Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Рај за привреднике из Србије: Ево шта треба да знате ако хоћете да УСПЕШНО послујете у Немачкој

16.02.2018. 07:47
Пише:
Србија Данас/Бизнис и финансије
Nemačka
Немачка / Извор: Профимедиа

Како да се снађете на немачком тржишту

Ако сте привредник који се више ослања на околности него на јасно дефинисане циљеве и наредни посао започињете тек пошто се одморите од претходног – тешко ћете успети у Немачкој. Уколико, пак, тачно знате шта хоћете, умете то јасно да представите, поштујете договорено и унапред планирате наредне кораке, онда имате велике шансе да се добро снађете на немачком тржишту.

Међу привредницима у Србији ниједна држава не привлачи толико пажње као Немачка. У томе нису усамљени, јер кад разговарате са пословним људима широм света, сарадња са немачким партнерима и присуство на тамошњем тржишту су у врху њихових приориета, будући да је реч о једној од пет најразвијенијих светских економија. 

То, уједно, говори да је у Немачкој и домаћа и страна конкуренција, такође у "светском врху". Каква су, онда, реалне могућности за компанију из Србије да се успешно позиционира на немачком тржишту? Одговор на то питање заснива се на неколико веома важних сегмената. 

Да ли уопште треба размишљати о Немачкој?

Кренимо од најчешћег питања: да ли фирме из Србије имају шта да понуде Немцима? Да, имају, јер је то највеће европско тржиште и, при том је географски близу. Али први корак захтева да српски привредник има јасну слику о сопственом пословању и начину како жели да се позиционира. Потенцијални немачки партнер највише мрзи ако саговорник нема дефинисану пословну стратегију, већ се током разговора испостави да се у његовом пословању много тога одвијало "спонтано", према тренутним приликама, те да није сигуран ни шта хоће у будућности. Наравно, има много таквих примера и у Немачкој, јер није реално да у пословању све тече "праволинијски", али у преговорима са немачким фирмама таква врста комуникације ће сигурно веома отежати или онемогућити склапање посла. 

Добро размислите коју ће средњу школу уписати ваше дете: Ево која занимања доносе ВИСОКЕ плате

Познато је да Немци не воле да губе време, али многи ван ове земље нису свесни у којој мери такав став утиче на њихово укупно пословање. Стога је пресудно у првом контакту прецизно и разумљиво дефинисати најважније чињенице о свом пословању и на основу њих истаћи своје циљеве и предности. Насупрот стереотипу о "хладним" Немцима, пожељно је показати и емоције које сведоче о посвећености пословном циљу, али само ако су засноване на чињеницама. Мада побројано може да звучи "на прву лопту" као непотребне лекције о елементарним стварима, највећи проблем који немачки привредници истичу када се поведе реч о потенцијалу Србије и западног Балкана јесте да се он губи у нејасним понудама конкретних фирми – шта је њихова идеја и пословна стратегија? 

Minhen, Nemačka
Минхен, Немачка / Извор: Профимедиа

Уколико се, пак, добро припремите за преговоре, такав приступ вам се може вишеструко исплатити. Реч је о тржишту на коме расту све производне индустрије, а улагања у њих се планирају најмање пет, често и десет година унапред. Премда и немачке фабрике отварају погоне широм света, веома им је стало да имају што више добављача у Европи. Шансе за овдашње привреднике су посебно изражене у аутоиндустрији, електроници, ИЦТ опреми, хемији и петрохемији, металургији и у свим делатностима које се заснивају на новим технологијама. 

Канцеларијски радници могу да изгубе више од 3 кг годишње радећи само једну ствар на послу!

То потврђују и подаци из области услуга, односно тренд да све више овдашњих програмера и инжењера из других делатности сарађује са немачким фирмама, било у самој Немачкој или раде из Србије као "фриленсери". Иако се тај део нашег "извоза" чини мање значајним у укупном извозу, не треба га потценити јер представља веома важног "амбасадора“ овдашње привреде и утиче на стицање слике о њеним могућностима. 

Колико је тешко ући на немачко тржиште? 

Утисак многих успешних предузећа из Србије да је најтеже ући на немачко тржиште је – реалан. Да би се јасно одредиле могућности за позиционирање на тамошњем тржишту, потребно је добро проучити најважније чињенице о немачкој економији, што није нимало једноставно. У овој земљи има више од 30 значајних индустријских подручја, а свако од њих карактерише посебан менталитет, предности и мане, те специфични изазови са којима се локалне компаније суочавају – што је веома важна информација када се формира сопствена понуда. 

Такође, неопходно је проучити важећа правила пословања: финансијски систем, пореску политику, надлежности локалних самоуправа, механизме подршке, логистику, инфраструктуру... Без доброг познавања тих чињеница, не треба ићи на пословни састанак у Немачку, а та припрема захтева велики труд и време, при чему треба имати у виду да су и преговори дуготрајни. 

Французи траже пекаре, столаре и друге раднике: Оглас за посао звучи као бајка, али има ЈЕДАН услов

Иако већ саме припреме делују на први поглед као тешко премостива препрека, када се у тој фази добро уради "домаћи задатак", онда се отварају и врата за улазак на немачко тржиште. Али, она се само отварају, будући да су немачке компаније веома захтевне у сарадњи. Такав однос произилази из пословних вредности у Немачкој: посао се схвата веома озбиљно на свим нивоима у компанији, цене се предности остварене радом а не привилегијама и коректност у пословању. Ово последње, међутим, може да делује веома фрустрирајуће: дешава се да немачки партнер нема разумевања за било какве промене у договору без обзира на оправдања, али зато може да вам изађе у сусрет у ситуацијама када то најмање очекујете. Овакво понашање није последица хировитости, напротив – оно произилази из немачког система пословања и зато га је неопходно што боље проучити. 

