Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Осам изума које је прославио Први светски рат

10.08.2014. 13:29
Пише:
Србија Данас
Srpska artiljerija
Српска артиљерија / Извор: Фото: Wikimedia Commons

Сви ови изуми су данас светски познати, али сигурно нисте знали да своје откриће дугују Првом светском рату.

1. Вата

Žene u Prvom svetskom ratu
Жене у Првом светском рату / Извор: Профимедиа/илустрација

Вата је била мало позната пре избијања рата сем у малој америчкој компанији-Кимберли-Кларк. Директор компаније Ернст Малер, и њен подпредседник, Џејмс Кимберли су обишли производњу целулозе и фабрике папира у Немачкој, Аустрији и Скандинавији 1914. и приметили су да тај материјал пет пута више упија од памука и - када се производи масовно -да је производња упола јефтинија.

Они су га донели у САД и заштитили свој производ. Затим, када су САД ушле у рат 1917, они су почели производњу вате за хируршке потребе.

Али медицинске сестре на бојном пољу су схватиле предности вате за своју личну, хигијенску употребу, и то је учинило да се компанија обогати после рата. Нови производ , под називом Котек ( скраћеница за "Котон текстуру") , пуштена је у продају у октобру 1920, мање од две године након примирја.

2. Папирне марамице

Продаја вате је ишла добро, али не онолико добро колико се очекивало, делимично због тога што су жене нерадо куповале производ од мушких трговаца. Компанија је позвала продавнице да омогуће корисницима да га купе једноставно остављајући новац у кутији. У раним 1920-им , Берт Фоурнес је осмислио пеглање целулозних материјала да би се направила мека и танка марамица. Са много експериментисања, марамица "Клинекс" је рођена 1924.

3. Лампе у служби здравља

У зиму 1918, је процењено да половина све деце у Берлину има проблема са костима које постају меке и деформисане. У то време, тачан узрок није био познат, иако се мислило да има везе са сиромаштвом.

Градски лекар Курт Хулдчински- приметио је да су његови пацијенти били веома бледи. Он је одлучио да спроведе експеримент на четворици од њих, укључујући и један данас познат само случај- Артура, који је имао три године. Ставио их је на кварца-лампе које емитују ултраљубичасту светлост.

У наставку лечења, Хулдчински приметио да су кости његових младих пацијената све јаче. У мају 1919, када је стигло лето остављао их је на тераси на сунцу. Резултати његовог експеримента, када су објављене, су дочекани са великим ентузијазмом. Истраживачи су касније открили да је витамин Д неопходнан да се изграде кости са калцијумом и да у том процесу помаже ултраљубичаста светлост.

4. Летње рачунање времена

Sunce, oblaci
Сунце, облаци / Извор: Профимедиа

Идеја померања сатова у пролеће и у јесен није била нова у време Првог светског рата. Бенџамин Френклин је то предложио у писму 1784. године.

Суочени са акутним несташицама угља , немачке власти су наредиле да 30. априла 1916, сатови треба да се помере у 23:00 на поноћ, тако да даје додатни сат дневног светла у вечерњим часовима. Оно што је почело у Немачкој, као средство да се спаси угаљ и светло се брзо проширило и на друге земље.

Британија је почела три недеље касније, 21. маја 1916. Друге европске земље су то усвојиле. Дана 19. марта 1918 , амерички Конгрес је успоставио неколико временских зона и увео летње време.

Када је рат завршен, летње рачунање времена је напуштено, али је убрзо опет успостављено.

5. Ручни сат

serijski broj sata
серијски број сата / Извор: Профимедиа

Није тачно да су ручни сатови посебно измишљени за време Првог светског рата -али је истина да је њихова употреба од стране мушкараца порасла драматично после рата.  До краја 19. и почетком 20. века, људи који су желели да знају колико је сати и који су имали новца да приуште сат, имали су онај на ланцу.

Али је тек рат заиста учинио да ручни сат постане неопходан. Војницима су руке морале да буду  слободне, а тајминг, посебно приликом  напада тајминг је био све. Војска није смела да користи сигнализацију да их непријатељ не би приметио. Одговор је био ручни сат.

Компанија Х Вилијамсон је имала акцију 1916: "Један војник од четири носи ручни сат, а остала три ће купити чим буду могли".

7. Вегетаријанске кобасице

Вероватно мислите да је соја кобасице измислио неки хипи, 1960-их и вероватно у Калифорнији. Међутим, соја кобасице је измислило Конрад Аденауер, први немачки канцелар после Другог светског рата.

Током рата, Аденауер је био градоначелник Келна и када је глад наступила, он је имао генијлану идеју- да пронађе алтернативу месу кога више скоро да није било.

8. Рајфешлус

Још од средине 19. века , разни људи су радили на комбинација копчи и дугмића. Али тек је Гидеону Сундбаку, шведском емигранту у САД, пошло за руком да створи рајфешлус, са клизачем који је спајао два реда зуба.

Војска је одушевљено прихватила изум, а цивили су почели да га користе после рата.