Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Порасла потражња за српским просветним радницима: У овим европским земљама нуде плату преко 2.000 евра

23.10.2017. 22:18
Пише:
Србија Данас
ljudi na ulici
људи на улици / Извор: Профимедиа/илустрација

Шанса за наше раднике никад боља

У односу на протеклу школску годину, пораст за наставом на српском језику, приметна је у Грчкој и Норвешкој, док је у Кини укинута. Многи просветни радници одлазе у сопственој режији, где махом раде у приватним школама.

Ана Марија је пресекла, па отишла у ОВУ европску државу: Плата јој је три пута већа, не планира да се враћа!

Урош се са породицом из Новог Сада преселио на салаш: Имају своју башту, а прве комшије су им гуске

Према подацима Министартсва просвете у школској 2017/2018 на раду у иностранству ангажовано 22 редовна и 25 хонорарних наставника. Највећа потражња за просветарима је у Грчкој, али и у Норвешкој.

У односу на претходну школску годину, највише је повећано у Грчкој где су отворене нове групе у Волосу и Лариси (око 60 ученика), тако да у Грчкој сада раде четири хонорарна наставника.

Testiranje
Тестирање / Извор: Профимедиа/илустрација

Запажа се значајније повећање броја ученика и у Норвешкој – за две нове групе. У односу на прошлу годину (84 ученика) у овој школској години наставу ће похађати 111 ученика.

У Француској је у школској 2016/2017. години, у односу на претходну годину (536) број ученика повећан за 98 ученика (укупан број ученика 634), тако да је за наредну школску годину изабран још један хонорарни наставник, односно у Француској тренутно раде 3 редовна и 4 хонорарна наставника.

Хит оглас за посао у Србији: Дневница је 1.000 динара, али постоји само један мали услов

Ове школске године изабран је и наставник који ће остваривати наставу у Краљевини Данској.

Образовно-васпитни рад на српском језику у иностранству, по Посебном програму основног образовања остварује се, дакле, у Швајцарској, СР Немачкој, Италији, Грчкој, Норвешкој, Финској, Француској, Белгији, Данској и Јужноафричкој Републици.

До ове школске године остваривана је допунска настава и у Кини, а од ове школске године нема нових полазника.

Овим пословима можете да се бавите у Србији само са средњом школом и лиценцом, а зараде су вртоглаве

Настава се одвија по Посебном програму основног образовања у иностранству, који је саставни део Правилника о остваривању образовно-васпитног рада у иностранству. Посебни програм садржи наставни план, који чине три наставна предмета: Српски језик, Моја отаџбина Србија и Основи културе српског народа.

Посебни програм основног образовања и васпитања у иностранству реализује се на три узрасна нивоа: млађем (први, други и трећи разред), средњем (четврти, пети и шести разред) и старијем (седми и осми разред), са фондом од 105 до 114 часова годишње за сваки предмет, зависно од реалних могућности организације наставе и њене усклађености са редовном наставом у страној држави.

učenici Treće beogradske gimnazije
ученици Треће београдске гимназије / Извор: Србија Данас

За остварен пун фонд часова плата наставника у држави чланици Европске уније износи 1.600 евра, а у Швајцарској 3.200 франака, наводе у Министартсву просвете. 

Уколико наставник изводи наставу у више места у страној држави, уз коришћење регионалног превоза, плата износи 1.800 евра и 3.600 швајцарских франака. Ако наставник реализује наставу са више од 84 ученика (што је пуна норма) за сваког ученика, до 105, добија 10 евра, односно 18 франака.

То значи да плата наставника најчешће износи око 2000 евра, односно 4000 швајцарских франака.

Редовним наставницима, који су у иностранство упућени из школа на територији Републике Србије, држава уплаћује месечне доприносе на плату коју би имали да раде у школи

.Треба им 80.000 хиљада радника: Недостају радници у грађевинарству, образовању, здравству и ИТ сектору

Редовни и хонорарни наставници ангажују се решењем, на годину дана, са могућношћу продужења. Новим Законом о основама система образовања и васпитања прописано је да редовни наставник може бити ангажован за рад у иностранству најдуже четири године.

У већини земаља у којима је организована допунска настава на српском језику наставници и ученици имају подршку земље пријема – могуће је добити учионице у школама, неке државе пружају и финансијску помоћ допунској наставни, попут СР Немачке (на пример, покрајина Баден-Виртенберг). У неким земљама, на пример у Француској, настава на матерњем језику (ЕЛКО настава) део је образовног система. Та чињеница, међутим, условљава да образовни систем Француске поставља и извесна ограничења кад је реч о узрасту ученика који могу похађати ЕЛКО наставу.

Ненад је некад био угоститељ, а данас после ОВЕ ОБУКЕ има плату 700 ДОЛАРА!

Према наводима норвешких медија, до 2020. године ова земља ће се сусрести са одласком великог броја просветара у пензију, што ће отворити велики број радних места у овој земљи. Према незваничним подацима просечна плата наставника у средној школи је око 350.000 норвешких круна, тј. на годишњем нивоу, просветни радник у Норвешкој заради 37.ооо евра, односно око 3.000 евра месечно.