим уџбеницима из три национална предмета?

- У плану је да до Дана јединства у парламенту буде усвојен Закон о употреби српског језика у јавном животу и заштити и очувању ћириличног писма који ће пред народним посланицима представити министарка Маја Гојковић. Сматрам да је то добар и природан, како симболички, тако и суштински увод у приближавање новом Закону о уџбеницима.

Branko Ružić
Бранко Ружић / Извор: Србија Данас / Саша Џамбић

Шта просветни систем чини да заштити ћирилицу?

- Наша регулатива је изричита у том контексту и образовање почива на српском језику и ћирилици. Ћирилица је прво писмо које ученици уче и програмима је утврђено да се писмени задатак, по правилу, пише ћирилицом. У наредном периоду ћемо уложити напор да примена постојећих закона и подзаконских аката буде видљивија.

Лингвисти и професори књижевности незадовољни су и бројем часова српског језика у школама, траже да му се да натпредметни статус, као и да се српски језик уведе на факултете као обавезан предмет...?

- Благонаклоно гледам на декларацију са последњих разговора србиста у погледу стицања натпредметног статуса за српски језик и већем фокусу на очувању свега што је нама иманентно као народу. Разумели смо се да повећање фонда часова не може бити тренутно тема, али заједнички рад, свако у својој сфери одговорности, једини је прави за очување нашег идентитета.