Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Да ли је Лутеров "сан" постао кошмар? (ФОТО)

09.12.2014. 19:04
Пише:
Србија Данас - М.Н.
Rasni protesti u Americi
Расни протести у Америци / Извор: СД/илустрација

Чини се да у Америци на јењавају сукоби и насиље у чијем корену су старе расне предрасуде и нетрпељивости. До пре пар месеци, рекло би се да су грађански покрети током 50-их и 60-их година однели одлучујућу победу против расистичког наслеђа америчке историје. Победу, која је својеврсно крунисана избором првог Афроамериканца за председника САД. Зато је данас нужно запитати се - одакле ова експлозија расне нетрпељивости широм Америке?

Да ли је све почело убиством Мајкла Брауна у Фергусона или је оно постало катализатор за неједнакости које никада заиста нису ни нестале? На ово питање ће амерички социолози и друштвени активисти покушати да дају одговор током наредних месеци и година.

Међутим, једно је јасно – расизам је поново актуелна вест у Америци.

"Ја имам сан"

Прошло је више од 50 године од чувеног "марша на Вашингтон" који је предводио чувени амерички борац за људска права, Мартин Лутер Кинг. Марша, који је окупио више од 250.000 људи испред споменика Абрахаму Линколну (председнику који је ослободио робове) и који је био прекретница у враћању основних људских права црначкој популацији Америке.

Ту је Кинг изнео свој "сан" о Америци, у којем се нада да ће његова деца "једног дана живети у земљи где ће људи о њима судити не на основу боје коже, већ на основу њиховог карактера". Марш је допринео да се следеће године усвоји Закон о грађанским правима којим су облици расне, етничке и верске дискриминације постали незаконити.

У свом срцу, Покрет за грађанску равноправност био је ненасилан, али као и данас, било је људи који су пре бирали сукоб са властима него ненасилан отпор. Зато се толико и праве паралеле између сукоба који ових месеци погађају САД са онима од пре пола века.

Rasni protesti u Americi
Расни протести у Америци / Извор: СД/илустрација

"Сан" постаје кошмар

Пре само годину дана, током 50. годишњице Лутеровог говора, и на месту на којем је и сам Лутер стајао, говорио је амерички председник Барак Обама који је тада поручио да је потребна "стална будност" како би се сан истакнутог активисте остварио. Данас, након месеци тешких злочина, сукоба и протеста, амерички председник констатује да је расизам још увек дубоко укорењен у америчком друштву и историји.

Америка је начинила неке кораке, што "даје наду" да ће додатни напредак бити постигнут, изјавио је Обама али закључио следеће: "Не можемо да изједначимо оно што се дешава данас, с оним што се дешавало пре 50 година. Ако о томе разговарате са својим родитељима, бабама и дедама, ујацима, они ће вам рећи да ствари сада боље стоје, да у неким ставкама нису добре, али да су боље".

Полиција или војска?

Међутим, кораци које је председник Обама претходних недеља предузео више одговарају тактици коју су фаворизовале његове "беле" колеге у време Лутерове борбе за равноправност – наоружавање полиције. Наиме, Обама је затражио од Конгреса да одобри 263 милиона долара наменских средстава за додатну обуку полицајаца и куповину камера које ће бити саставни део опреме.

Rasni protesti u Americi
Расни протести у Америци / Извор: СД/илустрација

Главна тема конгресног саслушања био је програм којим америчка полиција од војске треба да добије вишак војне опреме и оружја. Међутим, како оваква пракса углавном води непримереној милитаризацији полицијских снага, Обама је затражио гаранције од неколико федералних агенција да до тога ипак не дође. Из тог разлога, америчка полиција данас изгледа више као добро наоружана војна формација са оклопним транспортерима, па чак и наоружаним дроновима.

У међувремену, протести у Америци се настављају. После убиства Мајкла Брауна и резултата судског саслушања након којег је његов убица пуштен без оптужнице, појавили су се снимци на којим полиција поново убија ненаоружаног Афромериканца, што је натерало поједине локалне лидере да констатују да је "отворена сезона лова на црнце"!

Rasni protesti u Americi
Расни протести у Америци / Извор: Профимедиа

Протести су поново експлодирали када је велика порота у Њујорку одлучила да не оптужи белог полицајца који је одговоран за гушење 43-годишњег астматичара Ерика Гарнера.

Након оваквих "пресуда", све више изгледа да ће 50-годишњи слоган "Ја имам сан" бити замењен новим слоганом, који више личи на крик очајника који више нема шта да изгуби - "Нема правде, нема мира".

Погледајте још:

Постоји разлог зашто се Запад плаши руског медведа (ФОТО)

ЗАСТРАШУЈУЋЕ: Амерички полицајци убију 400 људи годишње!

Обележена годишњица једног од најкрвавијих покоља у америчкој историји (ФОТО)

ШОКАНТНО: САД усвојиле закон који ''укида бенифиције'' бившим нацистима