ЦРВЕНО-БЕЛО ПРСТЕЊЕ: Звезда коначно освојила АБА лигу!

30.04.2015. 20:09 14:38
Košarkaši Crvene zvezde slave titulu u ABA ligi
Кошаркаши Црвене звезде славе титулу у АБА лиги / Извор: Фото: АБА

Београдски тим први пут у клупској историји освојио је титулу у регионалном такмичењу, пошто је тријумфом у четвртом мечу финалне серије против Цедевите постала шампион АБА лиге.

Кошаркаши Црвене звезде освојили су титулу у регионалној АБА лиги, пошто су у четвртом мечу финала плеј-офа у Загребу савладали Цедевиту са 89:79 (30:25, 22:10, 17:23, 20:21) и резултатом 3-1 у серији стигли до титуле!

Црвено-бели успели су у ономе у чему су тежили још од првог учешћа клуба у регионалном такмичењу у којем су дебитовали 2002. године, освојивши први прстен у Јадранској лиги. Овим тријумфом, Звезда је крунисала сјајну сезону у регионалном такмичењу у којем је у 34 меча забележила чак 30 победа и тако после националног купа освојила и други трофеј у сезони (више о томе погледајте ОВДЕ)!

Звезда је одиграла сјајно у нападу у првој четвртини у којој је постигла чак 30 поена. Марјановић је био веома расположен у непуних пет првих минута сусрета (осам поена), да би се после његовог изласка и уласка реконвалесцента Цирбеса разиграо и Митровић, који је постигао девет кошева у првом периоду за солидну предност (25:30).

Ипак, оно што је било пресудно на овом сусрету десило се на почетку другог наставка. Црвено-бели су заиграли изванредну одбрану на почетку другог периода који су почели серијом 9-0, а домаћин није успео да се снађе ни у наставку. Захваљујући сјајном шуту са свих позиција у првом полувремену, а посебно савршеној искоришћености слободних бацања (12/12) предност Звезде расла је из минута у минут, све до 19 поена разлике после тројке Џенкинса у завршници првог полувремена после којег је много тога наговештено - 35:52.

Цедевита је у наставку заиграла доста ангажованије и снажном одбраном успела да сведе Звездину предност на "само" 11 поена заостатка уочи последњег периода, захваљујући расположеним Бабићу и Жганецу (58:69). Звездина предност наставила је да се "топи" и у последњем периоду, захваљујући веома расположеном Зубчићу који је водио домаће до сјајне серије у завршници у којој су заостатак успели да сведу на пет поена, али не и да начине потпуни "брејк", који су спречили Џенкинс и Цирбес па су црвено-бели, ипак, потпуно заслужено стигли до трофеја - 79:89.

Најефикаснији у историјском тријумфу Црвене звезде био је Чарлс Џенкинс са 17 поена, Лука Митровић забележио је 14, а Никола Калинић и Бобан Марјановић по 12. Код домаћина Томислав Зубчић је постигао 15 кошева, док је Миро Билан уписао 12.

ЦЕДЕВИТА: Зубчић 15 (4/4 из игре), Бараћ 9 (4ск), Рамљак 4, Пилепић 7, Бабић 5, А.Делаш, Жганец 8, Билан 12, Гордић 7 (4ас, 2/8 из игре), Укић, Томас 5, Араповић 7. Тренер: Јасмин Репеша.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Вилијамс 9 (3ск, 3ас), Ребић, Дангубић 4, Митровић 14 (5ск), Лазић 3, Блажич, Калинић 12 (8ск, 3ас), Марјановић 12 (3ск, 5/7 за два, за 8 минута игре), Тејић 2, Џенкинс 17 (3ск, 3ул, 3/6 за три, 6/6 sl.bacanja), Јовић 8, Цирбес 8 (5ск). Тренер: Дејан Радоњић.

Најзанимљивије детаље меча Цедевита - Црвена звезда могли сте да пратите на сајту SrbijaDanas.com.

ТОК МЕЧА:

4. четвртина - 79:89 (21:20)

Вилијамс погађа уз контакт (али без фаула) на почетку наставка и прекида мини серију 5-0 домаћина, да би на ситеку 32. минута Цирбес погодио из полухорога. БИлан је везао четири поена за домаћи састав, али је Калинић погодио тројку за Звезду, да би после одличног поентирања приморао Репешу на тајм-аут (62:78). Калинић је феноменалном блокадом зауставио Бабића, али је Зубчић погодио тројку за "минус 12" (66:78). Вилијамс се, чини се, разиграо у правом тренутку и погодио тројку, али је уследила серија домаћина 7-0 којом се потпуно вратио "у игру" (73:81). Бабић је тројком два минута пре краја зауставио срца Звездиних навијача, али је Џенкинс узвратио на исти начин, да би после монструозног закуцавања Цирбеса све било решено (76:86).

