Аустрија увела нова правила у саобраћају која погађају туристе: Следе велика ограничења и казне
Од 1. маја 2026. године поново су на снази ограничења за транзитни саобраћај на сеоским и локалним путевима у Аустрији, односно у Тиролу. Циљ ове мере је да се возачи спрече у намери да заобилазе застоје на главним саобраћајницама.
Овакве забране искључења са ауто-путева и главних путева у Аустрији примењују се већ дуги низ година и обухватају неколико округа дуж кључних саобраћајних праваца север-југ.
Тренутна правила су на снази од 1. маја 2026. у окрузима Инзбрук-Град, Инзбрук-Околина, Куфштајн, Имст и Ројте. Забрана се примењује у суботом, недељом и државним празницима од 07:00 до 19:00 часова, као и 29. маја 2026. и 2. октобра 2026. (уочи Дана немачког јединства).
Забрана се односи на путеве нижег ранга, док главне саобраћајнице остају проходне. Циљ је да се транзитни саобраћај задржи на ауто-путевима и брзим путевима, како би се локални центри и становништво заштитили од превеликог оптерећења.
Ограничење се изричито односи на целокупни транзитни саобраћај и важи за сва моторна возила, укључујући аутомобиле и мотоцикле. Изузетак су искључиво вожње са конкретним циљем у самој регији, што обухвата локално становништво и мештане, туристе са резервисаним смештајем у том подручју и путовања са важећим и доказивим разлогом за боравак у том месту.
Ако возач без валидног доказа сиђе са ауто-пута на споредни пут, биће заустављен на контролној тачки и враћен назад. Минимална казна износи 90 евра.
Поштовање ове мере надзиру полиција и додатни органи за контролу саобраћаја. Подаци из зимске сезоне (од 20. децембра 2025. до 6. априла 2026.) показују огроман обим ове акције – враћено је више од 411.400 возила, а највећи број прекршаја забележен је у окрузима Ројте и Куфштајн.
Власти су у сарадњи са пружаоцима услуга имплементирале забране директно у дигиталне саобраћајне и навигационе системе. То значи да се овакве обилазнице возачима више неће ни предлагати као могућа рута.