Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

12 најугроженијих дивљих мачака на свету

18.08.2014. 08:54
Tigar u šumi
Тигар у шуми / Извор: Профимедиа

Рапидним развојем индустрије и ширењем градова човек истребљује једну по једну животињску врсту, не водећи рачуна о њеној драгоцености. Представљамо вам 12 најугроженијих дивљих мачака, које ће ускоро, ако се нешто не предузме, заувек нестати.

Снежни леопард (Унциа унциа)

Beli leopard
Бели леопард / Извор: Профимедиа

Ова необична животиња живи у пределима окованим ледом у централној Азији. Тешко га је уочити у дивљини, како због невероватне способности камуфлаже, тако и због чињенице да је врло мало ових животиња остало у свету. Процењује се да популација снежних леопарда данас броји око пет хиљада јединки и свакодневно се смањује.

Мачка риболовац (Прионаилурус viverrinus)

Mačka ribolovac
Мачка риболовац / Извор: Профимедиа

Мачка риболовац необориви је доказ да нису све маце "у свађи" са водом, а по томе је добила и име. Она живи на обалама река и мочвара у Индији, Непалу, Бангладешу и Шри Ланки. Одличан је пливач и ловац, а углавном се храни рибом.

Иберијски рис (Lynx пардинус)

Iberijski ris
Иберијски рис / Извор: Профимедиа

Ово је критично угрожена врста којој прети скоро изумирање. Овогодишња статистика каже да је у свету остало само 309 јединки. Као што њено име каже, ова дивља маца настањује Пиринејско (Иберијско) полуострво. Позната је као изврстан ловац на зечеве, али је њен таленат истовремено и велико проклетство, јер је у овој области све мање зечева. Иако су законом заштићени и не смеју се ловити, иберијски рисови неретко подлећу под аутомобиле или постају плен дивљих паса.

Суматранска мачка (Прионаилурус планицепс)

Sumatranska mačka
Суматранска мачка / Извор: Twitter

Необична дивља мачка, која је позната и као "мачка пљоснате главе" настањује Борнео и Суматру. У питању је ситна животиња која живи у влажним областима. Данас у свету живи око 2500 ових маца, а оне изумиру нарочито услед исушивања њихових природних станишта, на којима се засађују плантаже уљане палме. Као и мачка риболовац, суматранска мачка је одличан пливач и рибар.

Борнејска мачка (Пардофелис бадиа)

Bornejska mačka
Борнејска мачка / Извор: Twitter

Борнејска мачка може заувек остати мистерија, јер постоји опасност да она нестане и пре него што стигнемо да нешто научимо о њој. Као и суматранска мачка, она није добро изучена и о њој се врло мало зна. Прва фотографија ове животиње направљена је тек 1998. године. Она живи само на острву Борнео, а изумире због уништавања станишта ради засада уљане палме, као и суматранска мачка.

Тигар (Panthera тигрис)

Tigar
Тигар / Извор: Профимедиа

Иако је једна од најпознатијих дивљих мачака на свету, ова дивна животиња полако нестаје. У свету постоји шест подврста тигра, од којих су најпознатији суматрански и бенгалски тигар, који су знатно угроженији од других. Осим што се уништавају њихова природна станишта, тигрови су жртве лова због свог лепог крзна, а делови њиховог тела користе се као афродизијаци и лекови, иако њихово дејство није потврђено у пракси. Број заточених тигрова на црном тржишту данас надмашује број јединки које живе у дивљини.

Андска планинска мачка (Леопардус јацобита)

Andska planinska mačka
Андска планинска мачка / Извор: Twitter

У односу на огромног тигра, ово створење изгледа као права кућна маца. Као и Борнејска мачка, усликана је тек '90-их година прошлог века. Веома је слична снежном леопарду, само је ситнија од њега. Популација ових планинских мачака броји 2500 јединки. Често је на мети локалног становништва јер се користи у традиционалним и религијским ритуалима.

Облачасти леопард (Неофелис небулоса)

Oblačasti leopard
Облачасти леопард / Извор: Профимедиа

Ова врста леопарда веома се ретко може видети у дивљини, па су научници провели скоро читаву деценију како би успели да га запазе. Врста, срећом, још увек постоји, а настањује области југоисточне Азије, где живи око десет хиљада јединки. Од 2008. године налази се на листи рањивих животињских врста, које нису угрожене, али су на ивици да то постану.

Афрички лав (Panthera лео)

Afrički lav
Афрички лав / Извор: Twitter

Краљ животиња дели са тигром титулу најпознатије дивље мачке на свету. Лавља популација се драстично смалњила током последњих неколико година, али, срећом, још увек није достигла критичну тачку. Због губитка станишта и лова, већина лавова данас настањује области источне и јужне Африке. Само током протекле две деценије популација ових животиња смањила се између 30 и 50 одсто. Данас у дивљини живи 47 хиљада лавова.

Мермерна мачка (Пардофелис мармората)

Mermerna mačka
Мермерна мачка / Извор: Профимедиа

Ова животиња живи у југоисточној Азији, а на листи угрожених животиња налази се од 2002. године. Око десет хиљада мермерних мачака данас настањује дивљине у области Вијетнама, Индије, Индонезије, Камбоџе, Лаоса, Непала и Тајланда. Ова дивља маца није већа од домаће мачке, а сматра се рођаком облачастог леопарда. Одличан је ловац, а храни се претежно птицама, веверицама и рептилима. Често је на мети ловокрадица због крзна и костију.

Црнонога мачка (Фелис нигрипес)

Crnonoga mačka
Црнонога мачка / Извор: Профимедиа

Црнонога мачка је преслатко створење које изузетно личи на питому мацу. Међутим, изглед уме да превари: ово је изузетно дивља мачка. У питању је најситнија афричка мачка, која настањује југ овог континента. Црнонога мачка је "ноћна птица", која се ретко може видети јер се крије и на најмањи сигнал опасности. Готово никад се не пење на дрвеће, али воли да копа рупе у земљи.

Гепард (Acinonyx јубатус)

Gepard
Гепард / Извор: Профимедиа

Место на овој листи заслужила је и најбржа копнена животиња, која може да умакне свему осим лошем људском утицају на природну средину. Овај тркач је некада настањивао широку област Африке и Средњег истока, а данас се може наћи само у једном делу Ирана и појединим деловима Африке. Човек је ловио и кротио гепарде вековима, јер су били популарни као љубимци великих владара. Пошто су им потребни широки терени на којима могу да трче, они полако бивају истиснути из области којима су некада самоуверено владали. Поред тога, на гласу су због свог крзна, па су често жртве ловокрадица. Данас у свету живи тек 12 хиљада јединки гепарда, пише портал Životinje.rs.