Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Американци поручили Србији: Укините конверзију земљишта!

08.11.2014. 15:59
Пише:
Танјуг
građevina
грађевина / Извор: Профимедиа

БЕОГРАД - Нерешено питање конверзије грађевинског земљишта држава треба хитно да реши јер оно кочи инвестиције у Србији, слажу се стручњаци који, међутим, немају јединствен став на који начин би то требало учинити.

Представници грађевинске индустрије сматрају да инвеститори морају да плате конверзију пошто у приватизацији нису куповали земљиште, у Америчкој привредној комори (AmCham) кажу да конверзију треба укинути, а синдикалци се залажу за проналажење "средњег решења".

Потпредседник Грађевинске коморе Србије Горан Родић је рекао у изјави за Танјуг да није добро најављено одлагање решавања конверзије, с обзиром на то да има озбиљних страних инвеститора који би да граде на многим локацијама у Србији, али чекају да се то питање реши.

"Има врло мало живих градилишта у Србији и постоји велика потреба да се многе локације приведу намени", нагласио је Родић.

Он каже да је раније укинуто право коришћења, али и да је Уставни суд обуставио конверзију предвиђену Законом о планирању и изградњи и да је тако настала правна празнина за инвеститоре.

Према његовим речима, држава мора да преломи односно или да обави конверзију са накнадом, или да опет омогући право коришћења на 99 година.

Goran Rodić
Горан Родић / Извор: Youtube Printscreen

Овај стручњак сматра да неће бити лако донети закон о конверзији, јер је она у директној вези са процесом реституције и да ће бити мног лакше да се приведу намени локације које су у власништву државе.

Конверзију, каже, треба третирати као куповину земљишта и никако другачије и да би држава требало да процени вредност свог земљишта и колико инвеститори морају да плате или доплате ако су већ платили за коришћење, уколико желе да постану и власници.

"Они су масовно куповали фабрике не да би оне наставиле да раде или прошириле производње, већ да би јефтино дошли до земљишта, па су гасили и рушили фабрике. Тако да они нису власници земљишта већ само објеката у којима је требало да се обавља производња и држава је у праву што сада хоће да избегне досадашње марифетлуке", казао је Родић.

Да би инвеститори постали власници земље морају да плате њену пуну цену, поновио је Родић.

Председник Синдиката радника грађевинарства и Индустрије грађевинског материјала Србије (SSSS) Душко Вуковић је рекао Танјугу да је конверзија једно од приоритетних питање у претходних неколико година, као и да би "средње" решење могло да буде плаћање конверзије на дужи рок.

Нерешена конверзија и низ законски нерешених ствари у привреди допринели су да грађевинска индустрија стане и да многи заинтересовани инвеститори застану, каже Вуковић.

Зато је став те синдикалне организације да "ако локалне самоуправе и држава треба да добију накнаду, да се она у овим тешким временима кризе не може очекивати одједном".

Duško Vuković
Душко Вуковић / Извор: Youtube Printscreen

"Можда је неко средње - соломонско решење да у дугорочној фази експлоатације земљишта буде одређена та накнада која би се плаћала током наредних година, па и деценија, како би се надокнадило држави и локалним самоуправама за оно што су имали у власништву", рекао је Вуковић.

Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре је најавило да ће ове године бити донет нови Закон о планирању и изградњи, али без конверзије и да ће, такође, до краја 2014. бити урађена анализа ефеката конверзије на основу које ће у 2015. бити донет посебан закон о конверзији.

Директорка Тима за регулаторну реформу НАЛЕД - а Јелена Бојовић је упозорила да је Законом о планирању и изградњи 2009. уведена конверзија уз наплату која је оборена на Уставном суду, тако да сада предузећа не знају шта купују.

У AmChamu је речено Танјугу да би конверзија без накнаде над грађевинским земљиштем било решење које би одблокирало многе инвестиције у Србији.

AmCham, наиме, сматра да би било исправно да се генерално укине конверзија уз накнаду односно да конверзија без накнаде буде у свим случајевима када су права на земљишту стечена у складу са раније важећим прописима.

Američka privredna komora - logo

Изузетак би, кажу, био конверзија права дугорочног закупа када закупнина није плаћена унапред и у том случају би конверзија требало да буде уз накнаду која би била једнака износу закупнине који се дугује.

Изузетак би, додају, још могао да буде и за случајеве када је земљиште додељено без накнаде до 2003, а није у међувремену приведено намени.

Бивши министар грађевине Велимир Илић је почетком ове године изјавио Танјугу да је Уставни суд имао категоричан став да конверзија мора да се плати без икаквих умањења односно 100 одсто тржишне вредности земљишта.

Прочитајте и:

 Французи долазе у Обреновац, нових 1.400 радних места!