Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

МАЛИ: Споразум о слободној трговини са Кином највећа шанса српске економије

12.05.2024. 11:08
Пише:
Србија Данас/Република
Siniša Mali
Синиша Мали

Министар финансија Синиша Мали рекао је данас да је Споразум о слободној трговини са Кином највећа шанса српске економије којом су отворена врата српској привреди ка вишеструко већем кинеском тржишту, што ће додатно иницирати даљи раст и развој Србије.

Мали је рекао да је тај споразум кров наше економске сарадње на основу којег се српским производима отвара за повлашћени приступ тржиште од 1,4 милијарде људи. 

Мали је за Блиц рекао да то подразумева јефтинији увоз тамо где је то потребно за развој српске индустрије или је у интересу потрошача, док за извоз неће бити изузетно високих царина на српске пољопривредне, фармацеутске и индустријске производе.

- Мотивисаћемо домаће произвођаче да буду конкуретнтнији. Овај Споразум значи и све већу атрактивност наше земље јер ће инвеститори, који желе да дођу у Србију, од сада на листи за имати још једну значајну ставку - пролаз ка пласману робе на једном тржишту. То ће појачати доминацију Србије у региону када су стране директне инвестиције у питању, које су прошле године биле 4,5 милијарди евра, али ће погурати и домаћу привреду - нагласио је Мали.

Мали је, коментаришући недавну посету кинеског председника Си Ђинпинга Србији, истакао да она говори о угледу Србије у свету.

Додао је да је од 29 потписаних споразума са кинеским партнерима за њега као министра финансија најзначајнији Споразум о узајамној помоћи и сарадњи у царинским питањима који подразумева ефикаснију примену царинских прописа и унапређује безбедност у међународном промету робе.

Истакао је и да је од велике важности што ће две земље радити на новим технологијама, будући да је Кина једна од најразвијенијих држава света у тој области.

- Након што су нам наши пријатељи помогли да решимо проблеме у Железари Смедерево и РТБ Бор, предузећима која су буквално крварила, сада смо довољно јаки да идемо заједно са њима у корак са новим технологијама и, како се каже у заједничкој изјави два председника, да креирамо заједничку будућност у новој ери. Више не санирамо само проблем, већ заједно тражимо могућности за даљи развој - рекао је Мали.

Додао је да је Србија изузетно захвална светској економској сили каква је Кина на подршци када је реч о чланству Косова у Савету Европе, али и о резолуцији о Сребреници, изразивши уверење да ће "то помоћи у нашој борби".

Говорећи о глобалним економским трендовима, Мали је истакао податак да је у првом кварталу ове године економија Европске уније (ЕУ) расла 0,4 одсто, док је српски бруто домаћи пороизвод (БДП) у истом периоду порастао 4,6 одсто, те да Кина убрзава свој раст.
Истакао је да се, упркос очигледној прерасподели снага у свету, Србија неће одрећи досадашњих партнера и да ће остати тесно повезана са ЕУ која је наш најзначајнији трговински партнер.

- Али не желимо да пропустимо прилику да, кроз изразито пријатељске односе са Кином, не отворимо тржиште нашим привредницима да више зараде, шире пословање, даље отварају радна места и дижу плате запосленима. Дуго смо се борили да подстакнемо тај домино ефекат - рекао је Мали.

Говорећи о економским резултатима Србије, Мали је истакао да је јавни дуг данас на нивоу 47,6 одсто БДП, док је просечна задуженост еврозоне 89 одсто, као и да је директорка Међународног монетарног фонда (MMF) Кристалина Георгијева истакла да је Србија "светла тачка у економији".

Додао је да ће раст 2027. године, захваљујући програму "Скок у будућност - Србија 2027" и пројекту EXPO 2027, достићи планираних 100 милијарди евра БДП-а, што ће бити три пута већи БДП односу на 2012. годину, када је износио 33 милијарде евра.

На питање има ли разлога за скептицизам када је реч о обећању да ће до 2027. године просечна плата бити 1.400 евра, док ће просечна пензија и минимална зарада бити по 650 евра, Мали је рекао да је исти скептицизам владао и када је председник Србије Александар Вучић обећао да ће просечна плата бити 500 евра, док она данас износи више од 800 евра.

- Светске економске прилике су нестабилне, нисмо пусто острво, али за сада се добро држимо и опоравак животног стандарда грађана иде по утврђеној динамици, а она је да 2027. године имамо просек плата од 1.400 евра и пензија од 650 евра - рекао је Мали.

Истакао је да је раст од 3,5 одсто у 2024. години, који је био и део експозеа премијера Милоша Вучевића, остварив, али и да је умерени оптимиста јер је светска економија озбиљно уздрмана последњих година.

- У свему томе успевамо да одржимо макроекономску стабилност и да даље растемо. Ако смо прошле године, када смо трпели последице свих криза, могли да растемо 2,5 одсто, не видим препреке да и ове не само достигнемо пројектовани раст од 3,5 одсто, већ га и премашимо. Бићу задовољан и са минимумом зацртаног циља, јер је светски тренд успоравање раста - нагласио је Мали.

Мали је додао да би Србија, да није било глобалних нестабилности, већ добила инвестициони рејтинг, те изразио уверење да ће и "ова званична потврда нашег економског развоја" стићи до краја ове, или следеће године.

Говорећи о предстојећим изборима за одборнике Скупштине Града Београда, Мали је истакао да се у политичку кампању иде с постигнутим резултатима и плановима, додајући да опозиција нема план и да грађанима нуди говор мржње и јефтино политиканство.

Извор: Србија Данас/Република