Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

БРЕГЗИТ РУШИ АМЕРИЧКУ МОЋ: САД напокон губи монопол над Европом (ФОТО/ВИДЕО)

27.06.2016. 06:31
Пише:
Србија Данас
Barak Obama
Барак Обама / Извор: Реутерс

Брегзитом се остварила највећа ноћна мора Вашингтона и њиме креће процес распадања глобалне хегемоније САД-а

Становници Британије су рекли своје, одлучили су да напусте Европску унију и тим потезом су пре два дана шокирали цели свет. Неки тврде како је ово најважнији глобални догађај још од пада Совјетског Савеза и у праву су. Могли бисмо навести велики низ подручја на која ће излазак Британије из Европске уније утицати, но, то би био велики посао - довољно је рећи да ће утицати на скоро све јер то је тачна тврдња.

КРАЈ ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ: Шкотска тражи од ЕУ да је заштити од Брегзит и расписује референдум о независности

Šarl De Gol
Шарл Де Гол / Извор: Профимедиа/илустрација

Дакле, шта ће се десити са америчким утицајем у Европи? Више никада неће бити што је било до пре неколико дана. Однос између Британије и САД-а се са правом назива "специјалан однос". Реч је о односу који је искован за време ратних година 20-ог века и од онда је био несаломив мост. Тим мостом преко Атлантика се годинама служио САД како би вршили велики притисак на остатак Европе. Тадашњи француски председник Шарл де Гол био је потпуно у праву када се 60-их година чврсто заузео за блокирање британског чланства у Европској унији (односно у организацији која се тада звала ЕЕЗ) тврдећи како је Британија заправо "амерички тројански коњ". Да, Британија јесте амерички тројански коњ и таква је била, у појачаном издању, још од Другог светског рата када су амерички бродови великом логистичком рутом преко Атлантика спречили да Хитлерова Немачка загосподари острвом.

НОВИ ПРОБЛЕМИ БРИТАНАЦА: Да ли ће авиони имати дозволу за лет у ЕУ?

Ипак, колико год Де Гол био у праву, он је заправо могао само накратко одгодити неизбежно. Недуго након што је на власт дошао нови француски председник, Британија је ушла у Европску економску заједницу (ЕЕЗ). Овај тројански коњ се није могао зауставити ни претњама ни блокадама - његов положај могли су елиминисати само борци скривени унутар тог коња. На то је ипак требало да се чека још пола века што се пре два дана и десило.

Поборници Брегзита сматрају да ће након овог специјалан транс-атлантски однос постати још и чвршћи, да ће тек сада доћи до правог сјаја компатибилних америчко-британских политика. Тако они мисле, но тако не мисле многи у САД-у који су се 24. јуна пробудили схвативши да је њихова највећа ноћна мора управо постала стварност.

МЛАДИ БРИТАНЦИ БЕСНИ ЗБОГ РЕЗУЛТАТА БРЕГЗИТА: Ово су поручили људима који су гласали за излазак из ЕУ (ВИДЕО)

Barak Obama i Bregzit
Барак Обама и Брегзит / Извор: Реутерс

У САД-у постоји једна капиталистичко-национална струја која жели потпуну реорганизацију света на националне конкурентне силе - ту струју предводи Доналд Трамп и то је више мање то. Све друго, сви елементи америчког владајућег естаблишмента - од Обамине администрације, геостратешких think-tankova па до НСА и других шпијунских служби - сви они су желели само једно: Да Британија води Европску унију, а не да из ње изађе. Као подсетник осврнимо се на део говора америчког председника Барака Обаме 2013. (када се почело већ све гласније шушкати о Брегзиту):

"Желим нагласити да Британија треба да остане у ЕУ. САД не жели да види никакво слабљење британске улоге унутар ЕУ. Порука коју данас желим да пошаљем је ова - желимо да видимо снажнију ЕУ, али и снажније британско учествовање у тој ЕУ. Ово је од есенцијалне важности ако желимо да се суочимо са глобалним изазовима који су пред нама, укључујући климатске промене и безбедност. Учествовање Британије у ЕУ је показатељ њеног утицаја и улоге у свету, као и важног економског партнерства."

ЦИПРАС О БРЕГЗИТУ: Нису криви грађани Британије, већ лидери ЕУ!

