НИС поднео ОФАЦ-у нови захтев за добијање посебне лиценце за рад после 1. јула
Нафтна индустрија Србије затражила је од Канцеларије за контролу страних средстава (Office оф Фореигн Assets Цонтрол - ОФАЦ) Министарства финансија САД нову посебну лиценцу како би се компанији омогућило несметано обављање оперативних активности после 1. јула, саопштио је данас НИС.
Министарство финансија САД издало је 16. јуна посебну лиценцу којом се компанији НИС омогућава наставак оперативних активности закључно са 1. јулом 2026. године.
У захтеву се истиче значај компаније НИС за уредно снабдевање домаћег тржишта и енергетску стабилност Републике Србије и указује на преговоре о промени власничке структуре НИС-а за које је ОФАЦ у неколико наврата продужавао лиценцу, а последња је издата са важењем до 1. јула текуће године.
ОФАЦ је мађарском МОЛ-у, такође, продужио лиценцу за преговоре о куповини руског власништва у НИС-у до 1. јула.
Амерички ОФАЦ је 9. октобра 2025. увео санкције НИС-у због већинског руског власништва.
Танјуг