АБА ЛИГА: Звезда умало прокоцкала +16, али ипак прекинула серију пораза!

11.01.2016. 18:53
Duel Tarensa Kinsija i Gregora Hrovata u meču Olimpija - Crvena zvezda
Дуел Таренса Кинсија и Грегора Хровата у мечу Олимпија - Црвена звезда / Извор: Фото: aba-liga.com/Union Олимпија/Алес Февзер

Црвено-бели забележили важан тријумф у "Стожицама" и советили се Олимпији за пораз у првом делу сезоне у "Пиониру".

Црвена звезда забележила је 14. победу у АБА лиги, пошто је у мечу 19 . кола савладала у гостима Олимпију резултатом 77:69 (16:23, 24:13, 24:15, 13:18). Црвено-бели су у утакмици са много преокрета у дворани "Стожице" дошли до важног тријумфа којим су прекинули серију од три пораза у свим такмичењима, који ће им много значити у борби за треће место пред плеј-оф.

Тим Дејана Радоњића показао је много осцилација у игри, у првом полувремену имао заостатак од девет поена (25:16), да би средином треће четвртине нанизао пет тројки за серију 16-4 којом је стигао до 16 поена "вишка" пет минута пре краја (55:71). Није ту све било решено, јер су домаћи узвратили серијом 12-0, Звездиним кошаркашима "ушла је вода у ушли", па су умало "просули" све оно што су претходно изградили. Ипак, тешком муком успели су да одбране предност и забележе тријумф којим су се, макар донекле, реванширали "змајчекима" за шокантан пораз у "Пиониру" забележен средином октобра (73:77).

Најефикаснији у победи Црвене звезде још једном је био Квинси Милер са 25 поена и девет скокова, уз индекс корисности 28. Пратио га је Маик Цирбес са 15 кошева и седам скокова, док је на другој страни за домаће, који су у овом мечу славили 70 година од оснивања клуба, најбољи био некадашњи кошаркаш Црвене звезде Сава Лешић са 16 поена и четири скока, док је Саша Загорац убацио 11.

ОЛИМПИЈА: Рајт 8 (6ск), Рупник, Робинсон 2, Хроват 7 (3ск), Месичек 4, Николић 7, Вучетић 5, Лапорник 2, Лешић 16 (4ск, за два 6/10, за три 0/4, инд. 16), Загорац 11, Махковиц 2, Закис 5. Тренер: Гашпер Поточник.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Кинси 9, Ребић, Дангубић 2, Лазић 1, Мицић 5 (3 ск, 6ас), Теић, Симоновић 5, Гудурић 7, Јовић 4 (4ск), Миелр 25 (9ск, за три 4/9, инд. 28), Цирбес 15 (7ск, 6из), Штимац 4 (6ск). Тренер: Дејан Радоњић.

Звезда није добро почела меч у "Стожицама". Већ средином првог периода Олимпија је стигла до предности од 11:5, после тројке Митје Николича. Црвено-бели нису имали квалитетна решења у нападу, али су Цирбес са четири везана поена, односно Милер тројком, држали Звезду у игри у првој четвртини, али је Робинсон обезбедио озбиљну предност на истеку првог периода (23:16).

Поенима Махковица "змајчеки" су стекли максималних девет поена предности (25:16), када се Звезда коначно разиграла. Штимац је са четири везана бацања вратио Звезду у игру, тим Дејана Радоњића заиграо је много покретљивије у одбрани, да би поенима Мицића и Дангубића најавили потпуни преокрет (25:24). Некадашњи кошаркаш црвено-белих Сава Лешић одиграо је солидно прво полувреме (7п, 3ск) и вратио предност домаћина на шест поена (32:26) на истеку 16. минута.

Међутим, тада креће нестварна серија Црвене звезде од 14-1, коју су водили првенствено са линије пенала, које су у тим моментима шутирали непогрешиво, После тројке Кинзија Звезда је дошла на 40:33, а до измака прве половине утакмице домаћин успева да смањи предност тројком Саше Загорца - 36:40.

Branko Lazić i Maik Cirbes u duelu sa Vasilijem Vučetićem u meču Olimpija- Crvena zvezda
Бранко Лазић и Маик Цирбес у дуелу са Василијем Вучетићем у мечу Олимпија- Црвена звезда / Извор: Фото: aba-liga.com/Union Олимпија/Алес Февзер

Сава Лешић је одлично почео и наставак на чијем је почетку погодио седам везаних поена, а Хроват донео вођство домаћину (45:44). Ипак, од средине другог дела Звезда креће у незадрживу серију тројки. Василије Мицић ју је отворио у 27. минуту, наставио је Симоновић, да би после тројке уз фаул над Гудурићем Звезда стигла до "плус 7" (51:58). Серија Београђана није ту стала већ је настављена још једним поготком Гудурића ван линије 6,75, да би је у трећем периоду на пет везаних погодака продужио Квинси Милер за серију 16-4 и чак 13 поена предности пред последњих десет минута - 51:64.

Квинси Милер се потпуно разиграо у тим моментима, нанизао пет поена (уз нову тројку), а поенима Цирбеса Звезда је на истеку 34. минута стигла до "плус 16" (55:71).  Рајт и Загорац, међутим, погађају са линије пенала, а тројком Месичека и поенима Зека Рајта у контри Олимпија је направила серију 12-0 и вратила неизвесност (67:71). Ипак, није било новог преокрета у завршници, Звезда је некако успела да се одбрани и сачува стечену предност из трећег периода, те у пенал завршници (или макар њеном покушају са стране домаћина) избори 14. тријумф у сезони (69:77), а први после три везана пораза - од Анадолу Ефеса, Цедевите и Фенербахчеа.