Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

"СРПСКА ПРИВРЕДА ЈЕ ОСВОЈИЛА НАЈВЕЋЕ ТРЖИШТЕ НА СВЕТУ" Споразум о слободној трговини упетостручиће наше ШАНСЕ! Ово су детаљи сарадње са КИНОМ

19.10.2023. 20:16
Пише:
Србија Данас
kina
кина / Извор: Фото: Printscreen Инстаграм/будуцностсрбијеав

Споразум обухвата 10.412 производа из Србије и 8.930 из Кине.

Споразум о слободној трговини са Кином, који би требало да ступи на снагу у јуну, представља изузетну шансу за српске компаније којима се отвара огромно тржиште од 1,4 милијарде становника. Наша земља очекује да ће јој то омогућити да извоз повећа на више од две милијарде евра годишње.

ЦЕФТА ОЛАКШАВА ТРГОВИНУ ВОЋЕМ И ПОВРЋЕМ! Слободна трговина ствара нове услове за раст привреде!

ЦЕФТА ОЛАКШАВА ТРГОВИНУ ВОЋЕМ И ПОВРЋЕМ! Слободна трговина ствара нове услове за раст привреде!

УКИНУТЕ РАДНЕ ДОЗВОЛЕ! Ново слободно тржиште рада за грађане Србије - од сада у ОВОЈ земљи посао без пријаве и чекања

УКИНУТЕ РАДНЕ ДОЗВОЛЕ! Ново слободно тржиште рада за грађане Србије - од сада у ОВОЈ земљи посао без пријаве и чекања

ВУЧИЋ - Огромна част за нашу земљу: Кина Србији ПЕТИ партнер у инвестицијама

ВУЧИЋ - Огромна част за нашу земљу: Кина Србији ПЕТИ партнер у инвестицијама

Споразум обухвата 10.412 производа из Србије и 8.930 из Кине. Документом је предвиђено да се без царина у ову азијску земљу извозе, између осталог, јабуке, суве шљиве, брескве, малине, мед, пилетина, свињско месо, сојино уље, вино, ракија, као и фармацеутски и индустријски производи.

Професор Економског факултета Љубодраг Савић указује да је ово огромна прилика за Србију, а да ли ћемо то искористири у највећој мери зависи од нас. Он истиче да споразум треба посматрати у ширем контексту, јер је добро да у овим тешким и турбулентним временима за партнера имамо тако велику земљу као што је Кина.

- То је важно и у економском, али и у политичком, војном, и безбедносном смислу - сматра Савић.

- Европа нас уцењује, прети санкцијама, а Кина то никада није радила, она води другачију политику.

Министар трговине Томислав Момировић је оценио да је српска привреда освојила највеће тржиште на свету, и да ће примена Споразума омогућити нове инвестиције у нашу земљу, као и нова радна места, веће плате и пензије. Он је након потписивања тог документа са кинеским министром трговине Ванг Вентаом истакао да ће се шансе Србије упетостручити.

- Када Споразум о слободној трговини са Кином ступи на снагу, а ми се надамо да ће то бити и пре јуна, велики број пољопривредних произвођача, а пре свега они који се баве воћем, моћи ће своје производе да извозе у Кину без царина - објаснио је Момировић.

- Није важан само за пољопривреднике и њихове производе, већ и за друге делове српске привреде. Споразумом смо обухватили и велики број производа из машинске индустрије, попут гвожђа и челика, али и из фармацеутске индустрије, и ако могу да се послужим речником пословног света, освојили смо једно ново тржиште - највеће тржиште на свету.

Он је нагласио да ће бенефите овог споразума осетити и произвођачи вина, којима ће се у наредних пет година либерализовати промет.

- Царине су сада 42 одсто и сваке године оне ће падати за по 20 одсто, а за пет година ће износити нула, па ће на тај начин српски привредници бити у огромној предности у односу на остале европске произвођаче - прецизирао је Момировић.

- Овај споразум ће омогућити да се шансе Србије упетоструче, да имамо још више инвеститора. Позивам наше пословне људе да препознају шансу и инвестирају на ово тржиште, јер ми већ видимо интересовање кинеских привредника. Ово је историјска шанса за наше привреднике и зато је важно препознати је како би наш извоз премашио две милијарде евра и како би у Србију дошло још квалитетних кинеских компанија. Прошле године Кина је инвестирала у Србију готово као и ЕУ.

Према речима професора Савића, Кина је толико велико тржиште да све што имамо пласирамо на њега, она не би осетила.

- Замка за наше произвођаче и трговце је што је то тржиште захтевно и има правила - истиче Савић.

- Требало би произвођачи и трговци да се удружују да би имали робе у количини која је релевантна за то тржиште и да постоји континуитет у њеном пласирању. Цела прича је потенцијално са великим ефектима, али сви морају да раде свој посао у једном циљу, обезбеђивања квантитета и квалитета, и држава и привредници. То је проблем који имају све земље.

Он истиче да је за наше грађане добро, јер би кинеска роба требало да буде јефтинија. Међутим, како додаје, није сигурно да ће се то десити, јер је питање колико ће трговци уважити чињеницу да нема царине, и то не зависи ни од Кинеза, ни од Вучића.

- Споразум може да привуче инвеститоре да дођу у нашу земљу - наводи Савић.

- Србија може бити и одскочна даска за пласирање производа иностраних компанија на кинеско тржиште, то је додатни мотив за њихов долазак, јер не плаћају царину.

Како су српски званичници истакли, поред осталих, произвођачи меда ће имати велику корист од споразума, као и малинари. Председник Савеза пчеларских организација Србије Родољуб Живадиновић истиче да већ има заинтересованих купаца на кинеском тржишту.

- Ми имамо проблем са извозом меда, а Кина извози огромне количине, али и увози мед врхунског квалитета - објашњава Живадиновић.

- Вредносно гледано, увоз овог производа у ту земљу једнак је трећини њиховог извоза. Већ постоје заинтересовани купци на њиховом тржишту зато што им се допада квалитет српског меда.

Он каже да је ове године министарка пољоприведе Јелена Танасковић потписала Споразум о усклађивању ветеринарских сертификата са Кином, као и да је послата сва потребна документацијом.

Сада је, како додаје, на кинеској страни да одобри који произвођачи испуњавају услове за пласман на њихово тржиште. Извоз у ту азијску земљу је значајан, јер, како наводи, наши произвођачи могу у Кини да постигну нормалну цену.

- То није могуће на европском тржишту - истиче Живадиновић. - Европа је преплављена фалсификатима који обарају цену аутентичног меда. У ЕУ су продавали само они који морају, и то на своју штету.

Како министар Момировић наводи, српски извоз на кинеско тржиште 2012. године био је свега шест милиона евра, а након тога је из године у годину био све већи.

- Већ 2013. износио је девет милиона евра, а наредне године 14, док је лане достигао 1,3 милијарде евра - рекао је Момировић.

- То говори о нашој привреди, о јачању наших пословних веза. И важно је да наша привреда то препозна и да то буде један нови замајац. Ово је историјска шанса за српске привреднике.