АБА ЛИГА: Партизан славио у дербију и "побегао" од Звезде

01.03.2015. 18:47
Luka Mitrović protiv Milana Mačvana
Лука Митровић против Милана Мачвана / Извор: МН Press

Црно-бели лако изашли на крај са вечитим ривалом и победом од 77:63 прекинуше низ од пет "јадранских" пораза од архи ривала.

Разиграни Саша Павловић и Милан Мачван, уз сјајну одбрану у којој Бобану Марјановићу нису дозволили да приму лопту, али и серија од 25:5 с краја првог полувремена и у прва три минута трећег периода помогли су Партизану да слави у вечитом дербију, против Црвене звезде - 77:63 (15:17, 23:16, 21:8, 18:22).

Победа црно-белих је чиста као суза и поред чињенице да су изабраници Душка Вујошевића имали "само" двојицу играча који су се офанзивно ангажовали. Истина, Мачван је прве поене постигао у 18. минута, али тада је и кренула серија црно-белих којом је "сломљен" дерби 23. кола АБА лиге.

Aleksandar Pavlović
Александар Павловић

Партизан је максимално искористио и одмор те је архи ривала све време "малтретирао" игром у транзицији, што Звезда, генерално, најслабије брани ове сезоне. Звезда је, док је имала снаге, и без потпуно из игре избаченог Бобана Марјановића (прве поене дао у 35. минуту), успевала да шутерским минијатурама Вилијамса и Џенкинса држи егал, чак и води (31:24). Међутим, удвајање Марјановића када је био у игри и мало модификована одбрана 1-3-1 урадили су највећи посао. Добар шут Павловића и Мачвана, уз асистенцију Тепића и капитена Милосављевића "отерали" шампионе Србије на, испоставиће се, недостижних 14 поена дефицита.

Осим Марјановића, високи играчи Звезде су били потпуно незапажени, а смањена ротација Партизана под кошем условила је да се "пакује" рекет и недозвољава противнику да се "шета". Опет, Звезда је успела и да покупи неки офанзивни скок... Но, без резултата. Наравно, рецепт за провоцирање шута Звезде донео је резултат јер су црвено-бели много више шутирали за три него обично.

Победа у дербију је, ма шта ко рекао, важна из неколико аспеката, а црно-бели су, ваља и то рећи, прекинули низ од пет узастопних пораза од архи ривала. Победа против Звезде за црно-беле сада је важна и зато што им се смеши позиција из које у полуфиналу плеј-офа АБА лиге неће играти против изабраника Дејана Радоњића.

Све у свему, у дербију 23. кола АБА лиге Партизан је самлео Звезду, коју овај пораз неће много болети, а како сада ствари стоје, нови дерби београдских тимова гледаћемо само у финалу Јадранске лиге.

Milan Mačvan
Милан Мачван / Извор: МН Press

Партизан - Црвена звезда 77:63

ПАРТИЗАН:

Павловић 19 (6/13 за два), Тепић 9, Кузелоглу, Маринковић 4, Дало 3, Милутинов 13 (7ск), Милосављевић 6 (0/4 за два, 8ск), Мачван 15 (5/12 за два, 10ск), Ђумић 5, Андрић, Милутиновић 3, Безбрадица.

Ц. ЗВЕЗДА:

Вилијамс 14 (4/9 за три), Ребић, Дангубић 5, Митровић, Блажич 5 (2/6 из игре), Калинић 5 (1/5 за три), Марјановић 5, Каплановић, Тејић 2, Џенкинс 20 (5/8 за два, 1/5 за три), Јовић 7, Цирбес.

4. ЧЕТВРТИНА

Звезда је у прва два минута скора дала више поена него што је убацила за целу трећу деоницу. Звезда игра бољу одбрану, а и, истина, Партизан је мало "успорио".

Убедљива предност, "направљена" на почетку другог дела успешно је, али и без превише муке, одржавана, све време. Максимална је била 18.

3. ЧЕТВРТИНА

Исто као и на почетку меча, прве поене дају Блажић и Павловић. Само, сада је Партизанова "3" убацила тројку (16п). Партизан у 25. минуту има 53:37 и све је ближи тријумфу. Црно-бели Звезду нападају из транзиције, док им у одбрани не дају да се "размашу".

Звезда је некако зауставила напад Партизана, али црно-бели сада контролишу велику предност.

2. ЧЕТВРТИНА

Џенкинс Звезди "чува" предност... Чарлс има 6 поена (3/4 за два, 2ук). Павловић има 10 (5/7 за два). Мини серија црно-белих - 5:0 (Милосављевић погађа прву тројку за Партизан).

Са две брзе тројке Вилијамса и Џенкинса (5/16 за три) црвено-бели мали минус претварају у, за сада, највећи плус - 25:22. Плус "повећава" новом тројком Вилијамс.

Мачван у 18. минуту постиже прве поена, а онда из транзиције са "анд оне" враћа резултат скоро на "нулу" - 32:33. Са осам везаних поена Мачвана Партизан враћа у плус 37:33, што значи да су црно-бели у серији од 13:2. Зонска одбрама 1-3-1 уродила је плодом, па се на одмор иде с предношћу домаћих од 38:33.

1. ЧЕТВРТИНА:

Прва два шута су ушла... Павловић за два, а онда Јака погађа тројку. Због скраћене ротације на вишим позицијама црно-бели, као и у Нишу, одмах удвајају Бобија Марјановића. У прва два минута Звезда је шутнула већ три тројке!

Павловић је разигран... Свих осам Партизанових поена дао је он. Почиње јурњава... Вилијамс погађа другу тројку за Звезду. 8:8 на половини прве деонице.

Звезда је у првих шест минута шутнула 11 пута - чак 10 за три! Партизан само две (0/2). Калинић добија техничку због приговора... Три пенала је искористио Милосављевић, али црно-бели не користе ТГ до краја.

Из игре су, за сада, потпуно одсечени Мачван и Марјановић. Звезда на први одмор између четвртина одлази с 17:15, иако је губила 8:13, у 7. минуту.