Влада из резерви пустила 30.000 тона дизела: Хитно обраћање министарке Ђедовић Хандановић
Влада Републике Србије донела је одлуку да пусти још 30.000 тона дизела из резерви, што је са претходно преузетим количином од стране нафтних компанија укупно 65.000 тона.
Ово је, на свом Инстаграм налогу, саопштила министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић, која је додала да је одлучено да се продужи забрана извоза нафте и нафтних деривата за погон мотора за још месец дана, до краја јуна.
Акцизе смањене за 25 одсто
- Забрана се односи на извоз дизела, бензина и сирове нафте свим видовима транспорта а продужили смо је као још једну од мера како бисмо заштитили снабдевеност нашег тржишта а услед глобалног поремећаја и пораста цена нафте. Уз то, акцизе су смањене за 25 одсто.
Ситуација на светском тржишту је све сложенија и изазовнија и нема назнака колико ће још поремећаји трајати што ствара велике притиске на нашу економију. Мере које доносимо да заштитимо наше грађане нису лаке за државу јер значајно умањују буџетске приходе и повећавају расходе, али смо спремно одговорили на изазове и поносна сам сто успешно штитимо наше грађане и привреду од наглог скока цена горива већ два месеца.
Обавезне резерве нафте и нафтних деривата повећане су у претходне 4 године са 31 дана просечне дневне потрошње на 55 дана.
Од 2022. обавезне резерве евро дизела су дуплиране а резерве бензина повећане су чак два пута - написала је министарка Ђедовић Хандановић.