Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ДЕЖУРНИ КРИВАЦ: Да ли је Брегзит заиста победа Путинове спољне политике?

29.06.2016. 06:25
Пише:
Србија Данас/Адванце
Vladimir Putin
Владимир Путин / Извор: Профимедиа

Путин је данас тај који диктира трендове светске политике, па не треба чудити што изгледа да је баш њему Брегзит пао у наручје попут зреле крушке.

О утицају Москве на референдум у Великој Британији не може бити нити речи, те су изјаве британског премијера Дејвида Камерона о томе неутемељене и некоректне, оценио је након Брегзита руски председник Владимир Путин.

Он је уздржано навео да ће последице Брегзита неизбежно имати глобални карактер, како позитиван, тако и негативан, али на Западу је створен утисак да је Путин из неког разлога кључно допринео исходу гласања.

Vladimir Putin
Владимир Путин / Извор: Реутерс

Има ли истине у овим тврдњама?

- Пре гласања у Великој Британији, а и после, као што сам већ и говорио, ми се никада нисмо мешали, никада нисмо говорили о томе, нити смо деловали. По мојем мишљењу, ми смо врло коректно и наравно врло помно пратили што се догађа, али нисмо утицали на тај процес нити смо покушали да утичемо - рекао је Путин који притом додаје:

ОТПОР БРЕГЗИТУ! Камерон: За сада нећемо формално тражити иступање из ЕУ (ВИДЕО)

"Изјаве господина Камерона пре референдума у којима је он наглашавао позицију Русије нису утемељене и немају основе. Верујем да то није било ништа друго до мањкав покушај утицања на јавно мишљење у властитој земљи. Као што можемо видети чак ни то није имало жељени резултат".

Dejvid Kameron
Дејвид Камерон / Извор: Профимедиа

Према речима Путина, исход референдума о останку Велике Британије у ЕУ резултат је незадовољства грађана одлукама о безбедносним питањима, јаких миграционих притисака, одбијања даљег субвенционисања слабих европских економија, односно "издржавања других држава и читавих нација".

- Последице ће имати глобални карактер. Понављам, оне су неизбежне, а имаће предзнак плус и предзнак минус. Тржишта која су потонула у средњем року ће се сигурно опоравити. Хоће ли превладати плус или минус показаће живот и пракса - навео је Путин.

БРЕГЗИТ РУШИ АМЕРИЧКУ МОЋ: САД напокон губи монопол над Европом (ФОТО/ВИДЕО)

Камерон је прошлог месеца изјавио да би "ИС и Путин били срећни" уколико Британија изађе из ЕУ и тиме ослаби Европу. Британски премијер поновио је потом у више прилика да би Брегзит усрећио Русију и Путина лично.

Путин је неколико дана уочи британског референдума прокоментарисао да не разуме зашто га је Камерон уопште расписивао.

- Зашто је он покренуо тај процес гласања? Зашто је то учинио? Да би опет уценио Европу? Која је сврха, ако је он против изласка из ЕУ? Брегзит није наш посао - казао је том приликом Путин, додајући да се нада да ће британски гласачи бити "добро информисани и да ће разумети последице".

Одмах након референдума бивши амерички амбасадор у Москви Мајкл МекФаул изјавио је да је резултат референдума у Британији "победа Путинове спољне политике". Осим тога, британски министар спољних послова Филип Хамонд оценио је како је Путин сада "пресретан" због одлуке о изласку Британије из ЕУ.

ШАМАР БРЕГЗИТУ: Шкотска има право ВЕТА на одлуку о изласку из Уније!

Са друге стране, руски министар спољних послова Сергеј Лавров одговорио је на молбу медија да прокоментарише изјаве западних политичара који сугеришу да се Москва обрадовала Брегзитом.

- Немам медицинско образовање, те стога не коментаришем медицинске случајеве. То је унутрашња ствар Британаца - рекао је Лавров.

BBC је такође сугерисао руски утицај на референдум и имали су прилог у којем тврде да Руси прижељкују бившег градоначелника Лондона Бориса Џонсона на месту премијера јер је он лично позвао на сарадњу с Путином у борби против терориста Сирији, рекавши том приликом да "није истина да је оно што је добро за Путина аутоматски лоше за Запад".

Много буке ни око чега

Нема сумње да одлука о изласку Британије из ЕУ ипак није значајно ражалостила Москву, а такође треба имати у виду да допринос Москве таквом избору Британаца није могао бити значајан, ако га је уопште било. Овде је пре свега реч о још једном европском аутоголу. Европа је та која је подупирала своје политичке одлуке у последње две године ширењем страха од Путина.

НА ВИДОВДАН СТИЖУ МОДЕРНЕ ЛЕТЕЛИЦЕ: Путин нам испоручује хеликоптере

Тако је било у априлу када су грађани Холандије на референдуму одбили ратификацију споразума о приближавању односа ЕУ с Украјином. Пре референдума председник Европске комисије Жан Клод Јункер упозорио је да би евентуално референдумско одбијање Украјине отворило врата континенталној кризи од чега би профитирала само Русија. Но, упркос овом упозорењу Холанђани су глатко одбили Украјину и Јункера с уверљивих 61 посто.

Vladimir Putin
Владимир Путин / Извор: Профимедиа

Треба веровати да је управо некомпетентност и осионост бирократског апарата у Бриселу много више него Путин допринела да Европљани данас на ЕУ гледају као на извор својих егзистенцијалних проблема који леже у бити народног незадовољства. У праву је изгледа био луксембуршки министар спољних послова Жан Аселборн када је пре два и по месеца рекао да би неколико референдума могло срушити ЕУ.

Када је 2010. у јеку изборне кампање Давид Камерон обећао Британцима референдум о останку у ЕУ, учинио је то за потребе доласка конзервативаца на власт, придобивши на тај начин евроскептике чији су гласови у Британији већ имали тежину, иако Русија службено није била претња. Исто обећање је поновио прошле године и продужио себи премијерски мандат.

НОЋНА МОРА ЗА ВАШИНГТОН! Шта су у Пекингу договорили Путин и Ђинпинг! (ФОТО)

Вероватно је да Камерон није очекивао да би последице референдума могле бити овакве, али непромишљени потези у политици одувек су имали своју цену.

Dejvid Kameron
Дејвид Камерон / Извор: Реутерс

Свет се мења и те промене нису козметичке, него суштинске. Њихове последице, као што рече Путин, биће и позитивне и негативне. Иако је данас све више Европљана који би да могу вероватно пре гласали за Путина него за своје сународнике с изборних листа, што ужасава западни естаблишмент, али за то је најмање одговоран руски председник.

Он је данас тај који диктира трендове светске политике, па се не треба чудити што изгледа да је баш њему Брегзит пао у наручје попут зреле крушке, а Брегзита ће ускоро бити још.