Годинама и годинама понављали су само једну те исту мантру: "Желимо снажну Британију у снажној ЕУ". Сви, од Обаме до званичника из Стејт Департмента, сви годинама понављају једно те исто. Зашто? Да би потајно желели управо супротно како би на тај начин срушили Европу. 

Истакнути професор за европска питања на Универзитету Џонс Хопкинс, Матиас Матијс, коментарисао је: "Ако Британија изађе из ЕУ, онда можете заборавити на јединствену европску спољну политику на коју ће остатак света обраћати пажњу. Ако евроскептици у Британији заиста мисле да ће Американци поздравити њихов излазак из уније, не могу погрешити више од тога."

ЛИДЕР БРИТАНСКЕ ОПОЗИЦИЈЕ: На резултате морамо да реагујемо на миран и рационалан начин

Излазак Британије из ЕУ је катастрофа за америчку спољну политику. Ни са једном земљом Европе се америчка стајалишта не подударају у толикој мери колико са Британијом - од економске либерализације, слободне трговине до свих безбедносних питања. Британско чланство у ЕУ било је ствар националног интереса САД-а, једног од највећих националних интереса. Притом уз бројне изјаве о потреби "снажне Британије у снажној ЕУ" свакако ваља истакнути и огромни притисак САД-а на британске бираче пред сам референдум.

МЕРКЕЛ: Неопходна је сарадња са земљама које су несигурне о чланству у ЕУ

Обама и сви други политичари спомињали су којекакве економске и безбедносне претње не би ли Британце уверили да гласају за останак. Надаље, у Британији смо ипак имали медијски диверзитет - један огранак главне струје био је за Брегзит, други за останак. Но, у случају америчког медијског маинстреама није било никаквих опречних размишљања - сви су били једногласни: Британија мора остати у ЕУ.

Наравно, не може се очекивати да ће данас амерички политичари изаћи пред камере и завапити "Ово је катастрофа!". Неће, рећи ће како ће поштовати вољу британских бирача, како и даље желе снажну ЕУ, трговинске односе, демократију итд. - класични репертоар.

Иза кулиса се у САД-у засигурно осећа велика нервоза и паника. Американци знају шта ће се десити када се континентална Европа ослободи британско-америчког притиска - окренуће се што бољим пословним приликама и кренуће са интензивнијим дијалогом према Русији, Кини, Ирану... Јер нова, од Британије ослобођена, Европа, никоме није трн у оку - нико вани не жели да сруши Европску унију, желе да се окористе њом и зараде што је више могуће. Но, то не вреди када је реч о САД-у. 

ПОЧЕЛЕ ПОСЛЕДИЦЕ БРЕГЗИТА: Највиши представник Велике Британије у ЕУ поднео оставку

Русија, Иран, Кина и друге земље из овог "клуба" заиста желе да САД падне неколико степеница ниже, да изгуби империјалистичку "ауреолу" једне светске супер-силе. Америку узимамо здраво за готово, но реч је о држави која се активно уплиће у унутрашња питања баш сваке друге државе света, без стида! Чињеница да конзумирамо америчке производе и америчку културу знатно ублажава такво промишљање, но, један релативно трезвени тренутак ипак нам показује да је САД данас, без обзира на методе (које варирају од меког дипломатског притиска до чврстог војног), гигантска империјалистичка сила.

Vladimir Putin i Si Đinping
Владимир Путин и Си Ђинпинг / Извор: Реутерс

Они који сматрају да је за свет добро да живи под хегемонијем једне силе нису у праву и такве изјаве могу давати искључиво из опортунистичких себичних позиција. Нико нормалан не жели пад гиганта као што је САД, јер би његов ударац о тло порушио остатак света. Но, његову висину, односно утицај ваља смањити.

САД морају постати "једна од" земаља света, морају се трансформисати из глобалне хегемоније у глобалну силу. Тај процес  увелико почиње да се дешава управо сада, британским гласом за Брегзит. Амерички утицај над Европом више никада неће бити исти, штавише, ако с власти ускоро оду подобни политичари као што су Франсоа Оланд и Ангела Меркел, утицај ће им бити неупоредиво мањи но што је био до сада.

ШТРАХЕ ТРАЖИ РЕФОРМУ ЕУ: Уколико не успе Аустрија креће путем Британије!

То је процес који може донети мир у уништену Сирију, стабилност на истоку Европе и смањење тензија на Далеком истоку - процес смањивања америчког хегемонијског капацитета, а он почиње овде, у Европи, са Брегзитом.

}