Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ПРОВИЗИЈЕ У БАНКАМА - Испадамо ли овце за своје новце?

20.10.2014. 09:55
Пише:
А.Крунић
ovce u banci
овце у банци / Извор: СД/илустрација

Да ли сте се некад запитали шта представља провизија коју при уплатама намеће банка - колико их кошта то што уплатите новац преко њих, а колико зараде на вашој уплати? Одговор би могао да изненади многе.

Да би повећале профит, и оствариле екстра профит, банке у Србији зарачунавају високе накнаде за своје операције, објашњава за наш портал проф. др Бранко Живановић, предавач на Банкарској академији.

Како професор Живановић објашњава, то чине јер изостаје профит од неких других операција, нпр. давања кредита. Дакле, високе провизије за финансијске трансакције су често замена за смањене кредитне услуге.

Но, с обзиром да су камате на кредите највеће у региону, и међу већим у Европи, ово смањење потражње за кредитима не треба да чуди.

Коначно, логично је да банка зарађује, и да плаћамо за услуге које обављају за нас. Али право питање је - да ли плаћамо превише? Колико банку кошта када платимо рачун, а колико заради?

Банке под провизијом наплаћују оперативне трошкове које имају приликом трансакција. Колико заправо банку кошта једна уплата коју обави грађанин?

Доћи до тачне цифре, скоро је немогуће, а нарочито јер се разликује од банке до банке.

troškovi banke
трошкови банке / Извор: СД/илустрација

 

- Међутим, код домаћег платног промета све банке имају такозване минимуме, посебно код плаћања физичких лица на шалтеру банака (што се сматра и најскупљом услугом). Ови минимуми далеко превазилазе трошкове банке и можемо слободно рећи да на услугама домаћег платног промета код физичких лица који долазе на шалтере банака да плаћају разе дажбине - рачуне (комуналије, телефон, струја и сл.) банке вишеструко зарађују и по неколико стотина %, па је препорука да грађани користе електронско плаћање (е - банкинг) које је значајно повољније код свих банака, каже професор Живановић.

Е-банкинг је заиста услуга коју треба савладати и на коју треба навикнути.

Ево како избећи провизије

Једна од банака која је пружила могућност да избегнете високе провизије, и то у потпуности, је АИК банка. - АИК Банка је, имајући у виду високе трошкове провизија које грађани плаћају за уплату разних рачуна, а са жељом да нашим клијентима изађемо у сусрет и омогућимо једноставно решење, увела могућност напредних пакета текућих рачуна АИК Позитив плус и АИК Премијум који у оквиру месечне цене одржавања подразумевају и плаћање неограниченог броја рачуна без провизије путем услуге електронског банкарства, кажу из АИК банке за Србију Данас.

Виши/нижи износи 

- Имајући у виду да је 99,99% налога физичких лица за разне дажбине - рачуне испод износа од 250.000 РСД, можемо слободно рећи да банке без адекватног оправдања наплаћују више провизије за више износе, каже професор Живановић. Разлика у цени налога би била оправдана једино у различитим временским интервалима у току дана, пошто НБС наплаћује већу тарифу банакама ако је налог касније пуштен у току дана.

banka
банка / Извор: Профимедиа

Колико у процентима ове провизије учествују у заради банке?

На ово питање је скоро немогуће одговорити, јер зависи од банке до банке, али генерално провизија од домаћег платног промета у структури укупних прихода банке није виша од 15%, међутим сама услуга је изузетно профитабилна за банке, посебно у сегменту плаћања физичких лица на шалтерима банака, објашњава професор Живановић.

РАЧУН 12 ДИНАРА, ПРОВИЗИЈА 4X  ВЕЋА

- Често се деси да је провизија већа од износа који се уплаћује. Пример: остало је да се доплати 12 дин за рачун за мобилни (искључују га ако се не уплати) а износ провизије за то би био 30 динара, рецимо, каже за Србију Данас Дејан Гавриловић, председник Удружења клијената банака Ефектива.

Из Ефективе се залажу за строжу регулативу износа провизије коју банка може да наплати.

- Банке користе недостатак било какве регулативе и самостално одређују цену те услуге. Најправичније решење би било да се уведе одређени фиксни износ провизије, без обзира на износ који пише на налогу, и да банке то регуларно наплаћују, те да се онда боре за што већи број клијената, каже Гавриловић.

Али, за сада, банке су потпуно неспутане да ове услуге наплаћују колико желе.

NBS
НБС / Извор: Србија Данас

Ниједан закон не прописује банкама ограничења у погледу врсте и висине накнада које наплаћује за обављање тих послова, објашњавају из Народне Банке Србије за наш портал.

Банке слободно могу уређивати врсту и висину накнада, односно провизија или оперативних трошкова за обављање банкарских и послова платног промета.

''Није занимљво''

Покушали смо да од Уније Банака Србије добијемо одговоре на ову тему, али како нам је пренела особа задужена за сарадњу са медијима, секретару Уније Верољубу Дугалићу, наша питања и ова тема нису занимљива и није желео да одговара на њих.

Оно што остаје као наш савет јесте да прихватите е-банкинг као најповољнију алтернативу, или да се макар добро инфоримишете колики је износ који ћете платити за рачун у којој банци, како би избегли непријатна изненађења.

Но, за сада, још увек је могуће да некад платите провизију која је већа од рачуна.

Погледајте и:

ДЕРИКОЖЕ С ОСМЕХОМ: Имамо најскупље готовинске кредите

Картица, чек или кредит, питање је сад?