Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

КОНАЧАН БИЛАНС САМИТА У РИГИ! Потписани уговори са Кином вредни 734 милиона евра

05.11.2016. 14:42 21:44
samit
самит / Извор: Фото: Информер

У Риги се данас и сутра одржава Пети самит шефова влада Кине и земаља Централне и Источне Европе, на којем учествује и премијер Србије Александар Вучић

21:40 - Србија је на Самиту Кине и земаља централне и источне Европе "16 1" у Риги потписала шест уговора и споразума са Кином вредних 734 милиона евра, а како је вечерас рекао премијер Александар Вучић кренуће се одмах у реализацију тих пројеката.

Међу потписаним уговорима су онај који предвиђа радове на модернизацији и реконструкцији пруге Београд-Будимпеšта, затим на Коридору 11 и делу обилазнице око Београда, на деоници Сурчин - Обреновац.

Премијер је прецизирао да је споразум који се тиче изградње брзе пруге ка Будимпешти, на деоници Београда - Стара Пазова вредан је 319,9 милиона евра, и њим ће се убрзати пруга до Новог Сада, а тиме и обезбедити брже путовање људи и робе.

Како је рекао, за српске медије, потписан је и споразум вредан 207 милиона евра, везано за деоницу Сурчин-Обреновац на Коридору 11.

Упитан када ће почети радови, он је најавио да ће извршити "пријатељски притисак" на конзорицијум, који је добио овај пројекат како би их "натерао" да одмах крену са радовима.

Премијер је истакао и да сматра да су урадили добре ствари за Србију.

samit
самит / Извор: Фото: Информер

19:40 - Вучић је, после седнице премијера земаља учесница, казао да је кинески премијер Ли Кећијанг у три наврата, у свом обраћању, говорио о уговорима са Србијом.

 - То је само Србија урадила од свих 16 земаља централне и источне Европе. Неке друге земље су увеле безвизни режим само за дипломатске и службене пасоше. Ми смо увели за све грађане Кине - рекао је премијер Србије.

Вучић је казао да су ту одлуку прокоментарисали многи као храбром.- Ми смо храбрим одлукама своју земљу подигли - констатовао је премијер Србије.

Такође је указао да је на Самиту потписано више важних уговора, наводећи уговор о обнови железничке пруге између Београда и Старе Пазове вредан 319,9 милиона евра, којим ће се убрзати пруга до Новог Сада, а тиме и обезбедити брже путовање људи и робе.

Међутим, додао је, да то ништа не значи без повезивања брзом пругом са Црном Гором, Македонијом и Грчком.

Вуцић је на констатацију новинара да се неке земље "буне" јер је Србија потписала највише уговора и споразума рекао да то баш не би могао тако да каже, уз оцену да су овде присутни пријатељи Србије са којима имамо и са којима ћемо да продубљујемо сарадњу.

18:50 - Вучић је истакао да је Србија до сада углавном све пројекте са Кином спровела у дело и да су искуства у тој сарадњи била одлична.

- Сарадња у области инфраструктуре, пословна сарадња и веће присуство кинеских инвеститора у Србији резултат су наше сарадње. Веома смо задовољни улогом кинеске стране у пословању Железаре Смедерево - закључио је премијер Вучић.

Након самита, председник Владе Србије присуствоваће потписивању званичних докумената и споразума између Владе Републике Србије и НР Кине о узајамном укидању виза, као и потписивању комерцијалног уговора о модернизацији и реконструкцији мађарско-српске железничке везе на територији Републике Србије (деоница Београд центар-Стара Пазова) и меморандума са Ексим банком о финасирању пруге Београд-Будимпешта.

samit
самит / Извор: Фото: Информер

17:44 - Са Ексим банком потписан је споразум о финансирању изградње ауто-пута Сурчин-Обреновац вредан 208 милиона евра. Уговор су потписали председник Ексим банке Лиу Лианг и потпредседница Владе и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић, која је навела да су уговори из Риге вредни 734 милиона евра.

