Хрватска мора да плати 286 милиона долара: Изгубили битан спор са Мађарима, ево шта је наведено
Амерички суд је потврдио да Хрватска мора да исплати МОЛ-у накнаду штете у гасном пословању, јавља Вечерњи.
Мађарска МОЛ група објавила је у уторак 28. априла како је Окружни суд Сједињених Америчких Држава за округ Колумбија донео коначну одлуку и решење којим се проводи ИЦСИД-ова МОЛ-ова одлука против Републике Хрватске у корист МОЛ групе.
- Арбитражни суд у предмету МОЛ Хунгариан Оил анд Гас Плц против Републике Хрватске, број предмета АРБ/13/32, донео је Одлуку 5. јула 2022. Одлуком је МОЛ-у додељено приближно 183 милиона америчких долара уз камате, трошкове и издатке због хрватског кршења Уговора о енергетској повељи у вези с МОЛ-овим улагањем у ИНА-Индустрију Нафте. МОЛ је поднео тужбу у Сједињеним Државама за спровођење у јануару 2023.
Хрватска је изнела неколико обрана, углавном на основу сувереног имунитета. Суд је одбацио те одбране и одобрио сажетак пресуде за МОЛ у меморандуму мишљења од 5. марта 2026.
Пресудом суда од 28. априла Одлука је претворена у пресуду савезног суда Сједињених Држава у износу од приближно 286 милиона УСД, укључујући камате обрачунате пре пресуде – наводи се у кратком обавештењу мађарске компаније.
Како пише Вечерњи, судија Амир Х. Али и прошле године је одбио приговоре Хрватске на одлуку Међународног центра за решавање инвестиционих спорова ИЦСИД из 2022, а неке нове аргументе није прихватио ни у свом мишљењу од марта.
Хрватски званичници су раније коментарисали случај.
"Држава користи све расположиве правне могућности, али паралелно води разговоре о мирном решењу спора. Користимо све правне могућности које су нам на располагању јер постоје још неке. Међутим, морам рећи да у последње време имамо врло конструктивне разговоре с МОЛ-ом у вези с решавањем овога отвореног питања", рекао је министар економије Хрватске Анте Шушњар.
Истакао је како постоји реална могућност да се спор реши нагодбом пре него што се исцрпе сви правни механизми.
"Надам се да ћемо и пре искоришћења свих правних могућности наћи заједнички језик с МОЛ-ом и то решити на миран начин, одређеном нагодбом. Како ствари сада стоје и како разговори иду, верујем у то, јер су доста конструктивни и сложили смо се о подоста ствари", рекао је Шушњар.
Он је рекао да је реч о сложеним питањима која захтевају време и интензивне преговоре.