АБА ЛИГА: Звезда права тек у завршних десет минута за 21. јадрански тријумф

16.02.2015. 22:19
Čarls Dženkins u meču ABA lige protiv Cedevite
Чарлс Џенкинс у мечу АБА лиге против Цедевите / Извор: МН Press

Црвено-бели у врло нервозној игри са много успона и падова савладали Цедевиту у дерби мечу регионалног такмичења (78:63) и четири кола пре краја теоретски обезбедили прво место пред плеј-оф.

Кошаркаши Црвене звезде савладали су екипу Цедевите резултатом 78:63 (16:22, 27:11, 16:25, 19:5), у последњем мечу 22. кола АБА лиге.

Лидер регионалног такмичења игром можда није одушевио 6.000 гледалаца у београдском "храму кошарке", али је свакако виђен један прави дерби меч који је решен тек у последњем периоду. Иако су и једни и други имали фазе у којима су праили чак и двоцифрене разлике (Звезда 10, Цедевита 12 поена "вишка"), меч је преломљен тек у последњих десет минута у којем је Звезда сјајном одбраном дозволила противнику да постигне само пет поена и на крају, ипак, сасвим заслужено стигла до 21. овосезонског тријумфа, којим је и теоретски обезбедила прво место пред плеј-оф.

Оно што црвено-беле може да радује је чињеница да су се и поред осцилација изборили са притиском створеним после три везана пораза у оба такмичења, док је начин на који су одговорили на изузетно чудан, готово једностран судијски критеријум средином трећег периода баш оно што је тиму Дејана Радоњића требало пред финални турнир Купа Радивоја Кораћа који се ове недеље игра у Нишу.

Најефикаснији у редовима црвено-белих на ово мечу био је Лука Митровић којем је само један скок недостајао за "дабл-дабл" учинак - 14 поена, девет скокова. На другој страни, бољи од осталих био је Миро Билан са 13 кошева.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Вилијамс 3, Ребић, Дангубић, Митровић 14 (9ск), Лазић 4, Блажич 5, Калинић 10, Марјановић 10 (2ск), Тејић 6 (4ас), Џенкинс 11 (4ск), Јовић 7 (5ск, 2ас), Цирбес 8. Тренер: Дејан Радоњић.

ЦЕДЕВИТА: Зубчић 5 (8ск), Бараћ 7, Рамљак, Пилепић 10, Бабић 5, Делас А., Зганец, Билан 13 (5ск), Делас М, Гордић 9 (3ас, 6ил), Томас 9, Арапович 5. Тренер: Јасмин Репеша.

Duel Bilana i Marjanovića u meču ABA lige između Crvene zvezde i Cedevite
Дуел Билана и Марјановића у мечу АБА лиге између Црвене звезде и Цедевите / Извор: МН Press

Звезда је слабо почела меч и дозволила гостима да врло брзо стекну осам поена предности, да би се нешто касније на кратко консолидовала. Ипак, слаб први период искористили су расположени Билан и Араповић, па је три минута пре краја првог дела игре на семафору било плус 12 за госте (4:16). Ипак, Звезда је завршницу одиграла чвршће у одбрани и тројкама Калинића и Вилијамса на први одмор отишла са прихватљивих шест поена заостатка  (16:22).

Лидер на табели одлично је почео други део игре и захваљујући доброј дефанзивној игри и расположеном Џенкинсу у нападу стигао на само поен заостатка у 13. минуту (23:24), да би после тројке Зубчића уследила серија црвено-белих од 9-0, чиме је домаћин први пут стигао у вођство средином другог дела (30:27). Као да су у другој четвртини на паркет изашле две потпуно друге екипе, па је Звезда новом серијом 7-0 стигла први пут до двоцифрене предности, коју је сачувала до краја првог полувремена (43:33).

Nikola Kalinić u meču ABA lige protiv Cedevite
Никола Калинић у мечу АБА лиге против Цедевите / Извор: МН Press

Црвено-бели су и у друго полувреме ушли доста нервозно, што је Цедевита успела да искористи и после четири минута игре готово неутралише предност црвено-белих. Томе је доста кумовало и неколико спорних судијских одлука, а после једне од њих Марјановић је због оштрог протеста добио техничку грешку, његову четврту на мечу, већ у 25. минуту.

Узаврело је тада постало и на трибинама, будући да је свака одлука у тим моментима ишла на штету црвено-белих, а гости су у 27. минуту поново стигли до вођства, а затим и до четири поена вишка (49:53) после нове техничке грешке клупи. Уследио је још један период егал игре, а Звезда је мини серијом 6-0 на последњи одмор ипак отишла са поеном вишка (59:58).

Тек је последњи период показао игру која је красила црвено-беле већим делом сезоне. Звезда је сјајном одбраном свела госте на само два поена у првих осам и по минута, па је до краја виђена практично симултанка београдског тима у којој је доминирао центарски тандем Митровић - Марјановић за, на крају, убедљивих 78:63.

Левски - Металац 66:77

ТАБЕЛА: Црвена звезда 21-1, Будућност 16-6, Цедевита 15-7, Партизан 15-7, Олимпија 11-11, , Крка 11-11, Задар 11-11, Металац 11-11, Солнок 10-12, Цибона 9-12, Мега Лекс 9-13, Игокеа 7-15, МЗТ 6-16, Левски 1-21.