Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ПЛАТЕ И ДО 3000€ - ПОМАМА ЗА РАДНИЦИМА СА ЗАНАТОМ У РУКАМА! Мањак ових радника у Србији изазвао велике промене на тржишту

07.07.2021. 16:29
Пише:
Србија Danas/Mondo.rs
Radnici
Радници / Извор: Профимедиа

Невероватне промене на тржишту рада у Србији.

Због мањка радника, куварима се нуди 3.100 евра, фризерима 150.000 динара, занатлијама 2.000 евра, показују подаци Инфостуда.

КАКО ИЗБЕЋИ ГУЖВЕ НА ГРАНИЦИ: Добро се наоружајте стрпљењем, ово су алтернативни прелази до омиљених српских летовалишта

КАКО ИЗБЕЋИ ГУЖВЕ НА ГРАНИЦИ: Добро се наоружајте стрпљењем, ово су алтернативни прелази до омиљених српских летовалишта

ДОЛАЗЕ ИЗ СВИХ КРАЈЕВА СВЕТА: Српску малину нема ко да бере, Албанце привукла дневница од 30 евра

ДОЛАЗЕ ИЗ СВИХ КРАЈЕВА СВЕТА: Српску малину нема ко да бере, Албанце привукла дневница од 30 евра

ПОПУЊЕНА СВА МЕСТА НА НАЈАТРАКТИВНИЈИМ ФАКУЛТЕТИМА У БЕОГРАДУ: За један програм скочила заинтересованост ове године!

ПОПУЊЕНА СВА МЕСТА НА НАЈАТРАКТИВНИЈИМ ФАКУЛТЕТИМА У БЕОГРАДУ: За један програм скочила заинтересованост ове године!

У Србији влада права "помама" за радницима који немају факултет, већ занат у рукама.

Према подацима сајта Инфостуд, велика потражња влада за козметичарима, грађевинцима, зидарима, фризерима, пекарима, куварима, па чак и конобарима, који су до недавно због пандемије били без посла!

Зараде у овим областима крећу се и до неколико хиљада евра, нуде се станови, смештаји, храна и услови рада који никада нису били повољнији, али радника је и даље - недовољно. 

ЗВАЛИ СМО ДА ПРОВЕРИМО ДА ЛИ ЈЕ ТО МОГУЋЕ

Милош Турински из Инфостуда, каже да Србији недостају тесари, армирачи, зидари, столари и керамичари. 

- Јуче сам проверавао готово невероватан оглас где се тражи водоинсталатер у Београду и нуди зарада за радника од 2.000 евра плус смештај, ако није из Београда. Када смо контактирали да проверимо да ли је то тачно, човек нам је рекао да је у толикој немогућности да нађе раника, да је спреман да плати толико - каже Милош Турински.

БОРБА ЗА КУВАРЕ, ПОЧЕТНА ПЛАТА 3.000

Велика је "борба" на тржишту рада за куваре и фризере, док висина плате варира и зависи од послодавца до послодавца, каже наш саговорник. 

- Десило се скоро да је понуђена плата за кувара од 3.100 евра и то као почетну плату. Од услова је наведено да зна неколико светских кухиња. Почетна плата за мушког фризера у огласу код нас недавно је износила 150.000 динара, без посебних услова. Има наравно и огласа у којима се нуди плата од 40.000 динара за исти посао, али на њих се по правилу готово нико више не пријављује - објашњава Турински.

ЗАНАТЛИЈЕ ЗАРАДЕ ВИШЕ НЕГО ЛЕКАРИ

Велики број људи који се баве овим пословима где недостаје радника, више не жели да ради за исте износе за које су радили до пре неколико година.

- Људи су свесни да могу да бирају, јер на сваком другом, трећем излогу, нарочито у већим градовима, видите да фали радника. Зато више неће да раде за мале паре. Занатлије данас мохи да зараде више него лекари, зато што је потражња за њима велика. Недостаје такође и трговаца, продаваца... - открива саговорник.

ОПЕТ МАЊАК КОНОБАРА

Како каже, многи конобари раде за дневнице од 2.500 динара у Београду. Иако је велики број конобара остало посла током короне, а сада их је поново одједном мањак у Србији.

- Десило се то да су границе биле затворене, није било сезонских послова, сви су остали у нашој земљи. Било је 15 одсто мање огласа за сезонске послове. Сада када су границе отворене, опет имамо мањак конобара и угоститеља овде. Сви су похрлили на Јадранско приморје, у Црну Гору, Хрватску и у Словенију - кажу из Инфостуда.

МЕНАЏЕРИ И АДМИНИСТРАЦИЈА НА ПРОЦЕНАТ

Постоје такође послови који се раде по пројекту и трају одређено време. Према званичним подацима, када се радио Јужни ток, објављено је да је плата за заваривача од 4.500 до 7.500 евра месечно, подсећа наш саговорник.

- Тржиште се мења и треба га пратити. Прошле године је наравно било најкритичније када се ради о људима који су радили у туризму и "евент" индустрији. Они су највише остајали без посла и тражили нови на огласима. Сада се ситуација у тој бранши мало стабилизовала. Када се ради о менаџерима, администрацији, углавном се не објављују зараде и оне често нису фиксне, већ се ради за проценат - каже он.

СА ФАКУЛТЕТА ХРЛЕ НА КУРСЕВЕ ДА СЕ ПРЕКВАЛИФИКУЈУ

Због овакве сиуације, многи високошколовани људи који немају посла или су зараде у њиховом сектору мале, сада желе да заврше курсеве за преквалификацију. 

- То увек препоручујемо. Ипак, људи морају да знају да, ако заврше курс за водоинсталатера, сигурно неће у старту имати плату 2.000 евра. За веће плате треба им знање и да стекну бар неко искуство. Не би требало да се залећу као многи који су завршили курсеве из ИТ и очекивали да ће одмах добити плату 2.000 евра као програмери. То је само увод у посао, а треба тек да науче како да раде, да прихвате практикантске и јуниор позиције - објашњавају.