Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ШАЛТЕРИ ПОСТАЈУ ПРОШЛОСТ: Преко мобилног ћемо продужавати регистрацију и плаћати порез, ево и КАДА

28.09.2016. 12:44
Пише:
Србија Данас/Блиц
Žena drži mobilni telefon po zimskom vremenu
Жена држи мобилни телефон по зимском времену / Извор: Профимедиа/илустрација

Захваљујући новој апликацији, уместо да чекамо у редовима, многе административне процедуре ћемо решавати преко свог мобилног телефона.

Путем мобилног телефона моћи ћемо да пријавимо и одјавимо пребивалиште, продужимо регистрацију, платимо порез, заменимо стару за нову возачку дозволу, пријавимо рођење детета,па чак и прибавимо грађевинску дозволу. Звучи невероватно, али, како тврде у Министарству државне управе и локалне самоуправе, све ће то бити могуће и у Србији, путем пројекта "мГовернмент".

БЕОГРАЂАНИ, НЕЋЕТЕ ВИШЕ ГУБИТИ ВРЕМЕ ПО РАЗЛИЧИТИМ КАНЦЕЛАРИЈАМА : Цео град од сад на клик

Следеће године очекује нас готово потпуна дигитализација јавне управе, што значи да ће грађани готово све послове које сада раде на шалтерима разних државних служби, моћи да завршавају из фотеље, од куће, само преко рачунара. То, истовремено, представља и постављање темеља "мГовернмента" у Србији, стратегије коју је прошле недеље најавила министарка државне управе Ана Брнабић, а што је, према речима Душана Стојановића, директора Дирекције за електронску управу у Министарству државне управе, један је од кључних планова Дирекције за 2017. годину.

АКО НЕ НОСИТЕ БУС ПЛУС, НИШТА ОД ПУТОВАЊА: Од јуче нема више шверца у "Бг возу"

Увођење "мГовернмента" значи ће да ће грађани преко мобилног телефона моћи да комуницирају са државним органима било када и било где, јер данас више од 92 одсто грађана поседује барем један уређај овог типа. - Своје послове са државом решаваће искључиво са места које њима одговара и када њима одговара. Овај процес је брз и када је у питању е-Управа, а овако ће бити још бржи - каже Стојановић

Ljudi čekaju u redu na šalteru
Људи чекају у реду на шалтеру / Извор: Профимедиа

План је, наравно, да се убудуће све што се сада ради, или ће се радити преко еУправе, ради и преко “мГовернменета”.

- Наш план је да грађани преко посебно прилагођених мобилних апликација, налик на апликације за мБанкинг, могу да се региструју или пријаве, и користе свој налог на националном Порталу еУправа, тако да све послове према држави завршавају лако и брзо. За то је потребно направити неколико кључних технолошких решења за доказивање идентитета грађана, јер неће постојати могућност електоронског потписа. У другим земљама већ постоје мобилна решења за потврду идентитета, и ми ћемо их применити и код нас, тако да се сигурност података и коришћења мГовернемнта не доводе у питање - објашњава Стојановић. Он додаје да у развијеним земљама Европе или Америци власт користи мГовернмент платформу да би кориснике обавештавала о масовним природним катастрофама, поплавама, земљотресима…

"ИМАМО ПАРЕ, ВРЕМЕ ЈЕ ДА УЛАЖЕМО": По први пут Србија остварили суфицит од 270 МИЛИОНА ЕВРА!

На питање постоји ли конкретан рок у којем би "мГовернмент" требало да заживи, Стојановић одговара -До средине 2018. године, ако почнемо да радимо до краја ове године. Има доста корака који морају да се ураде да би то функционисало.

Када се говори о трошковима, Стојановић каже да је веома тешко говорити о њиховој процени “у тренутку када у Србији не постоје ни зачеци мГовернмента”.

mobilni
мобилни / Извор: Профимедиа

- Улагања се свакако мере десетинама милиона динара. С обзиром да су буџети Дирекције за електронску управу углавном скромни, ми већ у овом тренутку решење видимо у некој форми приватно-јавног партнерства. Кроз сарадњу са приватним сектором, могли бисмо да избегнемо трошкове при увођењу мГовернмента, и да од тога имамо велике користи – и ми и грађани, као и наши партнери и сви остали представници приватног сектора - каже Стојановић.

ХОЋЕШ ПАРЕ, ПОКАЖИ И КРВНУ СЛИКУ: Ако узимате кредит, будите спремни и на оваква питања

Увођење мГовермента донело би, према његовим речима, вишеструке уштеде – грађанима, бизнис сектору, и највише самој држави. Грађани и предузетници би могли да уштеде не само време, већ и новац који издвају на различите провизије и таксе. Са аспекта државе, уштеде би се кретале од неколико милиона, до неколико десетина милиона евра само на трошковима штампања папира.

- Национални Портал еУправа у овом часу броји више од 400.000 активних корисника. Ако узмете у обзир да у Србији има значајно више корисника мобилних телефона од корисника рачунара, ми процењујемо да би са увођењем мГовернмента број грађана који користи е-сервисе вишеструко увећао. То значи, више онлајн, а мање штампаних образаца, дакле веће уштеде за државни буџет. Примера ради, Град Београд само за штампање Извода из Матичне књиге рођених издваја око 35 милиона динара годишње - каже Стојановић и додаје да би мГовернмент драматично утицао и на смањење корупције која је главни кривац за највећи одлив средстава из државне касе.