Европа прекида зависност од Русије: Овај план доноси уштеду од 260 милијарди €
Европски акциони план за ценовно приступачну енергију донеће уштеде од 45 милијарди евра већ у првој години примене, док ће до 2040. године тај износ достићи чак 260 милијарди, изјавио је европски комесар за енергију и становање Дан Јоргенсен.
- То ће омогућити просечној европској породици да уштеди преко 200 евра годишње - рекао је Јоргенсен у интервјуу за Европску новинску редакцију (ЕНР), заједнички пројекат двадесетак европских новинских агенција, међу којима је и Хина.
Руска енергија и европска зависност
Високе цене енергије озбиљно угрожавају конкурентност европске економије, један је од закључака извештаја који је за Европску комисију припремио бивши италијански премијер и некадашњи председник Европске централне банке Марио Драги.
Европска унија од почетка руског напада на Украјину интензивно ради на смањењу зависности од руских фосилних горива, али то и даље није довољно, нагласио је Јоргенсен.
- Можемо рећи да смо постигли успех – 2022. године 45 одсто нашег гаса долазило је из Русије, а сада је тај удео пао на 13 одсто. Ипак, у том периоду потрошили смо више новца купујући руску енергију него што смо дали за помоћ Украјини - рекао је комесар.
Додао је да ЕУ на тај начин „индиректно пуни Путинову ратну касу“ и да мора учинити још више како би постала потпуно независна од руских фосилних горива. Иако није могао прецизирати када ће ЕУ у потпуности прекинути енергетску зависност од Москве, Јоргенсен је најавио представљање „мапе пута“ која ће показати како то постићи без повећања цена за грађане и привреду.
Инвестиције у обновљиве изворе и убрзање дозвола
Како би остварила ове циљеве, ЕУ ће морати значајно да инвестира у обновљиве изворе енергије, енергетску ефикасност и модернизацију преносне мреже.
Велики проблем је бирократија, јер се за дозволе за нове пројекте обновљивих извора енергије или проширење мреже чека између пет и десет година, а у неким случајевима и дуже.
То је предуго и неприхватљиво. Наш циљ није да скратимо те рокове за 10 или 20 одсто, већ да поставимо правило – ниједан процес не сме трајати дуже од шест месеци, осим у случају веома сложених пројеката, где максимално може трајати две године - истакао је Јоргенсен.
Улога нуклеарне енергије
Комесар је додао да ће нуклеарна енергија остати део европског енергетског микса, али да се не очекује њена експанзија. Тренутно нуклеарне електране производе 99 гигавата (GW) енергије, а процене су да ће та бројка до 2040. пасти на 88 GW, а затим поново порасти на око 100 GW до средине века.
- Дакле, више-мање ћемо остати на истом нивоу као и данас - рекао је Јоргенсен, додајући да би потенцијалне промене могле донети мале модуларне нуклеарке и технологије четврте генерације.
- Ако се докаже да су довољно безбедне и исплативе, чак би и земље које су тренутно против нуклеарне енергије могле променити став - закључио је европски комесар.
Извор: Србија Данас/ТПортал