Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

СРПСКА ХИМНА ЧУЋЕ СЕ У ШКОЛАМА ШИРОМ СРБИЈЕ: Нови закон доноси велике промене, казне за непоштовање и МИЛИОН ДИНАРА

01.12.2021. 14:14
Пише:
Србија Данас/Телеграф
onlajn nastava
онлајн настава / Извор: Профимедиа/илустрација

У школама подржавају овај предлог, али не и начин на који је то организовано овог 1. септембра.

Химну "Боже правде" школе ће убудуће морати да изводе сваког 1. септембра, односно првог дана нове школске године, једна је од измена предвиђених Законом о основама система образовања, које су пред усвајањем у скупштинској процедури.

Школе које то не учине, биће кажњене у распону од 100.000 до чак милиона динара! Поред тога, наводи се у изменама, кажњен може бити и сам директор школе, са 25.000 до 100.000 динара.

ДОНЕТА ВАЖНА ОДЛУКА ЗА СВЕ ШКОЛЕ Ево како ће ђаци у Србији похађати наставу од понедељка

ДОНЕТА ВАЖНА ОДЛУКА ЗА СВЕ ШКОЛЕ Ево како ће ђаци у Србији похађати наставу од понедељка

ЈЕДНИ ХОЋЕ, ДРУГИ НЕЋЕ - ШТА ЋЕ БИТИ СА ЗИМСКИМ РАСПУСТОМ: Пролемише се око ова три датума, али један је за сада најизвеснији

ЈЕДНИ ХОЋЕ, ДРУГИ НЕЋЕ - ШТА ЋЕ БИТИ СА ЗИМСКИМ РАСПУСТОМ: Пролемише се око ова три датума, али један је за сада најизвеснији

ПОЗНАТО КАДА ПОЧИЊЕ ЗИМСКИ РАСПУСТ? Огласила се премијерка Брнабић: Размишљамо о овом датуму

ПОЗНАТО КАДА ПОЧИЊЕ ЗИМСКИ РАСПУСТ? Огласила се премијерка Брнабић: Размишљамо о овом датуму

- Предложено је да се на почетку образовно-васпитног рада који се остварује у току школске године, која почиње 1. септембра, изводи химна Републике Србије, ради развијања националног идентитета ученика, као и свести и осећања припадности Републици Србији - наводи се у образложењу Закона.

Подсетимо, министар просвете Бранко Ружић и овог септембра је поручио школама да годину почну извођењем химне, али то није било обавезујуће. У допису упућеним директорима школа Ружић је навео да "ученици који слушају химну у својим школама уче да поштују своју нацију, односно државу у којој живе и развијају осећај заједништва".

Химну пуштали преко касетофона и мобилних телефона

У школама подржавају овај предлог, али не и начин на који је то организовано овог 1. септембра.

- Ове године је то било неуспешно изведено. Неко је пуштао химну на касетофон, неко преко мобилног телефона. Било је неозбиљно и неодговорно. Химна, што се мене тиче, треба да се изводи сваког 1.септембра, али да се поставе звучници и да то буде достојанствено, како и доликује. Требало би је изводити у школском дворишту, пре уласка у школе, како рецимо раде амерички ђаци - сматра Милорад Антић из Форума средњих стручних школа.

Učionica u doba korone
Учионица у доба короне / Извор: Профимедиа

Он је изненађен висином казни која је предвиђена за школе у случају да химну не изведу.

Подсетимо, овог септембра се и то десило. У Основној школи Рифат Бурџовић - Тршо у Новом Пазару слика из учионица била је другачија. Наиме, ученици једног разреда певали су химну санџачких Бошњака "Ја син сам твој". Због овога је реаговала и просветна инспекција, а министар је поручио "да Република Србија обезбеђује велики степен равноправности и права свим националним мањинама када је реч о остваривању права на језик, културу и образовање".

Смањено оцењивање средњошколаца, већа одговорност родитеља за изостанке 

Đaci
Ђаци / Извор: Профимедиа

Још једна занимљива измена, која је предложена, тиче се смањеног оцењивања ђака у средњим школама. Наиме, како се наводи, "ученик се оцењује најмање три пута у полугодишту у средњем образовању, а ако је недељни фонд часова обавезног и изборног предмета један час - најмање два пута у полугодишту". До сада је било да се и средњошколци, као и основци, морају оценити најмање четири пута у полугодишту.

Повећана је и одговорност родитеља у погледу изостајања ђака.

Родитељ, који је обавештен да је ученик већ два дана неоправдано изостао, до сада је био дужан да обезбеди да се ученик у року од три дана врати на наставу. А новим изменама био би у обавези и да обавести школу о разлозима евентуалног изостајања ученика са наставе.

- Могућност да родитељ обавести школу уведена је из разлога што постоје и објективне околности у којима родитељ неће моћи да у року од три дана обезбеди да ученик настави да редовно похађа наставу (нпр. у случају болести ученика или у другим оправданим случајевима када ученик није у могућности да у наведеном року настави редовно похађање наставе) - наводи се у образложењу.

Новим изменама било би и смањено досадашње плаћање прековременог рада наставника. 

- Измене треба да обезбеде да се на јединствен начин обрачунава преконормни рад наставника по броју стварно одржаних часова преко пуне норме. На
предложени начин финансијски ефекти могу бити само мањи, никако већи, што значи да се смањују укупна средства која се исплаћују по овом основу - пише у предложеним изменама.

Редован ученик у средњој школи може бити и старији од 17 година

Такође, повећана је старосна граница за упис у средњу школу. Наиме, до сада је статус редовног ученика у средњој школи могла да има само особа до 17 година, а ево како гласи измена:

"Посебним законом може се утврдити друга старосна граница за упис у средњу школу и за стицање својства редовног ученика". 

Прецизирано је и ко ће водити дисциплински поступак против директора школа, за случај да учине тежу повреду радне обавезе.

- Одредба којом се прописује да орган управљања одлучује, осим о правима и обавезама директора, одлучује и о његовим одговорностима, као и одредба којом је органу управљања установе прописана надлежност да образује комисију за вођење дисциплинског поступка против директора и доноси одлуку о одговорности директора за тежу повреду радне обавезе, унета је из разлога што према досадашњем решењу уколико директор изврши тежу повреду радне обавезе или повреду забране, а што у пракси није било ретко, није било експлицитно прописано ко у том случају води дисциплински поступак - наводи се у образложењу.

Такође, предложено је оснивање комисија за праћење верске наставе, а једна измена односи се и на секретаре школа - да ће морати да имају образовање из области права и лиценцу за секретара.