Са компанијом "Синохидро" потписан је споразум о обилазници око Београда (Бубањ поток - Остружнички мост), док је са компанијом "Хуавеј" потписан меморандум о сарадњи. 

Међу шест споразума које би Србија требало да потпише у Риги су и уговори о модернизацији и реконструкцији српско-мађарске пруге - деоница Београд центар- Стара Пазова, као и Споразум о узајамном укидању виза за грађане са обичним пасошима.

samit
самит / Извор: Фото: Информер

14:40 - Форум је отворио председник владе Летоније Марис Kuccinskis који је истакао да је циљ овог самита промовисање економских вредности. Премијер Вучић ће учествовати и на Пословном форуму, на коме ће бити размотрене могућности за унапређење сарадње између земаља Централне и Источне Европе и Кине.

Сарадња Кине и 16 земаља ЦЕЕ "чрвста и вредна као дијамант"

Кинески премијер који је такође говорио на отварању Самита, рекао је да је Кини приоритет економска сарадња са земљама ЦЕЕ, а да растући број сесија од форума до форума превазилази број 16 1, што доказује значај ове економске сарадње. 

Ли је, показујући руком на лого овогодишњег Самита, рекао да га нацртане линије асоцирају на дијамант, што, приметио је, најбоље показује колико је вредна сарадња ЦЕЕ и Кине. 

Aleksandar Vučić
Александар Вучић / Извор: Танјуг

- Сарадња мора увек следити иновације. Уверен сам да ће сарадња 16 1 наставити да покаже своју снажну виталност и вредност попут дијаманта - указао је Ли.

Он је подвукао значај иновација по кинеску привреду, јер су оне довеле до преокрета и раста кинеске економије. 

Такође је казао да привреда Кине расте, као и економије земља ЦЕЕ. 

- Ми смо земље које се највише развијају и радимо са земљама у развоју. Морамо да сарађујемо, гурамо у истом правцу и да имамо заједнички развој. Надам се да ће овај самит нашу сарадњу подићи на следећи ниво - закључио је Ли. 

Самит "16 1" је од великог значаја за Србију

На овом самиту требало би да буде потписан низ важних споразума, а премијер је у разговору са кинеским премијером Кећангом већ разговарао о решавању проблема РТБ Бор и Петрохемије.

Поред Србије, међу 16 земаља ЦЕЕЦ које су се придружиле иницијативи су: Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Хрватска, Чешка, Естонија, Мађарска, Летонија, Литванија, Македонија, Црна Гора, Пољска, Румунија, Словачка и Словенија.

Први самит 16 1 одржан је у Варшави 2012. године, на ком је тадашњи кинески премијер Вен ?абао најавио низ пројеката за подстицање сарадње, кредитну линију од 10 милијарди долара, као и оснивање фонда за инвестиције и сарадњу Кине са европским земљама. Други самит је одржан у Букурешту 2013. године, док је домаћин трећег састанка био главни град Србије, Београд, у децембру 2014. 

Aleksandar Vučić
Александар Вучић / Извор: Танјуг

На том скупу, названом "Београдски сусрети", било је регистровано више од 6.500 учесника, међу којима су били представници око 500 компанија, а у 17 делегација земаља учесница било је висе од 400 званичника из земаља Централне и источне Европе и Кине.

То је био један од највећих догађаја у новијој историји Србије, будући да, како је тада оценио и премијер Вучић, најмање 35 до 40 година није било тако великог скупа у нашој земљи на којем је било 16 премијера из земаља ЦЕЕЦ.

Поред тога, то је било први пут после 1986. године да је кинески премијер дошао у Београд, што је показало да и Србија постаје важан чинилац, не само у регионалним, већ и ширим оквирима. Прошлогодишњи, четврти самит 16 1 одржан је крајем новембра у кинеском граду Суџоу. Делегацију Србије је, на позив кинеског премијера Ли Кећанга, предводио премијер Вучић, који је том приликом имао низ битних дипломатских и економских састанака са кинеским званичницима, али и лидерима влада земаља из региона. Током те посете, потписано је низ споразума од значаја за инфраструктуру Србије.