У том контексту је интересантно погледати како немачки инвеститори послују када дођу у Србију и започну производњу: све немачке фабрике преселе ту радну културу на нову дестинацију и она постане део систематизације рада. Будући да су Немци већ сада највећи послодавац међу страним инвеститорима, утицај те пословне културе може да буде веома брзо видљив и у Србији. 

Poslovni ljudi
Пословни људи / Извор: Профимедиа

Може се зарадити више од 50.000 евра по хектару: Срби се све више одлучују за узгој БОРОВНИЦЕ

Да ли је неопходно познавање немачког језика? 

Ако знате немачки језик на нивоу који вам омогућава да га течно говорите у свакодневној комуникацији, онда је његова употреба свакако предност. Уколико то није случај, покушај да комуницирате на језику који очигледно не знате добро, биће схваћен као дилетантизам и покушај да се на тај начин "додворите“ потенцијалним партнерима. 

Коришћење енглеског језика у контакту са странцима је уобичајено у немачкој пословној култури, али с обзиром да га тамошњи привредници веома добро познају, "тарзански" енглески се не толерише. Стога, ако не владате ни енглеским језиком, обавезно поведите некога ко, осим што добро говори тај језик, познаје све специфичности привредне терминологије. 

Ових СЕДАМ ствари успешне жене НИКАД не раде

Исто важи и за ретке, али могуће ситуације, када потенцијални партнер тражи да се разговара на немачком, а што се пре свега дешава у техничким областима, где је нужно да терминологија буде веома прецизна. 

Како се мери успех на немачком тржишту? 

Немци су свесни економских и разлика у привредном амбијенту Немачке и Србије и стога неће очекивати да се у свему постављате као немачка компанија. Али, очекују да испуните неке основне ствари, а за њих је – с обзиром на тамошњу економску историју која је била пуна успона и падова – од изузетне важности квалитетна анализа и процена ризика у будућој сарадњи. У Немачкој се троши у просеку три пута више времена и труда ради правилне процене ризика него у већини других држава. 

С друге стране, немачки привредници добро познају ситуацију коју сте наследили након распада Југославије и није реткост да покажу како још увек гаје одређено поштовање за резултате које је својевремно постигла југословенска индустрија, те да су вољни да подрже ревитализацију овдашње привреде. Стога, ако се састанак заврши проучавањем карте бивше Југославије и разменом мишљења шта је кључно за процене ризика у евентуалном послу – може се рећи да сте на добром путу да тај посао и склопите. Ипак, без обира на специфичности, у Немчакој је – као и свуда у свету – најважније да ли сте успешни или нисте, односно какви су вам најважнији пословни показатељи.

ШАНСА за раднике из Србије: Немачка увози неговатеље, просечна плата 2.600 евра 

Шта би, онда, био коначан одговор да ли можете остварити успех у земљи која тежи дугорочном и одрживом развоју, заснива га на ефикасности, учењу и уштеди, а успех се не слави дуго већ се брзо планира следећи корак? 

Ако сте привредник који чека да прво заврши актуелни посао, па да се одмори и тек потом започне нови – тешко ћете успети у Немачкој. Уколико, пак, у тренутку када сте успешно завршили неки посао, већ имате испланирану следећу фазу, онда имате велике шансе да се добро снађете на немачком тржишту.

ljudi
људи / Извор: Профимедиа/илустрација

Шта могу бити највеће грешке?

Не размећите се новцем и личном имовином уколико сте имућни. Имајте у виду да настојите да склопите посао у држави у којој, иако је међу пет најмоћнијих економија, премијерка живи у трособном стану. То значи и да не доносите прескупе поклоне, не чашћавате евентуалне партнере у прескупим расторанима и не нудите путовање на дестинације попут Малдива као бонус за склопљени посао. Корупција, наравно, постоји и у Немачкој, али не морате баш ви да се истичете таквим "методама".

Овај град у Србији има 10.000 људи на бироу, а фале им - чистачице и возачи

Не постављајте сувише лична питања, јер то може да буде фатално. Никада не знате да ли, на пример, вашег мушког саговорника код куће, уместо супруге, чека – супруг. Постоје многе културолошке разлике које могу да вас доведу у врло непријатну ситуацију и зато је боље не задирати у приватност.

Будите прецизни у изражавању и испоштујте заказано време састанка. У немачком језику постоје речи "можда" или "отприлике", али се веома ретко користе у пословним разговорима, а кашњење се не толерише – непредвиђене гужве у саобраћају су ваш а не проблем друге стране.

Будите скромни и избегавајте монологе. У Немачкој се подразумева да у дијалогу треба да буду подједнако заступљене обе стране. Ако потрошите две трећине времена свог саговорника причајући о себи – не рачунајте на посао.

Желите да нађете посао у Србији? Ево која ДВА занимања су УВЕК ТРАЖЕНА

Поштујте њихов систем планирања "корак по корак", не форсирајте приступ "наврат, нанос". И када процените да бисте могли брже да реагујете, вреди пратити немачке приверднике пола корака иза, јер из те позиције може још више да се научи.

Ако сте случајно направили неку велику грешку, немојте се правдати "ванземаљским причама", већ признајте кратко и јасно да сте погрешили. Уколико тако поступите, врло је могуће да немачки партнер прихвати извињење, а уколико то не учини и оконча сарадњу, немојте драматизовати ствари, већ схватите то као прилику да научите нешто веома важно о пословању у Немачкој.