Markus Vilijams u četvrtom meču finala plej-ofa ABA lige između Cedevite i Crvene zvezde
Маркус Вилијамс у четвртом мечу финала плеј-офа АБА лиге између Цедевите и Црвене звезде / Извор: Фото: АБА

3. четвртина - 58:69 (23:17)

Цедевита креће врло разиграно у нападу, а много јаче у одбрани, па је после три и по минута игре спустила предност Звезде на "само" 13 поена (44:57), али је Немања Дангубић убрзо умирио домаћу публику. Претходно је младо крило звезде и сјајно закуцало после скока у нападу, а после тројке Митровића црвено-бели вратили су умирујућих "плус 16" (46:62). Жганец и Бабић су колоко-толико држали домаћина у игри, али је и Цирбес расположен за игру и сјајно "одморио" Марјановића (52:68). Ипак, у самој завршници поенима Бабића после улаза, а затим и тројком Зупчића у последњим секундама, Цедевита је пришла на 11 поена заостатка пред последњих 10 минута - 58:69.

Maik Cirbes u četvrtom meču finala ABA lige Cedevita - Crvena zvezda
Маик Цирбес у четвртом мечу финала АБА лиге Цедевита - Црвена звезда / Извор: Фото: АБА

Звезду су до велике предности после првих 20 минута игре предводили Марјановић и Џенкинс са по 12 поена, док је Митровић забележио девет. На другој страни, код прилично индиспонираних домаћих кошаркаша Билан је постигао осам, а Араповић седам.

2. четвртина - 35:52 (10:22)

Звезда одлично креће и у наставку и поенима Јовића и Цирбеса стиже до нове највеће предности од девет кошева, а сјајну игру у одбрани крунише Чарлс Џенкинс који краде лопту и поентира у контри за "плус 11" (25:36). Цедевита није поентирала у првих три и по минута, али је Радоњић после неколико грешака својих изабраника одлучио да затражи тајм-аут већ после првих поена домаћих које је постигао Рамљак. Тејић узвраћа након сјајног улаза, потом и Вилијамс погодио тројку, да би после нове добре одбране Калинића Марјановић погодио левом руком, а затим и положио за "плус 18" (27:45). Серију Звезде од 9-0 прекида Пилепић, али Џенкинс погађа већ шесту тројку за црвено-беле. Тејић је направио несмотрен прекршај при шуту Зупчића за три и послао га на линију пенала. Цедевита је покушала и пресингом и зоном поред које је Звезда одлично прослеђивала лопту, али не и сасвим користила (32:48). Маестралном одбрамбеном партијом црвено-бели су потпуно разбили домаћина, а одличном транзицијом и поенима Џенкинса на улазу у последњи минут првог полувремена стигли су до новог највећег вођства од 19 поена (33:52). Тек пола минута пре краја поенима Рамљака домаћин је "пробио" границу двоцифреног броја поена у другом периоду, током којих је Звезда постигла 22 коша - 35:52.

Duel Bilana i Marjanovića u trećem meču finala ABA lige
Дуел Билана и Марјановића у трећем мечу финала АБА лиге / Извор: Фото: АБА

1. четвртина - 25:30

Марјановић је одмах на старту показао да би могао да има још једно добро вече. Постигао је првих пет поена црвено-белих, док је на другој страни после уводних поена Жганеца, Томас погодио већ први шут за три поена, али је и Лазић узвратио (7:8). После поена Билана, Марјановић већ други пут погађа уз додатно бацање за чак осам поена за само три и по минута игре, па је Репеша затражио тајм-аут (9:11). У петом минуту меча на паркет је ушао и опорављени Маик Цирбес. Снажну игру у одбрани Цедевите, Звездини кошаркаши кажњавали су поенима са линије пенала, а после Марјановића то је учинио и Митровић (11:13). и у наредним минутима уследила је егал игра, две екипе играле су "кош за кош", а Звезда је ни после нових пенала Митровића није знала за промашај (укупно 6/6 у првих седам минута), да би капитен црвено-белих потом погодио и за три (15:18). Томас држи прикључак, а Калинић први пут погађа, да би Араповић снажно закуцао на улазу у последња два минута преве четвртине (19:20). Јовић је потом погодио тројку, а затим Митровић са задршком донео najvewću предност Звезди (19:25), да би Араповић тројком везао свој пети поен. немања Гордић је у петнаестак секунди пре краја погодио за три, да би Џенкинс у последњој секунди огодио преко руке Бабића - 25:30.

За разлику од претходног сусрета, Црвена звезда ће у четвртом мечу бити јача за центра Маика Цирбеса који се опоравио од повреде колена.